Gouden Boekjes 13 Dn 7 voorleesboekjes in één unieke collectie nog enkele langebaanwedstrijden. Vrijwel altijd stonden die races voor de 25-jarige Walchenaar in het te ken van het marathonschaatsen, waarbij hij zoals gezegd tot de top behoort. Wereldbekercircuit Met Mesu zijn persoonlijke record van 6.35,68 op de vijf kilometer zou hij wel mee kunnen doen op de NK's. Sterker nog, met die tijd vol doet hij zelfs aan de limiet die ver eist is om wereldbekers te mogen rijden. Mocht hij een andere natio naliteit dan de Nederlandse hebben gehad - het maximum aantal start- plekken per land per afstand is vijf, in Nederland ligt het niveau in de breedte erg hoog - dan zou hij in het wereldbekercircuit actief kun nen zijn. „Maar weet je", gaat Mesu in op dat scenario, „dan doe je eigenlijk ook 'maar mee'. Bij een marathon rijd ik de hele wedstrijd voor de winst mee. Bovendien moet ik zeg gen dat ik eigenlijk nooit echt ple zier aan het schaatsen van een vijf kilometer heb beleefd. Het voelt meer als een kwestie van moeten voor mij, omdat het in het trai ningsschema zit. Dat mooie tacti sche spelletje datje bij de marathon hebt, maakt de marathon voor mij veel leuker." Nicole Geelhoed, op haar beurt, stopte nog in hetzelfde jaar als dat ze deelnam aan het NK allround met schaatsen. Ze was pas negen tien jaar toen ze haar ijzers opborg. Volgens Mesu had Geelhoed de po tentie om de subtop van Nederland te halen en op vaste basis aan NK's mee te doen. „Laat ik het zo zeg gen", reageert Geelhoed daarop, „ik ben absoluut op mijn hoogtepunt gestopt", vertelt ze met enige ironie in haar stem. „Die deelname aan het NK was voor mij een punt van: oh, hier sta ik en als ik echt wat wil moet ik naar Heerenveen verhuizen en mijn studie op een lager pitje zet ten", zegt de voormalige schaatsster uit Zoutelande. „Dat was voor mij een brug te ver." Geelhoed achtte de kans op een definitieve door braak klein, laat staan dat ze bij één van de grote commerciële ploegen zou belanden. „Ik had nog een aantal jaar kunnen doorgaan, maar ik vond mijn studie te belang rijk", zegt ze. word je over het algemeen niet heel rijk. Dus ik kan wel zeggen dat ik wil schaatsen, maar uiteindelijk moet je toch ergens geld mee verdienen. Dan ben je blij als je een studie hebt gedaan." Dat zal de Zeeuws record houdster op alle afstanden be halve de 500 meter achteraf ook zeker zijn. Na haar studie International Business Ad ministration kon ze aan de slag bij de Rabobank in Utrecht. het gevolg is van het gemis van een 400-meterbaan in de provincie. „Als die er wel zou zijn geweest, had Zeeland absoluut enkele schaatsers op niveau gehad", is ze overtuigd. De dichtstbijzijnde ijs baan vanuit Zeeland is de in 2001 geopende baan in Breda. In het ge val van Geelhoed was dat ongeveer anderhalf uur rijden. „Ik heb het ge luk gehad dat mijn moeder ook schaatste, want het vergt veel van je ouders om überhaupt al één keer per week zo'n afstand te rijden." Omdat er buiten het sporadische natuurijs en enkele tijdelijke schaatsbanen van kunstijs geen ijs ligt in Zeeland, komen Zeeuwse HsPort Group 400-meterbaan Geelhoed denkt dat het ontbreken van Zeeuwse langebaan- toppers voornamelijk Iedere beginnende schaatser ziet er uit als een Bambi die over het ijs heen krabbelt kinderen niet zomaar in aanraking met de schaatssport. Nogal een ver schil met bijvoorbeeld Breda, waar Geelhoed vaak genoeg zag dat kinderen omwille van een kin derfeestje naar de schaatsbaan trokken en op die manier ken nismaakten met de sport. „Schaatsen is ook niet een sport die je zomaar even doet", denkt Niels Mesu. „Iedere beginnende schaatser ziet er uit als een Bambi die over het ijs heen krabbelt. Wil je het een beetje kunnen, dan moet je er veel tijd insteken. Je moet het kunnen opbrengen om telkens weer naar de ijsbaan te gaan." Als Zeeuw zijnde is dat door de lange reistijd naar de dichtstbijzijnde ijsbaan een nóg zwaardere opgave. Mesu: „Je moet wel echt schaatsgek zijn om dat keer op keer te doen." Marathon Els Mesu, moeder van Niels en Er- win Mesu, is voorzitter van de enige Zeeuwse schaatsvereniging die wedstrijdschaatsen aanbiedt: schaatsclub De Poel. Zij ziet nog een andere oorzaak voor het ont breken van Zeeuwse langebaantop- pers. „Veel van onze leden kiezen voor de marathon." Zoals dat nu bijvoorbeeld het geval is met de ta lentvolle Arjen van Damme (15). „Waarom zij die keuze maken, weet ik niet precies. Misschien is het de Zeeuwse mentaliteit. Het is ook zo: de 500 meter is maar iets meer dan een rondje. Als je alleen daarvoor vanuit Zeeland naar Breda moet rijden... Tja. Rij je een mara thon, dan sta je zeker een half uur op het ijs." Effect gesorteerd Er wordt gepoogd om meer Zeeu wen naar de ijsbaan in Breda te krij gen. Els Mesu: „Met onze trainers zijn we op de ij sbaan op de markt in Middelburg weer met een project bezig geweest, waarbij we trainin gen geven aan de kinderen van bijna alle basisscholen in Middel burg." Ook vorig jaar werden die clinics aangeboden. Volgens Mesu heeft dat zelfs al effect gesorteerd. „Er zijn al kinderen geweest die zich heb ben aangesloten bij een schaatsver eniging." Helaas voor Mesu en Zeeland wordt de reistijd vanuit Zeeland naar Breda daarmee niet verkleind. Zoals Geelhoed terecht opmerkte: als je als Zeeuws kind fanatiek wilt schaatsen, ben je afhankelijk van je ouders. Zij moeten het kunnen op brengen om één of meerdere keren per week een grote afstand te over bruggen. De enige oplossing daar voor lijkt een 400-meter baan in de provincie. Maar zou die rendabel kunnen worden gemaakt? Exclusief te bestellen op pzc.nl/starwars vrijdag 29 december 2017 echte schaatsbaan nodig „Van schaat sen MANNEN Afstand 500 meter 1000 meter 1500 meter 5000 meter 10000 meter Zeeuws record 38,18 (Goverse) 1.15,94 (Goverse) 1.55,61 (Van der Wielen) 6.35,68 (Mesu) 14.41,97 (Van der Wielen) Nederlands record 34,08 (Mulder) 1.06,51 (Nuis) 1.41,63 (Verweij) 6.03,32 (Kramer) 12.38,89 (Kramer) Wereldrecord 33,98 (Koelizjnikov) 1.06,42 (Davis) 1.41,02 (Joeskov) 6.01,86 (Bloemen) 12.36,30 (Bloemen) M Niels Mesu. ARCHIEFFOTO VINCENT RIEMERSMA VROUWEN Afstand 500 meter 1000 meter 1500 meter 5000 meter 10000 meter - Niels Mesu Zeeuws record 42,50 (Pasveer) 1.24,09 (Geelhoed) 2.05,73 (Geelhoed) 4.25,20 (Geelhoed) 8.07,39 (Geelhoed Nederlands record 37,06 (Oenema) 1.12,53 (Ter Mors) 1.52,06 (Leenstra) 3.55,98 (Groenewold) 6.45,04 (Kleibeuker) Wereldrecord 36,36 (Kodaira) 1.12,09 (Kodaira) 1.50,89 (Bergsma) 3.53,34 (Klassen) 6.42,66 (Sablikova) WARS1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41