Duo langer in cel voor achtervolging Yerseke Kalm aan en rap een beetje Hulp van boven 2 EERSTE HULP OUD EN NIEUW ZIERIKZEE Herdenking Watersnoodramp ZEELAND 7 Denk even na over het verwoestende effect van kruitresten op een oogbol. Of over een operatie van zestien uur om nog iets van een hand te redden. Dan weet je het wel. De prettige prikkel van het afsteken van vuurwerk weegt niet op tegen de geva ren. Toch ging de verkoop gisteren weer vlot van start. Het lijkt wel wat op Zwarte Piet. Elk jaar groeit het besef dat de don kere knecht zijn langste tijd heeft gehad, maar elk jaar verschijnt hij toch weer overal op straat. Elk jaar groeit het besef dat er een rem moet op het vuurwerk, maar elk jaar zijn de dreunen weer niet van de lucht. Ja, veel mensen wachten netjes tot de officiële verkoop van relatief onschuldig vuurwerk begint. Ja, veel brave burgers beperken zich tot siervuurwerk en kleine knallers. Maar elk jaar ontspoort het afsteken van zwaar vuurwerk. Het gevolg: gewonden, vernielingen, rellen. De overheid probeert de vuurwerktraditie op allerlei manieren in goede banen te leiden. In Katwijk leent de burgemeester zich voor een onbeholpen oproep via sociale media. Het dorp Bathmen houdt een vuurwerkshow met een feest voor alle inwoners. In veel gemeen ten zijn vuurwerkvrije zones. De politie jaagt op illegaal vuurwerk en waarschuwt nog eens voor de gevaren. Desondanks zal een flink deel van Nederland ook dit jaar de span ning zoeken van nog zwaardere knallen en nog grotere vernielingen. Voor sommigen is het feest pas compleet met rellen. Als deze trend doorzet, wordt een vuurwerkverbod binnenkort onvermijdelijk. Dat zou de pret definitief bederven. Dus vuurwerkminnend Nederland moet snel verstandig worden. Een beetje goede wil is genoeg om het gebruik van zwaar vuurwerk drastisch te beperken. Dan kan de po litie de paar gevaarlijke maniakken aanpakken die niet willen luiste ren. Alleen dan blijft het leuk. De raadkamer van de rechtbank be sloot gistermiddag dat de twee Bra banders nog drie maanden langer vast moeten zitten. Twee andere mannen die tegelijkertijd zijn gear resteerd, een 19-jarige Roosendaler en een man van 23 uit Sint-Willi- brord, zijn vorige week al vrijgela ten. Ze zijn nog wel verdachten in de zaak. De politie kreeg de vier even na middernacht in het vizier, toen ze tegen het verkeer inreden bij benzinestation De Voetpomp aan de A58 bij Krabbendijke. De man nen reden zonder licht en wisten de politie in Yerseke van zich af te schudden. In de Fuchsialaan staken ze hun auto in brand. Omliggende huizen werden ontruimd en twee andere auto's raakten beschadigd. Een uur later trof de politie de man nen aan op de Dam in Yerseke. ALMANAK Toen die Zierikzeese verslagge ver over de A58 naar Vlissingen reed, zag hij op de vluchtstrook een auto die haperend tot stil stand kwam. Hij besloot te hel pen. Achter het stuur zat een jonge dominee die zojuist zijn laatste druppel benzine had verstookt. De journalist bracht hem naar een benzinestation, maar kon het niet laten de geestelijke even te plagen. „Tjonge, een dominee met pech. Wordt de Heere niet geacht wakend op u toe te zien." „Zeker", antwoordde de domi nee. „Ik mag toch aannemen dat Hij u heeft gestuurd." Twee recepties voor nieuwjaar Vergunning voor ruiterpaden Nachtbussen oud en nieuw M Steeds zwaarder vuurwerk en steeds grotere vernielingen leiden onvermijdelijk tot verbod Commentaar vrijdag 29 december 2017 Tachtig muzikanten van het hele eiland bereiden zich voor op het concert dat ze op 1 februari in de Nieuwe Kerk in Zierik- zee geven om de Wa tersnoodramp te her denken. Gisteren werd min of meer de officiële aftrap gegeven met het uitreiken van de blad muziek. Diefstal, brandstichting en po ging tot mishandeling van een politieagent. Het is een greep uit de grove overtredingen waarvan een 23-jarige man uit Vught en een 27-jarige inwoner van Ruc- phen verdacht worden. Na een wilde achtervolging werden ze twee weken geleden in het holst van de nacht opgepakt in Yer seke. Joeri Wisse Yerseke BURGH-HAAMSTEDE Leden van de dorpsraad praten met in woners over de toekomst van Burgh-Haamstede. Ze hadden een bakfiets meegenomen om alle reacties en ideeën van de inwoners mee te kunnen nemen. Heikel punt in Burgh-Haam- stede is de verschraling van het winkelaanbod. De dorpsvisie waaraan momenteel de laatste hand wordt gelegd, moet uit komst bieden. De dorpsraad had gisteren de Winterfair uitge zocht om de inwoners te ontmoeten, foto dirk-jan gjeltema Tip? redactie@pzc.nl BURGH-HAAMSTEDE De gemeente Schouwen- Duiveland en Onderne merskring Schouwen- Duiveland houden op 24 januari samen een nieuw jaarsreceptie. Gastheer: Stichting Aemstie Alive uit Burgh-Haamstede. Plaats: Sportcentrum Westerschouwen, waar 'n dag later Goud voor Oud en Aemstie Alive losbarsten. Aanvang: 17.00 uur. Aanmelden via osd-signaal.nl/nieuw- jaarsreceptie. BURGH-HAAMSTEDE Het provinciebestuur heeft in het kader van de wet Natuurbescherming vergunning verleend voor de aanleg van zes ruiter paden en drie ATB-rou- tes in de Kop van Schou wen en langs de Ooster- schelde. Die maken deel uit van het netwerk van 24 ruiterpaden dat rijver- eniging De Schouwse Ruiters heeft ontwikkeld. De gemeenteraad heeft voor de paden 210.000 euro beschikbaar ge steld. RENESSE De Renesser horeca laat tijdens de jaarwisseling nachtbussen rijden. Van af 00.30 uur vertrekken uit alle kernen langs de lijnen 133 (start Brui- nisse) en 134 (start Schuddebeurs) bussen naar Renesse. Bij aan komst zijn in bar De Stulp voor 10 euro kaartjes te koop voor de terugreis om 04.30 uur. Vanuit Zie- rikzee rijden twee extra bussen om 01.30 en 02.15 uur naar Renesse. Vingertopje Plastisch chirurg Hans Pieter van Not. FOTO'S MECHTELD JANSET

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 59