Bagage voor de wereldburger Nieuwe Sluis werpt schaduw al vooruit MuZEEum heeft een topjaar achter de rug Bloemkool 4 Drie nieuwe lokale partijen m Commentaar Steeds meer basisscholen kweken jonge wereldburgers. De kinderen leren er minstens een tweede taal. Vaak Engels. Soms al vanaf de kleuterleeftijd. Dat blijkt goed te werken. Het gaat spelenderwijs en het blijft niet bij wat basiskennis. De scholieren communiceren met buitenlandse leeftijdgenootjes. Zo leeft de taal. De internationale blik krijgen ze er gratis bij. Dit is een goede ontwikkeling. In de eerste plaats is het heel han dig om juist zeer jonge kinderen meerdere talen te leren. Want de kleintjes pikken het gemakkelijker op dan de oudere basisscholie ren. Verder is elementaire kennis van 'vreemde' talen goed voor de ontwikkeling van het taalgevoel. Engels, Frans, Duits en Spaans ko men ook van pas bij veel vervolgopleidingen of later op het werk. De internationalisering van het taalonderwijs heeft weinig nade len. Misschien wordt het belang ervan een beetje overdreven. Neem het Engels. Waarschijnlijk zal deze wereldtaal snel vervlak ken en zo algemeen worden dat vrijwel iedereen er gemakkelijk mee om kan gaan. Waarmee deze taal overigens buitengewoon nuttig blijft. De angst dat het Nederlands onder druk komt te staan, is ongegrond. Kennis van de gevoelswaarde van vreemde woorden en van de finesses van buitenlandse uitdrukkingen leert je juist het Nederlands beter te gebruiken. De voortdurende omarming van het alomtegenwoordige Engels lijkt vooral economisch bepaald en ingegeven door de huidige we reldverhoudingen. Dat is te beperkt. Het is verstandig het taalon derwijs wat meer in te richten op basis van de culturele betekenis. Die overleeft elke politieke of economische constellatie. Aan kennis van de gouden culturele erfenis, die zeker ook besloten ligt in het Frans en in het Duits, hebben nieuwe wereldburgers uiteindelijk meer. Denk bij de internationalisering van het taalonderwijs wat meer aan de culturele betekenis De afsluiting moet voorkomen dat in leegstaande bedrijfspanden op de Schependijk 'verkeerde dingen' gebeuren, zoals brandstichting, vandalisme, kraakacties en diefstal. Iets voorbij houthandel Jongeneel is een hekwerk geplaatst met weg- obstakels. Er zitten geen sloten op, zodat hulpdiensten bij onheil ge makkelijk erdoorheen kunnen. Schepen kunnen nog afmeren langs het afgesloten deel, maar auto's kunnen er niet meer aan wal of op het schip worden gezet. De Schependijk moet voor de bouw van de Nieuwe Sluis ont ruimd worden en zal gedeeltelijk worden afgegraven. Industrieel dienstverlener TMS is al verkast naar het Maintenance Valuepark bij de Westerscheldetunnel. De loods van Jongeneel wordt op korte ter- De Schependijk is deels afgesloten om vernielingen te voorkomen mijn overgedragen. Jongeneel bouwt nieuw aan de Koegorsstraat ten zuiden van Terneuzen. Multra ship en Navimar, groothandel in scheepsbenodigdheden, verhuizen, zodra in de loop van 2018 nieuw bouw gereed is aan de westzijde van het Kanaal, naar de Goese Kade. ALMANAK Het was wel even afkicken voor dat Vlissingse gezin. Na de eerste kerstdis thuis waarbij het ene stuk dier na het andere stuk dier aan een fondueprikker in de hete olie werd gegaard, stond het feestmaal dat een dag later bij vrienden werd geserveerd in het teken van groenten en peul- vruchten. Op de terugweg in de auto werd de vegetarische dis ge recenseerd. De man des huizes had on danks het uitstekende bloem koolgerecht niet bepaald het licht gezien. „Ik geloof niet dat ik vanavond vegetariër ben gewor den." Radio-ontvangst in tunnel snel beter Eindejaarsconcert Tom de Jong Kinderactiviteiten in kerstvakantie HULST Steun voor studie naar Perkpolder Bij de komende gemeenteraadsver kiezingen, op woensdag 21 maart, doen in Zeeland drie nieuwe lokale partijen mee: Nieuw Goes, Hulst- PLUS en Vlissings Belang. Hulst- PLUS is slechts ten dele nieuw, want een van de gezichten van de partij is Jos van Eek. Hij is, sinds zijn vertrek bij Algemeen Belang Groot Hulst, onafhankelijk raadslid. Naast de nieuwe lokale partijen proberen landelijke partijen hun invloed in Zeeland uit te breiden. De PVV doet zowel in Terneuzen als in Tholen mee. D66 - al verte genwoordigd in acht van de dertien gemeenten - dingt in maart ook in Hulst, Kapelle en Noord-Beveland mee. GroenLinks, met nu raadsleden in vijf Zeeuwse gemeenten, maakt zijn debuut op Tholen op een geza menlijke lijst met de PvdA. Groen Links doet, als de leden er begin volgende maand mee instemmen, ook voor het eerst mee in Hulst en Sluis. Op Schouwen-Duiveland haalde de partij in 2014 te weinig In Reimerswaal en Veere staan zes lijsten op het stembiljet stemmen voor een zetel. In 2018 waagt zij een nieuwe poging. De SP, vertegenwoordigd in ze ven gemeenten, heeft zich nu ook aangemeld voor de verkiezingen in Terneuzen. 50PLUS probeert in twee Zeeuwse gemeenteraden te komen: Terneuzen en Vlissingen. Er zijn ook partijen die niet te rugkeren in de gemeenteraad. Dat geldt in elk geval voor de SP op Schouwen-Duiveland, waar men te weinig kandidaten kon vinden. Ook Hulst Anders laat verstek gaan bij de verkiezingen. Vier jaar geleden haalden ONS (Schouwen-Duiveland), Helder Zeeuws (Sluis) en ouderenpartij OPA (Middelburg, Terneuzen, Zoals het er nu naar uitziet staan erin Zeeland 118 partijen op het stembiljet Veere en Vlissingen) te weinig stemmen om in de raad te komen. Zij zijn inmiddels niet meer actief. OPA in Borsele bemachtigde wel één zetel en doet ook in 2018 mee. Zoals het er nu naar uitziet staan op 21 maart in totaal 118 partijen op de Zeeuwse stembiljetten. Door de lijstcombinaties van SGP en Chris tenunie (in Borsele, Goes en Veere) en PvdA en GroenLinks (in Tholen en Veere) gaat het bij elkaar om 113 lijsten. Dat zijn er opnieuw meer dan vier jaar geleden. Toen werden in Zeeland 108 lijsten geteld. In 2010 waren dat er nog 98, in 2006 94. De meeste keuze hebben de kie zers in Terneuzen en Vlissingen, waar dertien partijen meedoen. In Reimerswaal en Veere zijn de min ste (combinaties van) lijsten: zes. Nieuwe lokale partijen hadden tot gisteren de tijd zich te registre ren. Provinciale en landelijke par tijen die nog niet eerder aan de lo kale verkiezingen hebben meege daan, hebben de tijd tot 5 februari. Dat is ook de dag waarop alle deel nemende partijen hun kandidaten lijsten moeten hebben ingeleverd. Het muZEEum is overigens 'ui terst somber' of de groei voortgezet kan worden. „Door de aanhoudende forse ge meentelijke bezuinigingen zal het muZEEum met name haar pu blieke en educatieve functie min der goed kunnen uitvoeren." Het muZEEum verklaart de hoge bezoekcijfers van 2017 uit de verkie zing tot 'het leukste uitje van Zee land' door de ANWB, de expositie 'De tocht naar Chatham', de foto expositie 'De Schelde door de lens van DERT' en de stijgende popula riteit van de Kazematten. De ooster- en zuiderburen we ten, net als jongeren, het maritieme museum in Vlissingen goed te vin den. donderdag 28 december 2017 n Het bedrijventerrein op de Sche- pendijk bij de sluizen van Ter- neuzen is deels al afgesloten vanwege de bouw van de Nieuwe Sluis die medio 2018 daadwerkelijk begint. Harmen van der Werf Terneuzen Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN De problemen met het radiosignaal in de laatste kilometer van de Wester scheldetunnel in de rich ting van Terneuzen zullen met een week of twee verholpen zijn. Dat ver wacht woordvoerder Indra Paasse. „Een tijd geleden is een duur on derdeel defect geraakt waardoor de radio-ont vangst slechter is. In ja nuari krijgen we toch een nieuw systeem in de tun nel en dan pakken we dat meteen mee." WATERLANDKERKJE 't Kerkje van Waterland kerkje sluit zaterdag avond 2017 af met een eindejaarsconcert door zanger-acteur Tom de Jong (foto), onder het motto 'Tom zingt'. Hij brengt in eigen stijl lied jes van onder anderen Ramses Shaffy, Robert Long, Herman van Veen en Frank Boeijen. Ook bekende Engelstalige nummers passeren de revue. Aanvang 20.00 uur, entree 15 euro, inclu sief glühwein. TERNEUZEN Welzijnsorganisatie Aan- Z zorgt dat kinderen zich niet hoeven te vervelen tijdens de kerstvakantie. Zo is er vandaag een les kinderyoga bij Bodyline in Terneuzen, op dinsdag 2 januari kunnen er potten gemaakt worden bij Uto pia Keramiek in Terneu zen en woensdag 3 ja nuari is er een activiteit in de Terneuzense natuur- speeltuin. Het hele over zicht staat op aan-z.eu, ook voor aanmelding. Hulst moet bijdragen aan een onafhankelijk onderzoek naar het ge bruik van industrieklas- segrond in Plan Perk polder, stelt de nieuwe partij HulstPlus. Stich ting Schone Polder is geld aan het inzamelen voor zo'n studie. Het on derzoek kan helpen de juiste besluiten te nemen, aldus HulstPlus. Meer keuze dan ooit bij verkiezingen Steeds meer partijen strijden om een plek in de Zeeuwse ge meenteraden. In Terneuzen en Vlissingen staan in maart zelfs 13 lijsten op het stembiljet tij dens de gemeenteraadsverkie zingen. Rolf Bosboom Vlissingen Met zo'n 35.000 bezoekers is 2017 een topjaar geworden voor het muZEEum in Vlissingen. Het maritieme museum had 20 pro cent meer volk over de vloer dan in 2016. Theo Giele Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 80