%/jk/m. I 3 Na een jarenlange daling is het aantal levensdelicten dit jaar weer gestegen BERLIJN ONTSNAPPING Pforte 5 Voor het eerst in jaren is het aantal gevallen van moord en doodslag gestegen. En flink ook: de 159 'moorden' van 2017 zijn er liefst 48 meer dan in 2016. Het aantal levensdelicten gepleegd door een verward persoon stijgt het hardst. In zo ongeveer alle 'genres' steeg het aantal gevallen van moord en dood slag. „Roofmoorden, asielzoekers, cri minele afrekeningen, moorden waar bij Oost-Europeanen zijn betrokken, alles", zegt Eric Slot van Moordatlas.nl. „Alleen moorden in familiekring bleef met 37 hetzelfde." Slot houdt al enkele decennia lang alle gevallen van moord en doodslag bij. Opvallend is dat het aantal levens delicten door een 'verward persoon' het sterkst lijkt te stijgen. Hoewel de conclusie dat iemand een 'verward persoon' is vaak pas tijdens een rechts zaak is te trekken, lijkt het erop dat bijna één op de zes moorden dit jaar is gepleegd door iemand met een psy- - chische stoornis. „Al is dat eigenlijk pas vast te stellen als iemand tbs krijgt opgelegd. En voor de meeste zaken van 2017 moet de rechtszaak nog ko men", zegt Slot. „Maar als ik er 'geoor loofd nattevingerwerk' op los laat, kom ik op ongeveer 25. Dat is een steviger stijging dan andere categorieën. Al moe ten we voorzichtig blijven. Michael P. bijvoor beeld, de moordenaar van Anne Faber, heeft duide lijk een stoor- De economie draait weer op volle toeren, we komen elkaar meer tegen, dus is er ook meer doodslag nis, maar wil zich niet laten onderzoe ken in het Pieter Baan Centrum." Een andere geruchtmakende moordzaak van dit jaar die werd ge pleegd door een mogelijk verward persoon, is de dubbele moord in het Friese Katlijk. Een 14-jarige jongen werd daar opgepakt voor het doodste ken van zijn ouders. Ook de Rotter damse 'doodsengel' Rahiied A., de ver zorger die ouderen zou hebben inge spoten met insuline, heeft waar schijnlijk een psychisch defect. Noodsituaties De toenemende problemen met 'ver warde personen' is al jaren een zorg. Onlangs waarschuwde korpschef Erik Akerboom voor het feit dat de politie de handen vol heeft aan noodsituaties met verwarde mensen. Als gevolg van bezuinigingen in de zorg belanden mensen met psychische problemen vaker op straat. Het aantal gevallen van moord en doodslag daalde vele jaren achtereen gestaag. Een algemeen geaccepteerde oorzaak was het feit dat we in het di gitale tijdperk minder buiten komen. Voor drugs bijvoorbeeld hoefje niet meer naar een obscure achterbuurt, je bestelt online. De plotselinge giganti sche stijging van dit jaar laat zich lastig verklaren. „Je zou kunnen zeggen: de econo mie draait weer op volle toeren, we doen meer met z'n allen, komen elkaar meer tegen, dus is er ook meer dood slag", zegt Slot. „Het is een combinatie van factoren: we hebben meer asiel zoekers, dus ook meer moorden in die groep: vier. De voorgaande jaren steeds nul of één. Ook waren vijftien Oost-Europeanen in ons land dit jaar slachtoffer van moord of doodslag, vijf meer dan vorig jaar. Er zijn gewoon steeds meer Oost-Europeanen hier. Ook zijn tien Turkse Nederlanders slachtoffer, waaronder twee mensen die ruzie kregen over Erdogan. Ook dat speelde in 2017." Amsterdam, traditiegetrouw dé moordstad van Nederland, telde dit jaar vijftien levensdelicten, acht min der dan in 2016. Rotterdam (elf) en Den Haag (zes) bleven nagenoeg ge lijk. Limburg (met lang gemiddeld tien moorden en vorig jaar 'slechts' twee) kende met vijftien gevallen van moord en doodslag een zwart jaar. vrijdag 29 december 2017 GO Vier gedetineerden wisten gisteren in Berlijn te ontsnappen door een gat in de muur van de gevangenis te maken (cirkel). Ze klommen daarna over een hek met prikkeldraad en ver dwenen spoorloos. De vier braken een stuk beton uit de muur tussen twee ventilatieschachten in een verwar mingsruimte, maakte justitie bekend. Ze waren begonnen aan hun dienst in een werkplaats, maar glipten weg om met behulp van gereedschap het gat te maken. Het is niet duidelijk of zij hulp van buiten hebben gekregen. FOTOEPA Aantal moorden door verwarde personen stijgt Victor Schildkamp Amsterdam S -Eric Slot, Moordatlas.nl Met vijftien levensde licten kende Limburg een zwart jaar. In Ge leen viel een dode bij een woninginbraak. ANP MARCEL VAN HOORN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3