Voorziening voor gehandicapten in De Basis in Kapelle Dorpsraad wil aandacht voor vliegroute helikopters Stichting KIO ruimer in haar jasje BMRS# HERENMODE 7 Stichting KIO breidt uit in Heinkenszand. Het pand van de voormalige Rabobank wordt bij de huidige loca tie aan het Van der Biltplein getrokken. KIO biedt zorg aan kinderen en (jong) volwassenen. De verkoop van het gebouw leek in 2016 al aanstaande, maar de poten tiële koper haakte op het laatste moment af. Dat ziet wethouder Jon Herselman nu niet gebeuren. „Er is immers al een voorlopig koopcon tract getekend." Lex de Putter, mede-oprichter van Zeeuwse Zorgtuinen, zegt dat zijn organisatie in Kapelle maxi maal acht mensen met een verstan delijke beperking wil laten wonen. Ze krijgen in De Basis allemaal een eigen kamer met een aparte doucheruimte. In Borssele zette de instelling ruim twee jaar geleden een soort gelijke voorziening op. Daar heb ben de bewoners ook een dagbeste ding. Er zijn activiteiten in het ge bouw zoals muziekles, er kan wor den gesport in de naastgelegen gymzaal, maar er wordt ook na drukkelijk samenwerking gezocht met mensen uit het dorp. Zo is er een bewoner die regelmatig mee gaat met een lokale hovenier om klusjes uit te voeren. Ook kan er worden paardgereden bij iemand uit het dorp. Dit soort samenwerkingen wil De Putter ook in Kapelle zoeken. Hij zegt er veel waarde aan te hech ten dat wonen en dagbesteding aan elkaar gekoppeld zijn. „Er zijn ook voorzieningen waar mensen enkel wonen en elke dag worden opge haald om in een andere plaats naar de dagbesteding te gaan. Zo krijgen ze nooit een binding met het dorp waar ze wonen." Nu de verkoop nabij lijkt, moeten de gebruikers van De Basis verkas sen. Twee ervan - Stichting Ceder hof Welzijn en aquariumvereni ging De Vuurneon - hebben inmid dels een ander onderkomen gevon- Deze keer komt het goed. Er is al een voorlopig koopcontract getekend den. „Het depot van het Fruitteelt museum verhuist zo goed als zeker tijdelijk naar het leegstaande voor malige gebouw van basisschool 't Honk", stelt Herselman. Alleen het Rode Kruis is nog op zoek naar een alternatieve ruimte. „Voor het geven van cursussen be kijken we een paar mogelijkhe den", zegt voorzitter Adrian van Tilburg. „De gemeente wil graag dat we naar De Vroone gaan, maar dat is voor ons financieel niet erg aantrekkelijk, omdat we daar de consumpties moeten afnemen, ter wijl we in De Basis zelf voor koffie en thee mogen zorgen. Wij leven voornamelijk van giften, dus moe ten zuinig met ons geld omgaan." Het Rode Kruis zoekt ook nog een locatie om spullen op te slaan. De verkoop van De Basis levert de gemeente 265.000 euro op. Het gebouw gaat in april over naar de nieuwe eigenaar. LEWEDORP De dorpsraad van Le- wedorp vraagt aandacht voor de vliegroute van helikopters vanaf vliegveld Midden-Zeeland. Voor het onderhoud van de windparken voor de Zeeuwse kust wordt straks met helikopters gevlogen vanaf vliegveld Midden-Zeeland. De vliegroute loopt langs Lewe- dorp, boven de Quarlespolder. De dorpsraad wil dat de gemeente deze geluidsontwikkeling mee neemt in het nieuwe omgevings plan. Daarom is een zienswijze in gediend. De dorpsraad is niet voor- of te gen deze ontwikkeling, maar wil er wel tijdig aandacht voor vragen. Het is daags na de kerstdagen druk met cliënten bij KIO in Heinkenszand. „]a, dat doen we ook", lacht Mary Korten, directeur. „Naschoolse opvang en opvang tijdens de schoolvakanties." Adil, Robin en Valentin zijn er daarom ook deze ochtend. Ze zijn in de huidige (kleine) fitness ruimte aan het sporten. Adil loopt fanatiek op de loopband. „Loop maar wat minder hard", zegt begeleider Maarten en haalt de snelheid van het apparaat wat naar beneden. Ook Valentin en Robin fietsen alsof ze de bus moeten halen. Trots wijst Valentin op de snel heidsmeter op de fiets en steekt z'n handen in de lucht. Hij gaat echt hard! Doordat het voormalige bank kantoor bij de huidige ruimte wordt getrokken, komt de stich ting op deze locatie wat ruimer in het jasje te zitten. „In het voorjaar kwam het be richt dat het pand leeg kwam te staan en toen zijn we gaan na denken", vertelt Korten. „Gaan we het proberen en is het finan cieel haalbaar?" Beide vragen zijn positief beantwoord en de ver bouwing is inmiddels begonnen. De wanden staan er al. De uit- Bewegen is hartstikke goed. Daarom gaan we ook altijd zwemmen en naar de beweegtuin breiding biedt mogelijkheden. Een wat praktischer indeling voor het kantoorpersoneel bij voorbeeld, zodat er ook wat ka mertjes zijn om één op één met cliënten dingen te kunnen doen. Ook gaat de wens om een grotere fitnessruimte te maken in ver vulling. „We maken op de begane grond een grote beweegruimte", zegt Korten. „Daar krijgen we ook de mogelijkheid voor aange paste fitness voor cliënten die in een rolstoel zitten. Bewegen is hartstikke goed voor ze. Daarom gaan we ook altijd met ze zwem men en naar de beweegtuin hier in Heinkenszand." Korten ziet ook mogelijkheden voor anderen, als straks de nieuwe fitnessruimte klaar is. „Wellicht kunnen we het open stellen voor ouderen die anders de deur niet uitkomen", zegt ze. „Misschien moet ik maar eens met de gemeente praten." Een gedachte die helemaal past bij Stichting KIO. Korten wil dan ook graag samenwerken met an deren en ziet veel mogelijkheden daartoe. „Je kan op heel veel vlak ken wat voor elkaar betekenen; zo van: doe jij dit al? Dan hoefik dat niet te doen." Project De uitbreiding van Heinkens zand is niet het enige project van KIO. De overname van Jikke- miene in Nisse nadert, en conti nue wordt er nagedacht over mo gelijkheden of uitbreiding. Niet alleen op De Bevelanden. Vanuit Schouwen-Duiveland komt re gelmatig de vraag of KIO daar óók iets wil openen. „Dat zit er voorlopig niet in", zegt Korten. „We willen nu even stabiliseren." In dat kader is ook besloten om de kleine locatie in Zeeuws-Vlaanderen te sluiten. De nieuwe locatie in Hein kenszand gaat dit voorjaar open. Het is de bedoeling dan ook een open huis te houden, zodat de in woners kunnen zien wat er alle maal gebeurt in het pand bij de Dorpsstraat. donderdag 28 december 2017 BE De gemeente Kapelle heeft een koper gevonden voor activitei tengebouw De Basis aan de Bru- ëlisstraat in Kapelle. Zorgorgani satie Zeeuwse Zorgtuinen wil in het pand een woon- en dagbe stedingsvoorziening voor ver standelijk gehandicapten vesti gen. Rob Paardekam Kapelle - Jon Herselman, wethouder Wens voor fitness gaat in vervulling Adil, Robin, begeleider Maarten en Valentin (vlnr). De jongens gaan lekker hard. foto mechteld jansen Melita Lanting Heinkenszand -Mary Korten, directeur KIO GROOTS IN TRENDY MANNENMODE Molenstraat 5 4701 JK Roosendaal t 0165-537889 www.bogersherenmode.nl ©0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 74