2017 «17 2017 in 17 mensen Sylvana Simons 13 Als boegbeeld van het zwarte activisme wordt Sylvana Simons (46) bedreigd. Met haar politieke partij Bijl zoekt ze naar verbinding, in een jaar dat de kloof slechts groter werd. mensen Ik wil niet punten scoren via goedkope sensatie „Regelmatig. Als zwarte vrouw ben ik me bewust van denigrerend taalgebruik. Het voorval met Mar tin Simek (Simons ageerde tegen hem toen hij in DWDD vluchte lingen 'zwartjes' noemde, red.) is een klassiek voorbeeld van hoe over vluchtelingen denigrerend wordt gesproken in de media en hoe aanstootgevend dat is voor hen en voor zwarte mensen." „Dat is geen toeval. Daar is hard aan gewerkt door media die mijn woorden verdraaien en extreem rechtse sites die nepnieuws bren gen. Het is een actieve campagne om alles van mij uit de context te halen. Nog steeds wordt alles wat ik zeg en doe negatief ontvangen en zo vertaald in de media." „Men gelooft dat ik alle witte mensen racisten vind. Dat is een onwaarheid die gretig wordt ont vangen. Dat berokkent mij, de par tij en ons gedachtegoed heel veel schade. Het is vermoeiend om continu bezig te zijn leugens over mij te ontkrachten. Ik heb één keer in een interview iets over Zwarte Piet gezegd. Vervolgens wordt de hele pietendiscussie aan mij toe geschreven." „Het was heel ingrijpend om de boosheid, onwil, onkunde, het on begrip en onvermogen van som migen te zien. Dat hakte erin. Ik zag mensen die heel boos zijn, omdat ze het gevoel hebben dat al les hen wordt afgenomen. Ze pro jecteren dat op iemand die zich daarover uitspreekt. „Het is pijnlijk om te zien, dat we in een land leven waar mensen zich zo in de steek gelaten voelen, dat ze zich vastklampen aan een symbool, alsof het hun laatste li strohalm der identiteit is." „Van alles. We zijn als samenle ving en overheid tekortgeschoten in mensen informeren over hoe het komt dat Nederland er zo uit ziet en waarom we dingen zo doen. Zonder kennis is er geen be grip. We moeten iets aan die grote thema's doen om het samenleven vriendelijker te maken." „Ik sloot me met de beste intenties aan bij Denk. Het pakte niet zo uit als ik wenste. Ik ben daar niet meer mee bezig. Ik ben nu leider van een partij met een eigen koers. BIJi is een partij voor economische rechtvaardigheid en radicale ge lijkwaardigheid. Dat levert ieder een kansen en respect op, maar stuit ook op weerstand bij hen die zich verrijkt hebben aan anderen. „Het zal niet makkelijk zijn om het systeem te veranderen. Daar voor moeten we eerst langs onge makkelijke onderwerpen. Dat gaat met horten en storten." „Jongeren van allerlei komaf doen prachtige dingen samen, vanuit een besef dat ze veel gemeen heb ben. Instituties moeten zich aan passen aan die nieuwe realiteit. Het onderwijs moet dekolonise ren als we de tweedeling willen aanpakken. Het lijkt me fantas tisch als we over twee generaties hebben afgerekend met achter haalde systemen en de imperialis tische manier van denken die ons wereldwijd in de greep houdt." „Te ver in wat? De vraag duizelt me. Ik zou niet weten op welke manier het te ver gaat." „Ik kan me niet voorstellen dat we zo zouden praten als het gaat om seksuele intimidatie van vrouwen, ook een groot probleem. Vinden we het goed als er minder vrou wen worden verkracht of willen we dat het helemaal ophoudt? We zeggen toch niet: een beetje sek sisme is ook goed? Voor racisme geldt hetzelfde. We willen een vei lige samenleving voor iedereen. Als de Kinderombudsman en de Verenigde Naties zich over Zwarte Piet uitspreken, en wij trekken ons daar als ontwikkelde natie niets van aan, hoe ver zijn we dan ver wijderd van de landen waar wij al tijd zo hard over oordelen?" „Het is niet zo dat ik elke dag met zes gewapende mannen de straat op ga. Het heeft wel impact op mijn dagelijks leven. Dat pro- Zwarte Piet-activisten bij mij voor de deur stonden, gaat te ver. Ik zou het niet in mijn hoofd halen om mensen te bedreigen, thuis te be zoeken of hun adresgegevens openbaar te maken." „We moeten ons helemaal niet verheugen op een bitchfight. Fo rum voor Democratie is een partij die mensenrechten niet erkent en aanzet tot haat. Het is aan de kie zer om deze retoriek onschadelijk te maken. We moeten ervoor zor gen dat Amsterdam een bijzon dere stad blijft waar 180 nationali teiten elkaar ontmoeten." „Dat is de mening van Annabel Nanninga. Niets meer en niets minder. Als we ons blijven focus sen op oneliners van politici, ver liezen we de focus op waar het werkelijk om gaat. Ik wil niet pun ten scoren via goedkope sensatie. Als Nanninga denkt dat ze demo cratische waarden te verdedigen heeft, moet ze dat doen, net zoals ik dat zal doen." „Ik weet niet wat mensen die dat soort termen vol trots bedenken in een gemeenteraad te zoeken heb ben. In elk debat moet respect de basis zijn. Daar hoort ook taalge bruik bij. Als mensen zo respect loos over anderen praten, vraag ik me af of ze ook oog hebben voor een oplossing van het probleem." „Ik reken op twee zetels, maar ons streven ligt op vier of vijf. Er zijn veel mensen die zich in ons ge dachtegoed kunnen vinden. Daar ben ik trots op." vrijdag 29 december 2017 GO Het jaar is bijna voorbij. Net voordat het 2018 wordt, belichten onze verslaggevers nog één keer de grote nieuwszaken van 2017. 'Alles wordt negatief vertaald' Tonny van der Mee Je vader leerde jou dat voor een zwarte vrouw andere spelregels gelden in deze samenleving. Denk je daar vaak aan? Hoe komt het dat alles wat jij zegt verkeerd valt? Waar blijkt dat uit? Je stond dit jaar bij de recht bank oog in oog met 22 mensen die jou op internet ernstig be dreigden. Wat zag je? Sylvana Simons: „Ik zou niet weten op welke manier het zwarte activisme te ver gaat." foto Hollandse HOOG I t/MhRLIJN DOÜMERNIK Vandaag Sylvana Simons, die zich met haar partij Bijl wil inzetten voor gelijkwaardigheid in de samenleving. Morgen Premier Mark Rutte: „2017 was een zwaar maar vooral erg drukjaar." op onze site Alle vorige afleveringen Kun je je er iets bij voorstellen? Bijl wil een partij zijn voor ieder een. Heb je je daarop verkeken bij Denk? Wat levert het tot nu toe op? Gaat het zwarte activisme soms niet te ver? Er zijn inmiddels ook roetveeg- pieten en witte pieten. Je kunt ook je zegeningen tellen. Tegelijk ben je ook je privacy en bewegingsvrijheid kwijt. Je wordt al ruim een jaar beveiligd. In de Amsterdamse gemeente raad kun je Annabel Nanninga van het Forum voor Democratie tegenkomen. Wordt dat een bitchfight Ze vindt dat jij te veel in een slachtofferrol zit, Zwarte Piet criminaliseert en niks verandert aan het racismeprobleem. Een term als 'dobberneger', die ze gebruikt voor bootvluchtelin gen, moet jou toch raken? Wanneer zijn de gemeente raadsverkiezingen geslaagd?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13