SGP wil spoedeisende hulp ook in Vlissingen SALE 'i f TOT 50% KORTING -J5 3 Verbied vuurwerk, vindt oogarts Henri Jongman van het ADRZ. „Als het misgaat is de prijs te hoog." De diensten rond oud en nieuw. „Dat is wel een dingetje, ja", zegt oogarts Henri Jongman van het Ad miraal De Ruyter Ziekenhuis. Dit jaar mag Jongman tijdens de jaar- wisseling aan de bak. „Je weet nooit wat je gaat meemaken. In de zeven jaar dat ik dit werk doe, heb ik één keer geen vuurwerkslachtoffers ge had. Maar er is ook een jaarwisse ling geweest dat we uiteindelijk bij drie patiënten een oog hebben moeten verwijderen." De piek in oogletsels begint zo dra de vuurwerkverkoop wordt vrijgegeven. Vaak vallen de eerste slachtoffers begin december al, als het illegale vuurwerk het land bin nenkomt. Vorig jaar kwamen er bij de oogpoli in Goes - vanuit heel Zeeland - zo'n tien patiënten bin nen. Eén Zeeuws slachtoffer raakte vorig jaar een oog kwijt. Bij het merendeel bleef de schade 'beperkt'. Dan heb je het dus over brandwonden, kruitresten en Slachtoffers zijn vaak in shock als ze binnenkomen. Later komt het besef en ook de schaamte soms schade door stukjes exploderend vuurwerk. De plastic splinters van vuurwerkkapjes, die zie je direct zitten. Aan Jongman de taak die nauwgezet met een pincet uit de oogbol te peuteren. Dat kruit is een apart verhaal. Een smerig, che misch goedje is het. Jongman: „Als je het over zuren hebt, snapt ieder een dat het gemeen spul is. Maar feitelijk richt het minder schade aan dan kruit, dat een soort loog is. Zuur zorgt ervoor dat eiwit direct stolt. Daarmee werpt het zijn eigen barrière op. Loog daarentegen graaft zich steeds dieper in, kruipt steeds verder het oog in en richt op zijn weg schade aan de weefsels aan. Het enige wat je kunt doen, is langdurig spoelen. Urenlang spoe len en verdoven." Naast het chemi sche en mechanische letsel is er nog letsel door drukgolven. Die kunnen een scala aan ellende veroorzaken. Op de balie van de oogpoli in het ADRZ te Goes ligt een vuurwerk- bril. Speciaal voor kinderen. Voor komen is beter dan genezen, im mers. „Slachtoffers zijn vaak in shock als ze binnenkomen. Later komt het besef en ook de schaamte soms. En de gevolgen kunnen enorm zijn. Met name bij kinderen die slechtziend raken of blind." Bijna ieder jaar ziet plastisch chi rurg Hans Pieter van Not van het ADRZ ernstige handletsels door vuurwerk. En dan hebben we het niet over verdwenen vingertopjes: „Daar kijken we niet van op." Vuur werk veroorzaakt explosieletsel. Van Not: „Dat heeft als nare eigen schap dat het afrukt en uit elkaar rukt. Bij een snijwond blijven links en rechts de structuren intact van bloedvaten en zenuwen, die kun je weer netjes aan elkaar zetten. Een explosie veroorzaakt uitgebreide weefselschade, tot twee, drie centi meter rond het direct getroffen HERSTEL GEVOLGEN AMPUTATIE stuk. Mét een ontplofte duim wordt ook de hele zenuw uit de arm ge rukt, pezen worden uit spieren ge trokken, bloedvaten beschadigd. Daarom is vuurwerkschade zo moeilijk te herstellen." Operaties van zestien uur om nog iets te red den, zijn geen uitzondering. Maar alle moeite is soms vergeefs. „Ik heb meerdere malen één of meer vin gers moeten amputeren. Eén keer een volledige hand." Van Not ziet een duidelijk verband tussen het aantal slachtoffers en voorlich tingscampagnes. „Zodra de over heid daarmee ophoudt, groeit het aantal slachtoffers." Laat vuurwerk over aan professionals, vindt hij. Oogarts Henri Jongman gaat ver der: verbieden. „De prijs die je moet betalen voor dat feestje is te hoog." Ik heb meerdere malen één of meer vingers moeten amputeren bij jonge vuurwerkslachtoffers VLISSINGEN Het Vlissingse ADRZ-ziekenhuis moet een afde ling spoedeisende hulp (SEH) krijgen. Zo'n post voor acute hulp is noodzakelijk om ruim 100.000 inwoners op Walcheren en min stens het dubbele aantal mensen in de zomermaanden snel hulp te kunnen bieden, stelt het Vlis singse raadslid Lilian Janse. De SGP-fractievoorzitter is het met zorgverleners eens dat Zee land een eigen spoedeisende hulp nodig heeft gezien de toene mende vergrijzing en de hoge werkdruk bij de SEH. Maar het ar gument dat een grote spoedei sende hulp in het' hoofdzieken huis' in Goes het beste is om alle Zeeuwen te bedienen, vindt Janse niet steekhoudend. Volgens haar moeten op een SEH een aantal art sen en verpleegkundigen zitten, die spoedhulp kunnen bieden. Mogen andere specialisten nodig zijn, dan kunnen die snel 'worden ingevlogen' öf de patiënt wordt doorverwezen naar een naburig ziekenhuis. Het SGP-raadslid hoopt dat B en W haar visie delen. Ze vraagt het Vlissingse college, als het even kan met de collega's van Veere en Mid delburg, aandacht te vragen voor de noodzaak van een spoedei sende hulp en bijbehorende per sonele inzet bij het Vlissingse zie kenhuis. Pot Interieur wenst u een gelukkig nieuwjaar! vrijdag 29 december 2017 weg? Daar kijken we niet van op Ondine van der Vleuten -Oogarts Henri Jongman Lange hersteltrajecten? Ja, die ziet oogarts Henri Jongman wel. „De schokgolf van een explosie kan ertoe leiden dat de lens moet worden verwijderd en dat kan weer leiden tot netvliesloslating. Ongeveer eenderde van de vuurwerk slachtoffers die ik zie houdt er blijvend schade aan over. Maar soms weet je di rect wat het eindresultaat is. Eén vader zal ik nooit vergeten. Zijn zoon kreeg het niet voor elkaar de vuurpijl af te steken. Vader nam het over. Toen hij er boven hing, ging die vuurpijl af. Dat oog is toen verwijderd. Dan is het direct klaar." Een voetbal die tegen je oogbal komt of de luchtdruk van een vuurwerkexplo sie: ze kunnen allebei meer kwaad doen dan je op het eerste gezicht ziet en langdurige gevolgen hebben. Oogarts Henri Jongman: „Maandenlang heb ik een patiënt behandeld die een klap van een vuurpijl had gekregen. Zijn ooglens raakte daardoor los. Die werd verwijderd en vervangen door een kunstlens. Die ingreep én het vuurwerkletsel veroorzaakten een hoge druk in de oogbol. Dat leidt tot secundair glaucoom, waarbij de oogzenuw beschadigd raakt. Hij moet levenslang druppelen om de druk te verlagen." Het vuurwerk ontplofte in zijn hand. Hans Pieter van Not, de plastisch chirurg die de man onder ogen krijgt, ziet al snel: duim en wijsvinger van de 30-jarige man moeten geamputeerd worden. „Ik zei tegen hem: we kunnen delen van je wijsvinger gebruiken om weer een soort duim te maken. Weken later vroeg hij: waarom heb je mijn wijsvinger niet hersteld? Hij was zo in shock, dat gewoon niet tot hem was doorgedrongen wat ik zei. Zijn vrouw heeft nog wekenlang stukjes van haar man gevonden. Bloed en weefsel, buiten tegen het raam ge plakt." - Hans Pieter van Not, plastisch chirurg Meer dan 250 showroommodellen afgeprijsd! Infomeer naar onze aanbiedingen. Vraag naar de voorwaarden. 1 januari 2018 gesloten Nieuwendijk 89 Axel, Zeeuws-Vlaanderen +31 (0)115-562010, www.pot.nl Ook elke zondag geopend van 12.00-18.00 15.000 m2 design topmerken Woonstoffering en Siematic Keukenstudio op de 1e verdieping pot interieur axel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 78