ff ïf 25 HET JAAR VAN JOSVANEMDEN Je zou het bijna vergeten, maar op de dag dat Tom Dumoulin de Giro won stond ook Jos van Emden te juichen. De tijdrit in Milaan werd gewonnen door een renner die over tien jaar het antwoord is op een Triviant-vraag. Tekst Thijs zonneveld Het is 31 december 2027. Genetisch gemodifi ceerde oliebollen op ta fel, champagne in de se- minucleaire koelkast. Het is een uur of twee voor midder nacht. Je speelt een ouderwets potje Triviant met je vrienden, want dat is over tien jaar nog steeds een traditie. Je krijgt een sportvraag: Tom Dumoulin won zijn eerste Giro d'Italia in 2017. De beslissing viel pas in de tijdrit op de slotdag, waar door Dumoulin van de vijfde naar de eerste plaats in het klassement op schoof. Maar wie was die dag de win naar van de tijdrit in Milaan? Zeg het maar. Wie o wie? Hij is een Triviant-vraag en hij weet het. Ze werden eerste en tweede in de tijdrit; na 29,3 kilometer had Van Emden 15 seconden voor sprong op Dumoulin. Kans Zes maanden vóór de Giro weet Van Emden al dat er misschien wel een kans voor hem ligt op de slotdag. „Ik wist dat ik naar Italië zou gaan, in dienst van Steven Kruijswijk. Maar stiekem ging ik toch wel even kijken of er nog een mooie tijdrit in zat. Het was alleen niet zo dat het toen meteen begon te leven. Dat gebeurde eigenlijk pas twee dagen van tevoren, toen Steven ziek naar huis moest. Ik voelde me heel goed. Op de voorlaatste dag ben ik heel bewust in de grupetto gaan zitten om krachten te sparen. Wie wa ren mijn concurrenten? Rohan Den nis was al afgestapt in rit vijf. Dat kwam me niet slecht uit. Er waren er nog steeds wel een paar grote kanon nen, maar ik besefte dat het voor mij de grootste kans ooit was." Een paar jaar geleden was hij mis schien onder de druk bezweken. „Ik liet me wel eens van de wijs brengen. Zeker toen ik Nederlands kampioen tijdrijden was geworden. Ik was er veel te veel mee bezig. Bij de meeste tijdrijders zit er een steekje los. Ze willen alles controleren. Wanneer ze opstaan, met hoeveel gram muesli ze ontbijten; ze hebben de dag van de tijdrit uitgeschreven op een velletje, voor mij werkt het niet. Ik dacht ooit ook dat ik klassementsrenner zou kunnen worden als ik meer gewicht zou verliezen. Heb ik maandenlang alleen maar appels gegeten. Ik viel er inderdaad van af, maar ik reed ook achteruit. Hoe geforceerder ik me erop richt, des te minder er uitkomt. Ik rij hard in de tijdritten als ik goed in mijn vel zit. Dus heb ik de extreme focus op tijdrijden een klein beetje losgelaten. Ik leg me erbij neer dat ik niet alles in de hand kan houden. Ik ben liever een goede wielrenner die goed kan tijdrijden dan een uitmun tende tijdrijder die niet kan wielren nen." Op die historische dag, 28 mei, voelt Van Emden het al als hij op staat: macht. „Ik voelde me fris, gre tig. Ik wist dat het mijn dag kon wor den. De avond daarvoor heb ik nog geappt met Tom. Gewoon, uit vriendschap. Ik wist dat hij de Giro Vlak na de finish stond Tom opeens naast me. Hij omhelsde me. Dat was me veel waard ging winnen. Ik hoopte het ook. Hij het klassement en ik de tijdrit, dat zou het mooiste zijn." Hij doet de warming-up in een box op het Formule i-circuit van Monza, met Marylin Manson in zijn oren. In de tijdrit start hij zo hard als hij kan. „Hengsten. Zo snel mogelijk naar de elf en rammen naar de finish. Ik wist dat ik hard ging. Onderweg had ik overal de beste tussentijd. Toen ik stond uit te blazen na de finish hoorde ik dat Vasil Kirijenka het niet haalde. Ik ging in een tent naast de fi nish zitten. Het duurde nog twee uur voordat Dumoulin zou starten." Nerveuzer Hoe langer het duurt, des te nerveuzer Van Emden wordt. Als Dumoulin ver trekt houdt hij het bijna niet meer. Ze ker als hij ziet dat Dumoulin bij het eerste tussenpunt slechts twee secon den achter ligt. „Ik dacht: oei. Ik wist hoe hard ik was gestart. Als dat me maar twee seconden had opgeleverd, dan kon hij me in het laatste deel wel eens voorbijrijden. Maar ik behield mijn voorsprong. Op tweehonderd meter voor de finish lag een flauwe bocht. Ik zag daar dat hij het niet ging halen. Toen ben ik maar gaan springen en roepen. Ik heb hem niet eens meer zien finishen. Maar vlak daarna stond hij ineens naast me. Hij omhelsde me. Dat was me veel waard, dat hij daar oog voor had terwijl hij net de Giro had gewonnen. Misschien was dat wel het mooiste moment van die dag." Een paar dagen na de tijdrit wordt Dumoulin gehuldigd in Maastricht. Van Emden is ook uitgenodigd. Hij viert een feestje mee op het podium. Maar terwijl Dumoulin niet meer normaal over straat kan, haalt Van Emden tussendoor nog even een pak Pampers bij het Kruidvat. „Ik werd herkend. Dat gebeurde me vóór de Giro niet vaak hoor. Of mijn over winning niet is ondergesneeuwd door die van Tom? Zo zie ik het niet. Heel Nederland heeft voor de buis gezeten dankzij Tom. Daardoor heb ben heel veel mensen mij ook zien winnen." vrijdag 29 december 2017 PC Grootse zege in schaduw Het lange wachten De omhelzing van Dumoulin Uit zijn dak op het podium FOTO ANP. OOR VOS, PRO SHOTS - Jos van Emden (32) T Jos van Emden dendert langs de dom van Milaan. Hij houdt vijftien tellen voorsprong over op Tom Dumoulin. FOTO COR VOS -X -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25