3 Vietnamese sferen Kleurige pan is niet poreus Klaar? Raspen maar Het nadeel van die ene grote ruimte zijn ook de fietsen, het ge reedschap, de barbecue en tuinstoe len die in de woonkamer staan. Dan het volledig ronde, zelf ont worpen huis van Jan Tijmes. Meer dan 25 jaar geleden bouwde de ont werper zijn woning met ronde vor men in Loenen, op de Veluwe. Hij woont er met zijn vrouw. „Ronde vormen passen als een jas om ons heen. Wij hebben geen en kele rechte muur. Dat doet iets met je, het voelt ruimer. Dat komt door dat het onbegrensd lijkt: je hebt geen vier afgesloten muren om je heen. Ook het licht en het geluid beweegt anders." Boekenplank Het is niet makkelijk om een rond huis in te richten, beaamt ook Jan. „Er zijn best wel meubels te koop die ronde vormen hebben. Maar passen doet dat vrijwel nooit." Daarom maakte hij bijna alles zelf, van boe kenplank tot aanrechtblad, van bad kamer tot eettafel. „Ik volg bij de in richting zoveel mogelijk de contou ren van de woning. De eettafel is zo vormgegeven dat hij de lijnen van de buitenmuren volgt." Op de vloer legde Jan doorgezaagde straatstenen die in een visgraatpa troon door het huis liggen. Strakke lange rechte lijnen op de grond zou den volgens Jan niet werken. Wonen in een rond huis is bijzon der, maar niet zonder praktische on- Ronde muren doen iets met je. Alles voelt ruimer, omdat het onbegrensd lijkt gemakken. Zo houden Wouter en Marcelle uit Utrecht van kunst. Maar die ophangen in een werfkelder, gaat niet. Dus moeten ze het doen met kleine lijstjes op de lage kasten. „Of we zetten het op de grond." Nog zoiets: koop je iets wat je leuk vindt, past het nergens. „Kijk, laatst heb ik dit rekje bij Intratuin gekocht", aldus Marcelle. „Maar ik kan het nergens ophangen." Het grootste kleine leed vindt Marcelle dat ze geen planten kunnen hebben. Het enige zonlicht komt van de glazen deuren aan de voorkant. „Zelfs vetplantjes gaan dood." Looplijnen Tijdens het inrichten van zijn ronde huis merkte hij dat het 'lastig' was om gordijnen op te hangen. Ook een uitdaging: nachtkastjes. „Die hebben we zwevend langs de muur gemon teerd op verlengde steunen." Dagelijkse ongemakjes kent het wonen in de Uppelse watertoren ook. Beijer: „Ik heb geen geschikte vaste plaats voor mijn tv, dus die rij ik rond op een karretje." Verder zijn er onlo gische looplijnen door het huis ont staan door de diagonale muur. „Ik loop dwars tussen de bank en het vloerkleed door om bij de keuken te komen." En natuurlijk is er ook hier het opbergprobleem. Job was lang op zoek naar kasten die in de ruimte pasten. „Ik vond een zeshoekige draaikast, die ze vroeger op de LTS gebruikten. Daar kan ik belachelijk veel in kwijt. En daarnaast heb ik mijn opbergbehoeftes terugge schroefd tot een minimalistisch ni veau." Tot slot: hoe lapt een waterto reneigenaar zijn ramen? „Dat doe ik twee keer per jaar. Abseilend." vrijdag 29 december 2017 GO 44 Jan Tijmes Jan Tijmes maakte bijna alles in huis zelf rond. FOTO'S SHODY CAREMAN Deze emaillen pannen van het merk Riess geven een beetje kleur aan je leven. Ze zijn uitgebracht in de tinten lavendel blauw, lichtgroen, roze, goudgeel en turquoise. Doordat de kookattri- buten zijn gemaakt door glas bij 840 gra den vast te smelten op een basis van ijzer, hebben ze een glad oppervlak. Ze zijn niet poreus en daardoor kunnen er geen stof fen uit de pan in het eten trekken. Zo blijft de smaak van de maaltijd altijd puur. De pannen van Riess zijn te koop vanaf 19,50 euro. Lekker toch, verse truffel? Ben van Berkel - ja, de architect van de Rotterdamse Erasmusbrug en het Arnhemse Cen- f- traal Station- ontwierp voor design merk Alessi een truffelrasp (78 euro). Hij heet Alba, naar de gelijknamige Italiaanse regio die bekendstaat om deze lekkernij. Het gebogen staal doet den ken aan de boomwortels waaraan truffels groeien. In het Vietnamese Hoi An raakten Harry van Vliste- ren en zijn vrouw betoverd door de lampionnen die zorgden voor een mystieke sfeer. Ze begonnen de site lampionsenzo.nl en haalden de handgemaakte exemplaren naar Europa. Zeven Vietnamese gezinnen komen er inmiddels van rond. De prijs van een lampion begint bij 19,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47