Tommy iüeringa 'Flats geen oplossing voor het woningtekort' Duitse mede-oprichter van de MediaMarkt overleden 15 Architect: hoogbouw niet efficiënt en te duur Meeste mensen willen een huis meteen tuin buiten de stad Erich Kellerhals 1939-2017 Zo wankel lijkt alles, een piramide die opeen luciferhoutje balanceert et mijn buurman reed ik naar Am sterdam Tuin dorp, waar hij een partij brandhout wist te liggen. In een achtertuin onder aan een dijk waren twintig bomen gerooid en alvast in hand zame stukken gezaagd. Hout dat je zelf verzamelt is beter dan hout dat je koopt, dat vaak al een lange reis heeft afgelegd. Het komt van houtbedrijven in Polen of de Bal- tische staten en is in ovens voor- gedroogd, zodat er al veel energie is verspild voordat het in de haard belandt om daar in warmte te worden omgezet, de laagste vorm van energie. We hadden juist de werkhand schoenen aan, toen er over de dijk een slungelige figuur kwam aangewandeld, in wie ik, terwijl hij naderde, Peter Buwalda her kende. Hij droeg rode sport schoenen, de veters los. We be groetten elkaar hartelijk, we pu bliceren onze boeken bij dezelfde uitgeverij en worden met ge heimzinnige regelmaat met el kaar verward - twee weken gele den werd ik na een optreden in Diepenheim nog uitvoerig ge complimenteerd met Bonita Avenue, een misverstand dat ik maar zo gelaten heb. precies te zijn nog geen vijf mi nuten geleden, heeft hij het ma nuscript van zijn nieuwe roman afgerond en naar De Bezige Bij gemaild, een monster van meer dan duizend pagina's, dat in drie delen zal verschijnen. Het is een goede dag voor de literatuur, een grote dag, maar ik heb helaas geen fles Piper Heidsieck paraat om het te vieren. Ik kan hem al leen een paar blokken haardhout aanbieden, maar hoewel hij een houtkachel heeft, kan hij die niet stoken omdat zijn buurman, een oorlogsveteraan, aan een post traumatisch stresssyndroom lijdt, dat wordt geactiveerd zodra hij houtvuur ruikt. Zo feliciteer ik de schrijver met lege handen, en terwijl mijn buurman de aan hanger vult, toont Buwalda me even later zijn huis onder aan de dijk - waar een mooie jonge vrouw in een grote pan soep roert en de wanden zijn bedekt met duizenden en duizenden boeken. Zo veel boeken had zelfs uitgever in ruste Theo Sontrop niet eens in huis (wat me op de vraag brengt wat er na Sontrops dood in september dit jaar toch met die schitterende bibliotheek is gebeurd...). Op Buwalda's bureau ligt het boek, het monster, een onregel matige berg A4'tjes; als ik te dichtbij kom dekt hij vlug de eer ste pagina af met zijn hand, een reflex die ik herken - manuscrip ten zijn niet voor vreemde ogen bestemd. Zo wankel lijkt alles dan nog, een piramide die op een luciferhoutje balanceert. Ook al heb ik er dan geen woord van gelezen, het verschaft me toch stil plezier dat ik getuige was, die dag waarop er iets groots werd voltooid. werk. Mijn buurman en ik reden een paar keer heen en weer met aanhangers hout, kloofden het en stapelden het op tegen de schuur, waar het geduldig ligt te drogen voor de winter van het volgend jaar. Volgens Verhagen moet de rem op hoogbouw worden losgelaten, in elk geval in de hoofdstad. „Moet je die rem handhaven? Dat is de vraag als je betaalbare woningen in het middensegment wilt", aldus Ver hagen in zijn rol als voorzitter van Bouwend Nederland. Architect en stedenbouwkun dige Sjoerd Soeters loopt bepaald niet warm voor hoogbouw. Hij meent dat het veel te duur is en bo vendien helemaal niet de gewenste woonruimte oplevert. „Hoogbouw wordt meestal gepropageerd met de argumentatie dat je dan de dichtheid in een stad kunt vergro ten, maar dat is helemaal niet zo. Dat is bedrog. Dichtheid wordt be paald door de opbouw van het aan tal appartementen in vierkante me ters en het aantal parkeerplaatsen dat daar min of meer bijhoort. Het probleem van hoogbouw is dat die veel ruimte om zich heen nodig heeft, al was het alleen maar om te voorkomen dat de flat te veel scha duwwerking op de omliggende ge bouwen heeft." Volgens Soeters is hoogbouw ook al niet geschikt om woningen te bouwen voor mensen met een wat krappere beurs. „Het is veel duur der en minder efficiënt dan zes of zeven woonlagen. Als je boven de 50 meter komt, moet je veel inten sievere veiligheidsmaatregelen ne men, zoals vluchtwegen en brand- weerliften. Daardoor wordt het een heel dure affaire en die maatregelen gaan ook nog eens ten koste van de woonruimte." Een hoge woontoren met veel woonlagen wil volgens Soeters he lemaal niet zeggen dat je er ook heel veel woningen bij krijgt. „Hoog bouw is als een avocado. Naarmate het gebouw hoger wordt, wordt de pit groter en wordt het rendement voor het vloeroppervlak geringer. Dat daalt zelfs van 70 tot 80 procent naar 50 procent. Bovendien is onze bodem ongeschikt voor hoogbouw. In Amsterdam moeten we tot 50 meter diep palen slaan voor hoog bouw en dan staat het hele zootje alsnog op naaldhakken te 'tutelen'." Voorzitter Piet Adema van de branchevereniging voor ontwikke laars en bouwondernemers (NVB) is ook niet enthousiast over de ef fecten van hoogbouw. De meeste mensen kiezen niet voor de stad, maar willen volgens hem gewoon een woning met een tuintje. De op lossing voor de krapte op de wo ningmarkt moet gezocht worden buiten de grote steden. „We moe ten ons dus blijven focussen op de uitleglocaties buiten steden en dor pen." De Duitser stierf op eerste kerst dag, heeft zijn familie laten weten. Bijna 40 jaar geleden zette de ondernemer MediaMarkt op. Het legde hem geen windeieren. Het Amerikaanse zakenblad Forbes schatte het vermogen van Keiler mans op ruim twee miljard euro. Daarmee was hij een van de rijkste mensen van Duitsland. De in het Beierse Ingolstad ge boren Kellerhals begon in de jaren 60 met zijn vrouw Helga een han del in fietsen, oliekachels en tele visietoestellen. In 1979 opende het echtpaar samen met de zakenman Leopold Stiefel in München de eerste MediaMarkt. De onderne ming breidde zich in rap tempo uit. Nederland telt nu 49 vestigin gen van de elektronicaketen. Kellerhals verdiende ook geld met de bouw van winkelcentra in onder meer München, Keulen en het Oostenrijkse Sankt Pölten. M Over zijn privéleven is weinig bekend. Kellerhals leefde een te ruggetrokken bestaan. Hij heeft een zoon en een kleinkind en ver scheen alleen in het openbaar bij de Salzburger Festspiele, een jaar lijks terugkerend muziekfestijn. Kellerhals voerde de afgelopen jaren een bittere eigendomsstrijd met de leiding van Metro AG, het i In 1979 opende het echtpaar in München de eerste MediaMarkt moederbedrijf van MediaMarkt en elektronicaketen Saturn. Om de ruzie te beëindigen, be sloot Metro-directeur Olaf Koch het concern op te splitsen. Media- Markt en Saturn zijn dit jaar gro tendeels ondergebracht bij het nieuwe beursgenoteerde concern Ceconomy, dat ongeveer 22 mil jard euro omzet en waar 65.000 mensen werken. De Nederlander Pieter Boone leidt het concern. Landgenoot Pie ter Haas staat aan het hoofd van MediaMarkt en Saturn. vrijdag 29 december 2017 GO Hout Juist vandaag, vertelt hij, om Daarna ging ik weer aan het Moeten we in Nederland de hoogte in met de bouw van woontorens om de krapte op de woningmarkt te lijf te gaan? Volgens Maxime Verhagen van Bouwend Nederland wel, in elk geval in Amsterdam. De bouw wereld is sceptisch. Chris Klomp Amsterdam —Piet Adema, vereniging bouwers Erich Kellerhals, een van de op richters van de elektronicaketen MediaMarkt, is op 78-jarige leef tijd overleden. Gerben van 't Hof Ingolstad/Rotterdam Erich Kellerhals met zijn vrouw Helga. Het vermogen van het Duitse stel is berekend op twee miljard euro. fotogetty images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15