AUGUSTUS JULI 8 En weer is er een jaar voorbij. Wat waren de hoogte- en dieptepunten uit het Zeeuwse nieuws? We zetten ze op een rij. JAAROVERZICHT DEEL 2 Het is erop of eronder voor De Piek Voor het eerst naar de bioscoop Fipronil velt Zeeuwse pluimveebedrijven Het was een turbulent jaar voor pop podium De Piek. Het einde voor het Vlissingse podium dreigde, maar in middels gloort er weer een beetje hoop volgens Onno Bakker, directeur van de Cultuurwerk „We hebben een heel mooi reddingsplan ingediend. Daar moet nu een ant woord op komen van de gemeente. Want zij is toch de randvoorwaarde om De Piek in 2018 open te houden." Hoe groot de kans is dat dat ook lukt, weet hij niet, maar het is volgens hem wel haalbaar. „Dan moet wel alles meewerken. Er is echt een ge baar van de gemeente nodig om het gebouw aan de nieuwe stichting over te dragen en om achterstallig onderhoud te plegen." De agenda van De Piek voor 2028 is nog zo goed als leeg. De directeur van de Cultuurwerf houdt nog wel een slag om de arm. „We programmeren het eerste halfjaar wel een aantal concertjes om het draaiende te houden, want als we er nu echt de stekker uittrek ken, gaat het fout. Het gaat dan om een minimale en risicoloze programmering. Maar wij vinden De Piek een podium voor artiesten waar specifieke mensen op af komen. Daar was vroeger de subsidie voor, maar dat zal nu dus op een andere manier gefinan cierd moeten worden." Bakker hoopt dat De Piek in 2018 weer een leven dig en veelbezocht poppodium wordt. „Ik hoop op een frisse nieuwe doorstart. Met zowel trouw pu bliek als nieuw publiek." Wat vond ze het geweldig. Nooit eerder was ze er geweest, maar op 103-jarige leeftijd was het dan eindelijk zover. Tilly Knuppel-Heuvelink uit Vlis- singen ging voor het eerst van haar leven naar de bioscoop. En wel tijdens Film by the Sea. „Ik reed vroeger wel eens langs de bioscoop en dan droomde ik ervan om de zaal van binnen te zien. Ik sprong dan ook een gat in de lucht toen ik er eindelijk naartoe ging!" Het was er nooit eerder van gekomen om naar de film te gaan, want de 103-jarige werkte in een mode zaak en was altijd druk. „En nu ben ik alleen en kan ik niet meer lopen. Ik kan niet in mijn eentje." Vriendin Betty de Bruyne bedacht daar wat op. Ze nam 'tante Til' mee naar de 3D-film Wonder by the Sea van de Franse filmproducent Jean-Michel Cous- teau. Een schot in de roos. „Ik ben altijd al een na tuurmens geweest, ik hou van de zee en het land. Vroeger nam ik met mijn videorecorder al natuur films van Cousteau op." Ze wordt er weer blij van als ze over haar bezoek aan de bioscoop vertelt. „Het was fantastisch, ik heb zó genoten. En wat was de zaal groot!" Tante Til zei in september dat het wel haar eerste, maar zeker niet haar laatste bioscoopbezoek zou zijn. Of ze inmiddels al voor de tweede keer een film op het grote doek heeft gezien? „Nee, nog niet. Maar als je me vraagt, ga ik zo mee!" et was een enorme klap voor Léon Jan sen van pluimvee- bedrijf Ekoz in Schore. „Als je hoort dat er een stof in je eieren zit die er niet in mag zitten, dan is het alle hens aan dek. Dan moet je direct actie ondernemen." Jansen had nog nooit van fipronil gehoord, maar het werd wel in vier van zijn vijf stallen aangetroffen. Hij kon kiezen tussen het ruimen van zijn kippen of ze op een dieet zetten. Het werd na lang wikken en wegen het dieet. „Vooralsnog is dat een goede be slissing geweest. Maar het betekent nog niet dat we er vanaf zijn; de kippen moeten nog officieel 'vrij' verklaard worden. Gelukkig kun nen we inmiddels weer eieren leve ren tegen goede prijzen. Dat ver zacht de pijn een beetje." Het afgelopen jaar heeft er bij Jansen flink ingehakt. Niet alleen fysiek, maar ook mentaal. In 2011 werd er vogelgriep geconstateerd bij zijn bedrijf. „De fipronilkwestie was mentaal voor ons een zwaardere klap dan de griep. Bij de griep weet je op een ge geven moment wat er moet gebeu ren, dan kun je een streep zetten en kun je weer verder. En dat is met dit niet. Zelfs als de stallen eerst leeg gehaald worden en weer vol gezet worden, dan nóg schijnt er een kans te bestaan dat er weer fipronil op duikt. Het is nu de onzekerheid die het zwaarste weegt", besluit pluim veehouder Jansen. vrijdag 29 december 2017 FOTO RENÉ HOONHORST A FOTOMARCELLEDAVIDSE Dit was Marieke Kesteloo A FOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36