De mooiste ronareizen 5 Rotjes kopen bij de dierenwinkel Vuurpijl in het oog! Wat nu? voordeel per persoon uit onderzoek dat het hen niet verdooft maar juist gevoeliger maakt voor geluid." Wel kunnen hondenliefheb bers overwegen om hun viervoe ter alprazolam te geven, een angstremmend middeltje dat lijkt op valium. Zenuwen Helmi Doedee (7t), die normaal gesproken elke avond een bak eten voor haar deur in Rotter dam-West zet voor de zwerfkat ten, stelt haar ritueel bewust een paar uur uit. „Ik blijf wakker tot vier uur. Dan is het weer een beetje rustig op straat en hebben ze waarschijnlijk honger. Wie al eerder op de avond wil schuilen voor het vuurwerk, laat ik na tuurlijk binnen. Zo houd ik de wijk een beetje in de gaten. Je moet respect hebben voor alles wat leeft." Doutzen en Yari, de blonde langharige cavia's van Fabian de Goede, krijgen zondagnacht ex tra radijsjes en wilgentakjes om de zenuwen weg te knagen. „En dan moeten ze, net als de rest van Nederland, afvallen in het nieuwe jaar." VUURWERK EHBO-TIPS Kras.nl of bel 088-0885 886 KRAS Met rondreizen in meer dan 70 landen, zorgen we dat u altijd vól inspiratie weer thuiskomt vrijdag 29 december 2017 GO Fabian de Goede moet twee cavia's rustig houden tijdens de jaarwisseling. FOTO MARCO DE SWART ALMELO Het lijkt een vreemde combinatie: een zaak die via de voordeur dieren verkoopt en via de achterdeur vuur werk. Maar volgens Jan de Roo uit Almelo is het helemaal niet zo apart. „Er zijn wel meer dierenspeciaal zaken die ook vuurwerk verkopen", reageert hij. „De combinatie is ook nooit een onderwerp geweest. We verkopen al dertig jaar vuurwerk en hebben er nooit problemen mee gehad." De Roo verkoopt ook rust- gevende middelen. „Die l kun je in het stopcon- tact steken. Daar komt een geur vanaf waar honden rustig van worden. Het is wel opvallend dat daar vroeger veel meer van verkocht werd. Mensen trainen hun hond er toch meer op, zodat ze aan vuurwerk wennen." De meeste Nederlanders hebben geen flauw idee wat ze moeten doen bij vuur werkletsel of alcoholvergifti ging. Dat blijkt uit onderzoek van het Rode Kruis. Bijna driekwart van de Ne derlanders weet niet hoe ze eerste hulp moeten verlenen bij een slachtoffer dat vuur werk in zijn oog heeft gekre gen. De belangrijkste tip is zo snel mogelijk - als het oog in tact is en de pupil rond - het oog te spoelen met water. Het buskruit moet eruit. „Zit er bloed in het oog of is de pupil vervormd, bel dan direct 112 en volg de aanwijzingen van de meldkamer op", tipt het Rode Kruis. Oogletsel door vuurwerk komt het vaakst voor. Toch draagt nog geen één op de zeven een vuur- werkbril. Iedere jaarwisseling belan den enkele honderden men sen op de spoedeisende hulp met een alcoholvergiftiging. Het Rode Kruis adviseert om direct de hulpdiensten te bel len wanneer iemand niet re ageert. „Leg een slapend of bewusteloos slachtoffer op zijn zij, zodat hij niet kan stik ken in zijn braaksel." Mensen die een vinger of een hand verliezen hoeven niet te wanhopen. „Stop de afgerukte ledemaat in een droge plastic zak en leg die zak in een bak met ijskoud water. Geef de zak mee aan de ambulance. Misschien kun nen ze de vinger of hand er in het ziekenhuis weer aanzet ten. Oefen intussen druk uit op de wond tot de ambulan cebroeders het van je overne men." De hulporganisatie heeft ook nog een tip voor oliebollenbakkers: „Houd een blusdeken in de buurt. Bran dende olie blus je niet met water." Kras.nl/35682 Kras.nl/25986 Kras.nl/25940 ijzen pér.persoon o.b.v. 2 personen ex< Amazing Thailand Swingend Cuba Boottocht over de Mekongrivier Tip: strandverlenging in Hua Hin Klantenbeoordeling 8,4 Beleef het nog authentieke Cuba Relaxen op het parelwitte strand Paardenkoetsrit door Havana Authentiek Roemenië Karakteristiek Andalusië m Or Karpatengebergte en Boekarest Met bezoek aan het Alhambra Natuurtocht door de Bicazkloof 1 Sevilla, Cordoba, Granada méér Klantenbeoordeling 8,5 Klantbeoordeling 8,0 Kras.nl/62120

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5