II Hondenpoepplaag in Kloetinge T/D/N Dick Nieuwenhuis Steeds meer kinderen gaan op oudjaarsdag zingend langs de deuren 7 Terwijl in Tholen het rommelpotten een stille dood is gestorven, zit in Yerseke de volkstraditie koenckelpotten in de lift. Net als in Sint-Maartensdijk. Zingend langs de deur, in ruil voor snoep. Een vernieuwde badkamer al mogelijk in 2 weken! Ik heb zolang met de koenckel- pot gelopen, vrouwtje doe je deur eens open, schipper trek je zeil eens op, gooi wat in m'n koenckelpot', zingen de kinderen zaterdag in Yerseke. Dit jaar niet op oudj aarsdag, omdat het op zon dag valt. Het uitzingen van het oude jaar met behulp van een rommelpot of koenckelpot wint terrein, merkt Rinus Scheele, voorzitter van de Eerste Yersek- sche Koenckelpot Fanfare. „Begin jaren negentig stond het koenckel potten op een laag pitje. Wij heb ben het toen nieuw leven in gebla zen. De laatste jaren is het een drukte van jewelste op het Kerk plein. Zeker honderd kinderen doen mee, kerkelijk en niet-kerke- lijk." Waar in andere plaatsen de tra ditie compleet is verdwenen, zoals in Tholen, lukt het Yerseke wel om de jeugd enthousiast te krijgen. Het geheim schuilt volgens Scheele in de nauwe samenwer- king tussen de fanfare als aanjager, de basisscholen, toneelvereniging en de plaatselijke ondernemers. Die dragen stuk voor stuk een steentje bij aan het in leven hou den van de traditie. Wel vreest Ri nus voor de toekomst. „Want de fanfare kan wel wat verjonging ge bruiken." Wie in Yerseke opgroeit, krijgt het koenckelpotten van jongs af aan mee. Dat begint in groep één van de basisschool. Daar gaan de leerlingen onder begelei ding aan de slag met het maken van een rommelpot. Als basis dient een leeg conservenblik, om spannen met een varkensblaas of zeem. Een bamboestokje in het midden zorgt, als je het op en neer beweegt, voor een astmatisch ge luid. Hoe groter het blik, hoe zwaarder het geluid. Yerseke is niet het enige dorp waar kinderen met een koenckel pot langs de deur gaan in ruil voor lekkers. Aan de overkant van de Oosterschelde, in Sint- Maartensdijk, is de traditie nooit weggeweest vertelt Willy Koopman. „Afgelopen jaar kreeg ik zeker dertig kinderen aan de deur die een liedje kwa men zingen. Een jaar of tien te rug waren dat er beduidend minder. Leuk dat gezinnen de traditie toch in ere houden." Het zingen met een rommel pot kwam vroeger op meerdere plekken in de provincie voor. Het stamde af van de oude Ger maanse midwinterfeesten, die Het is een drukte van jewelste. Zeker honderd kinderen doen mee duurden van half november tot half januari. Met het zingen van liedjes probeerden men de go den gunstig te stemmen, zodat de dagen na de kortste dag weer langer zouden worden. Het koenckelen was een verkapte vorm van bedelen, waarbij de armen bij de rijke boeren langs de deur gingen voor een ex traatje. Zowel in Yerseke als Sint- Maartensdijk gaan de kinderen zaterdag langs de deur. In Yer seke start de ronde om 13.00 uur vanaf multifunctioneel cen trum Te Haere. Vandaag wordt ook in Kruiningen aandacht be steed aan het koenckelen. Jeugdleden van Ons Boeregoed gaan met huifkar en tractor on der begeleiding van muziekver eniging EMM op enkele plaat sen in het dorp met hun koenc kelpot liedjes zingen. De vereniging heeft volgens hem de afgelopen tijd veel klachten binnengekregen van bewoners. „In Riethoek moet een moeder soms acht drollen opruimen voor ze haar kind in het speeltuintje kan laten spelen", zegt Vuijk. De klachten komen volgens hem ook uit het Oostmolenpark en de oude dorpskern. „Met name als het donker is, laten mensen hun hond overal poepen." Waarom het probleem de laat ste tijd weer opspeelt, is volgens Vuijk niet met zekerheid vast te stellen. „Wat je soms hoort, is dat mensen denken: wij betalen nu hondenbelasting, dus ruimen we het niet meer op." Dat de ge meente geen gratis opruimzakjes meer verstrekt, zal ook meespe len. „Daar hebben we bezwaar te gen gemaakt, maar uiteindelijk is het toch de verantwoordelijkheid van de hondenbezitters. Koop een rol boterhamzakjes en je kunt een hele tijd vooruit." Al met al is hondenpoep vol gens Vuijk ergernis nummer één in Kloetinge. Dat blijkt uit een speciale whatsapp-groep, waarin mensen dit melden. „Die hebben we in het leven geroepen, omdat het op een bepaald moment ter sprake kwam in de buurtpreven- tie-app, maar die is daar niet voor bedoeld." Vuijk roept bewoners op de uitwerpselen op te ruimen. Tegelzet bedrijf Hoge kortingen op alle showroom badmeubelen! J Fersoomlijk coidad, een <joede en bdnuwbari service ie^en scherpe prijzen! vrijdag 29 december 2017 BE Koenckelpotten herleeft in Yerseke Timo van de Kasteele Yerseke A De drie broers Teun, Gijs en Bram (vlnr) gaan langs de deuren, foto johan van der heijden - Rinus Scheele, voorzitter Het loopt de spuigaten uit met de overlast door hondenpoep in verschillende wijken in Kloe tinge. Dat zegt voorzitter Mari- nus Vuijk van de Vereniging Dorpsbelangen Kloetinge. Rob Paardekam Kloetinge IN ONZE SHOWROOM ADVIES BIJ U THUIS DE REALISATIE - Inspiratie opdoen - Advies krijgen - Afspraak maken, ook's avonds mogelijk - Inmeten badkamer - Bouwkundig advies - Ruwe schets - De bouw bespreken - Het voorwerk - De installatie van uw badkamer - Uitgevoerd door eigen vakmensen Wij zijn geopend tijdens de Kerstvakantie, tip bel even voor de zekerheid van te voren Zompe 22 - 4353 RT Serooskerke - 0118-592491 - info@tdnbv.nl - www.tdnbv.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 70