Hoe tech is prins Constantijn zelf? E 17 Ik mis een gemeenschappelijke ambitie als Nederland IR et is een weinig koninklijke omgeving waar prins Con- stantijn met zijn organisatie I StartupDelta kwartier houdt. In een versleten kan torencomplex bij Amster- dam Slotervaart probeert hij sinds een kleine twee jaar Nederland als start-upland op de wereldkaart te zetten. „Welcome to this old dump", grapt de prins richting een buitenlandse gast. Het pand mag versleten zijn, de atmosfeer is dankzij de tientallen aanwezige start-ups inspire rend en informeel. In dezelfde sfeer werkt Constantijn. Zijn medewerkers tutoyeren hem: wil je koffie, Constantijn? „Dubbel zwart met suiker graag." Als 'start-up envoy' volgde hij medio 2016 Neelie Kroes op, voor wie hij als kabinets chef diende toen zij eurocommissaris voor de Digitale Agenda was. Inmiddels zit de prins in zijn tweede termijn. Als start-up- ambassadeur stampte hij onder meer een Nederlands paviljoen uit de grond op de CES, 's werelds grootste techbeurs in Las Vegas. Komende maand zal de Hollandse aanwezigheid met ruim vijftig start-ups nóg groter zijn. „Door mijn werk voor Neelie startte ik niet op nul. Vijfjaar geleden zagen beleidsma kers internet en technologie slechts als deel van de economie. Nu hoefik nergens meer uit te leggen dat start-ups rechtstreeks aan ons toekomstige economische succes te lin ken zijn. Ook is er nu meer kapitaal beschik baar." „Onze positie is niet vanzelfsprekend. Overal in de wereld komen nieuwe hots pots op. Seattle, Singapore, Shanghai en dichterbij Stockholm en Tel Aviv. Er valt bo vendien nog veel te verbeteren." „Ik mis een gemeenschappelijke ambitie als Nederland. Het start-upbeleid is versnip perd en vaak regionaal of per sector vormge geven. Universiteiten kunnen hun kennis beter te gelde maken door een omgeving te stimuleren waarin innovaties via bedrijfjes naar de markt worden gebracht." „Financiering kost te veel tijd en moeite. Toch bestaan er nu allerlei regelingen. Afge lopen september heeft het kabinet mede met Europees geld een 250 miljoen euro groot fonds voor start-ups en scale-ups - bedrijfjes die de fase van snelle groei berei ken -gelanceerd." „Dat hoop ik. Zeker als we Nederland beter verbinden met andere Europese techhubs, zoals Scandinavië, Londen, Berlijn. Daar zit veel kapitaal." „Het aantrekken van talent kan beter: de start-upvisumregeling loopt goed, alleen mag je enkel de oprichter hierheen halen. Veel founders nemen graag hun team mee. De kennismigrantenregeling moet meer op start-ups worden toegesneden. Dat kan door de salarisgrens te verlagen. Verder is het fiscaal lastig om werknemers van start ups in aandelen uit te betalen." Even later hamert de prins op het belang van technologie in het onderwijs. „Ik merk dat er sinds de dertig jaar dat ik op school zat zo weinig veranderd is. Het natuurkun deboek van mijn zoon (Claus Casimir, DB) dateert van eind vorige eeuw, de gulden staat er nog in." Onderwijs in digitale vaar digheden krijgen zijn zoon en twee doch ters niet. Hij vervolgt met een gepassioneerd be toog over het geschiedenisonderwijs. „Hoe geschiedenis nu wordt gedoceerd.Ik mis de link met vandaag. De Franse revolutie is relevant omdat je nü de gevolgen nog ziet. Probeer kinderen zó te boeien." Terug naar de tech. De vraag is waarom zo weinig Nederlandse start-ups groot groeien. Natuurlijk zijn er successen: neem betaal- specialist Adyen en maaltijdbezorger Takea way.com, Nederlands enige 'eenhoorns': start-ups die meer dan een miljard euro waard worden. Of online hotelintermediair Booking.com, veilinghuis Catawiki. „Het manco is ons lage ambitieniveau", zegt de prins. „Ik sprak laatst Sytse Sijbrandij, hij richtte softwarebedrijf Gitlab op en ver huisde naar San Francisco. Door mijn Ne derlandse bescheidenheid snijd ik me tel kens in mijn vingers, zegt hij. Dat vat het goed samen." „Omdat we alles zo goed voor elkaar heb ben. In hotspots als Silicon Valley, Shanghai, in Israël voel ik meer urgentie, drive. Als je in Silicon Valley mislukt, word je niet opge vangen. Dan trek je er harder aan. Ons kleine succes is een barrière voor groter suc ces." „Die paar techgiganten zijn anomalieën uit de dotcom-bubbel. In de jaren 90 was Eu ropa groot in mobiele tech, waarom zou dat niet weer kunnen?" „In Israël lukt het ook nieuwe bedrijven langer te houden. Neem Mobileye, dat sen soren voor zelfrijdende auto's ontwikkelt, en voor 15 miljard dollar door Intel werd ge kocht. Waze ging naar Google voor ruim een miljard." (lacht) „Qua infrastructuur lijkt het soms net een failliete bedoening daar. Dan is het hier veel beter geregeld." We komen op de kritiek op Start- upDelta. In Voorbij de startup mania schrijven innova tie-experts Jan-Willem van Beek en Rutger Huizinga dat het economische belang van start-ups wordt overschat. Slechts 5 tot 10 procent haalt de drie jaar. Prins Constantijn wijst echter op Rotter dams onderzoek waaruit blijkt dat het aan tal scale-ups - start-ups die de fase van snelle groei bereiken - vorig jaar fors toe nam. En bereikten in 2014 nog slechts 98 Nederlandse start-ups de scale-upstatus, vorig jaar waren dat er al 331. „Als je het gehele MKB neemt, zit de econo mische groei in de 10 procent aan innova tieve bedrijven. Zij maken het verschil. Dat zijn de start- en scale-ups." „We proberen alles te meten: de start-up- visa voor internationale ondernemers zijn een succes. Dat waren er eerst maar vijftig, nu duizend. Via ons evenement CapitalFest haalden we 175 buitenlandse investeerders naar Nederland. Onze aanjaagfunctie werkt." „We willen meer zelf doen. Nu werken we samen met anderen, omdat het resultaat dan duurzamer is. Nadeel is dat zij dan pro bleemeigenaar zijn en het succes ons min der toe te rekenen valt." „Er gaan er 53 start-ups mee, dertig meer dan vorig jaar. We zijn straks één van de grootste landenpaviljoens op de CES." „Ik heb dat idee gepitcht bij CES-baas Gary Shapiro, want Parijs is te Frans. Wij mikken op Noord-Europa. Shapiro ging akkoord, mede doordat wij ons als Nederland mani festeren op de CES. De show was een suc ces: 47 beginnende bedrijfjes toonden hun innovaties aan een internationaal publiek van 800 investeerders, media, universiteiten en ondernemers. Volgend jaar hopen we dat weer te doen." „Twee jaar geleden waren er slechts twee Nederlandse bedrijven op de CES, de groot ste beurs ter wereld. Ik vind dat we als BV Nederland daar moeten zijn. Ondernemers kunnen er ideeën pitchen en contacten leg gen." „Super! Ik woon met mijn gezin in Den Haag. Eerlijk gezegd was ik geen fan. Maar ik ben van mening veranderd: de stad is in- ternationaler, telt meer restaurants, is groen, kindvriendelijk en is zeer gevarieerd. Laurentien en ik hebben het enorm naar ons zin." iPhone of Android? Eerste mobieltje Eerste pc? Typediploma? Welke Oranje-zoon is de grootste techliefhebber? Gadgets thuis? Sociale media Online sinds... vroegboek- korting vrijdag 29 december 2017 GO David Bremmer Amsterdam U woonde van 2004 tot 2015 in Brussel. Welk start-upklimaat trof u aan? Nederland en Amsterdam prijken al meerdere jaren hoog in start-upranglijs- ten. Hoe nodig is een speciale ambassa deur? Zoals? Het gebrek aan kapitaal blijft het pro bleem. 3D-printbedrijf Shapeways ver trok naar de VS omdat het investerings klimaat beter is. Start-ups blijven dan langer? Kan het kabinet met wetgeving helpen? Prins Constantijn Waar komt die Jan Saliegeest vandaan? Is dat geen Europees probleem? Alle grote techbedrijven komen uit de VS. Omdat Apple, Google, Amazon elke concurrent opkopen bijvoorbeeld? Wordt de magie van Silicon Valley niet overdreven? Op honderdduizenden bedrijfjes is dat minimaal. U krijgt slechts ruim 7 ton subsidie per jaar. Is uw werk meetbaar? Toch zei u afgelopen najaar zich de kritiek op StartupDelta aan te trekken. Eerste wapenfeit van 2018 wordt het Nederlandse paviljoen op techbeurs CES in januari. U haalde eind oktober ook CES Unveiled hierheen. Behalve in Parijs, New York en Shanghai is in Amsterdam een voor proefje van de nieuwe beurs te zien. Waarom moet Nederland op de CES staan? Hoe bevalt het wonen en leven in Nederland? Met zijn geboortejaar 1969 be hoort prins Constantijn tot de generatie 'digitale immigran ten', die zonder mobieltjes en internet opgroeide. Hoe tech- nologie-minded is de prins? iPhone. Ooit had ik een Black- Berry, maar toen kregen we bij de Europese Commissie iPhones. Die werken fijn. Ik heb enige tijd Android gehad, maar dat vond ik minder prettig. In 1994 bij KPN, zo'n zeepvormig ding, een Motorola of zoiets. Later had ik Nokia's. Thuis in 1984 of 1985. Op school hadden we een Commodore met zo'n cassettebandje. In mijn eind examenjaar heb ik nog les in BASIC gehad. <lacht> Een bijzonder ongemak kelijke vraag. Nee, ik bezit geen typediploma. Dat zijn duizenden uren verloren tijd. Friso was het handigst, hij pro grammeerde toen hij aan de TU Delft studeerde. Willem- Alexander is een echte gadget liefhebber, niet voor niets vliegt hij. Zelf ben ik geen early adopter, ik ben meer gefasci neerd door de mogelijkheden van technologie. In de huiskamer heb ik een Sonos-geluidssysteem. Ook heb ik een Amazon Echo, zo'n slimme speaker, liggen van één van mijn trips. Maar die moet ik nog instal leren. Ik gebruik Twitter, Linkedln, Fa- cebook en Instagram. Maar ik segmenteer: Facebook en Insta gram zijn voor privé. Probleem is dat Facebook steeds meer wil doen, dat vind ik minder prettig. In 1995 kreeg ik e-mail, dus sinds dat jaar ben ik online. Tijdens mijn rechtenstudie in Leiden kon den we met de pc jurisprudentie opvragen. Boek nu op oad.nl/krant, bel 0547 28 44 88 of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. t"" vpf 1 januari 20-daagse vliegrondreis - Thailand I Het land van de Glimlach o.a. Bangkok, River Kwai, Chiang Mai via de mooiste natuurroutes van Thailand Nederlandssprekende reisleiding tijdens uw verblijf oad.nl/VRTHO I va. 1699,- Verre rondreizen 2018 18-daagse vliegrondreis - Zuid-Afrika De wereld in één land o.a. Krugerpark, Wijnstreek, Kaapstad hotels o.a. nabij Nationale Parken inclusief alle entreegelden van de beschreven excursies oad.nl/VRZAOI va. 2599,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17