Flinke daling aantal inbraken Kanker is vijand nr. 1 5 In vier jaar tijd van 1.455 naar550 inbraakmeldingen DELTA Kijk snel op DELTA.nl/niettezuinig Tot en met de kerstdagen is er in Zeeland 550 maal ingebroken in een woning. Dat is een heel verschil met een paar jaar terug want in 2013 kreeg de Zeeuwse politie nog 1.455 van dergelijke meldingen. Die daling komt volgens hem mede door de alertheid van inwo ners en de goede samenwerking met gemeenten en andere partners. „Maar het zijn nog altijd veel te veel Zeeuwse gezinnen die slachtoffer worden van een inbraak. De aan dacht mag dus niet verslappen. We moeten gezamenlijk de succesvolle aanpak van woninginbrekers voort zetten. Zeker in deze donkere tijden zien we altijd een stijging van de inbraken." Uit de cijfers van de politie blijkt dat tijdens de zomermaanden er in een aantal recreatiegemeenten niet tot nauwelijks is ingebroken. Zo werd in juni en juli niet ingebroken op Schouwen-Duiveland en in juli en augustus niet in (recreatiewo ningen op Noord-Beveland. Uit de gemeente Veere kwamen gedu rende die zomermaanden welge teld twee meldingen van woning inbraken. Jarenlang zag de politie dat tij dens het vakantieseizoen flink werd ingebroken in vakantiewo ningen. Dat kwam omdat vakantie- vierders wat nonchalanter omgaan met waardevolle bezittingen en lang niet altijd hun (recreatie)wo ning afsluiten. Don: „We hebben geen specifieke verklaring voor het lage aantal inbraken tijdens de zo mermaanden in het kustgebied. Inbrekers hebben een hekelaan het3L- principe: licht, lawaai en lang werk Ook niet voor de maanden erna, waarbij het aantal inbraken weer hoger ligt dan tijdens de zomer maanden." „We blijven erop wijzen dat be woners en alerte buren de sleutel voor een succesvolle aanpak in han den hebben. Woningbezitters kun nen zelf diverse maatregelen ne men. Inbrekers hebben een hekel aan het 3L-principe: licht, lawaai en lang werk. Inbrekers proberen de kans om gepakt te worden zo klein mogelijk te maken. Daarom slaan ze vaak toe in het donker. Ze worden gehinderd als er ineens een lamp aangaat. En ze vinden het niet fijn als ze te maken krijgen met een slot dat een paar minuten duurt om open te maken. Kortom, zorg voor goede sloten. Maar sluit ook af; deu ren en ramen, zowel op de onder als de bovenverdieping", vervolgt hij. Don beklemtoont dat vijftien procent van de diefstallen uit een woning nog steeds gebeurt door in sluiping omdat een deur of raam niet (goed) was afgesloten. In 2016 stierven 3.885 Zeeuwen: 1.892 mannen en 1.993 vrouwen. Ja renlang vormden hart- en vaatziek ten de voornaamste doodsoorzaak, maar inmiddels heeft kanker de overhand gekregen. Vorig jaar over leed 29 procent (1.126 gevallen) aan kanker en 26 procent (1.016 geval len) aan hart- en vaatziekten. De verschillen tussen mannen en vrouwen zijn groot. Bij Zeeuwse mannen is kanker al sinds 2005 de meest voorkomende oorzaak van overlijden. Vorig jaar ging het 33 procent van de sterfgevallen, ter wijl er bij 25 procent sprake was van hart- en vaatziekten. De meeste Zeeuwse vrouwen overlijden nog aan hart- en vaat ziekten: vorig jaar 27 procent van de sterfgevallen, terwijl kanker 25 pro cent van de vrouwen fataal werd. Het verschil wordt wel steeds klei ner. Landelijk overleden in 2016 voor het eerst meer vrouwen aan kanker dan aan hart- en vaatziek ten. Landelijk neemt het aantal over- lijdens door kanker ook fors toe, terwijl dat in Zeeland vrijwel sta biel is. Het aantal schommelt de laatste tien jaar rond de 1.100, ter wijl dat in die periode landelijk is toegenomen van bijna 40.000 tot ruim 45.000 per jaar. Longkanker komt het vaakst voor: vorig jaar landelijk 10.674 fa tale gevallen. In Zeeland waren dat er 252. De afgelopen jaren is vooral het aantal vrouwen met longkanker sterk gestegen. Vorig jaar overleden 99 Zeeuwse vrouwen daaraan. Tot tien jaar geleden varieerde dat aan tal van 30 tot 60. Bij mannen is het aantal overledenen door longkan ker de afgelopen twintig jaar vrij wel gelijk gebleven. 112 NIEUWS Machinekamer schip in brand .J- V# Vrouw gewond bij ongeval Brand in winkel in vuurwerk vrijdag 29 december 2017 PC Een drastische vermindering. Die woorden gebruikt politie woordvoerder Alwin Don als het gaat om het aantal woninginbra ken in 2017 ten opzichte van de afgelopen jaren. Emile Calon Middelburg -Alwin Don, politiewoordvoerder VLISSINGEN Kanker is de voor naamste doodsoorzaak onder Zeeuwen. Maar in tegenstelling tot de landelijke trend neemt het aantal gevallen nauwelijks toe, blijkt uit nieuwe cijfers van het CBS. verbindt VLISSINGEN-OOST In de machinekamer van een kustvaartschip in de haven van Vlissingen-Oost, ter hoogte van de San Marino- weg, heeft in de nacht van woensdag op donderdag brand gewoed. De brand weer werd om 00.19 uur gealarmeerd. Die kwam met twee blusvoertuigen, een schuimblusvoertuig en een waterwagen. De vuur haard bevond zich in een moeilijk bereikbare ruimte, maar de brandweer wist een uitbreiding te voorko men. Het is niet bekend of iemand gewond is geraakt. LEWEDORP Bij een onge luk op de Postweg in Le- wedorp is gisteren rond 09.30 uur een 49-jarige automobiliste uit Lewedorp gewond geraakt. Twee auto's kwamen door nog onbekende oorzaak met elkaar in botsing. Mo gelijk zag een 51-jarige be stuurder uit Lewedorp de doorgaande auto van de vrouw over het hoofd. Hij sloeg af en botste op de tegenligger. Eén van de voertuigen be landde half in de sloot. De brandweer heeft de vrouw uit haar auto gehaald, waarna zij per ambulance naar het ziekenhuis is ge bracht. MELISKERKE In een schoorsteen in een vuur werkwinkel aan de Toren straat in Meliskerke heeft gisteren rond 17.20 uur brand gewoed. Omdat er vanuit deze win kel vuurwerk wordt ver kocht, rukte de brandweer niet alleen uit met een blusvoertuig en een ladder wagen, maar snelde er ook een waterwagen naar de Torenstraat. De brandweer heeft het rookkanaal weer geveegd. Het was niet de eerste keer dat er op dit adres brand in de schoorsteen was; op 16 november was dat ook al het geval. Vol gens de eigenaar was twee weken geleden de schoorsteen nog geveegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33