Megageitenstal in Rilland stap dichterbij Liter vet in riool kost waterschap 2,80 euro 5 DELTA Kijk snel op DELTA.nl/niettezuinig OPTOCHT TRACTOREN Zeeuwen wonen het verst van bibliotheek VLISSINGEN Zeeuwen moeten het verst reizen voor een bezoek aan een bibliotheek. Gemiddeld wonen zij 3,5 kilometer van een vestiging vandaan. Dat blijkt uit een evaluatie van de Wet stelsel openbare biblio theekvoorzieningen, die minis ter Ingrid van Engelshoven naar de Tweede Kamer heeft ge stuurd. De wet heeft geleid tot één landelijk netwerk van bibli otheekorganisaties. In bijna alle provincies zijn in woners langer onderweg naar de bibliotheek dan enkele jaren ge leden. In Zeeland is de gemid delde afstand veruit het grootst: 3,5 kilometer. In 2015 was dat nog 2,9 kilometer. Dat de gemiddelde afstand zo is toegenomen, kan vooral worden toegeschreven aan de ontwikkelingen in Zeeuws-Vlaanderen en op Tho- len, waar diverse vestigingen zijn gesloten. De hoogste bestuursrechter heeft gisteren het beroep gegrond ver klaard dat de Rillandse geiten houder Van Lakwijk heeft inge diend tegen het bestemmingsplan Buitengebied van Reimerswaal. Van Lakwijk wil een bedrijf bou wen met 1125 melkgeiten en 800 opfokgeiten. Er is veel weerstand tegen van de Zeeuwse Milieufe deratie die de komst van het me- gabedrijf wil verijdelen. De gemeente Reimerswaal is geen tegenstander van het plan van Van Lakwijk. Het bestem mingsplan Buitengebied staat in tensieve veehouderijen echter niet toe. Volgens Reimerswaal is een groot geitenbedrijf al gauw een intensieve veehouderij. De gemeente is echter bereid Van Lakwijk medewerking te verle nen als de Agrarische Adviescom missie Zeeland (AAZ) een positief advies geeft. Zo'n advies is er. Om in de toekomst geen problemen te krijgen wil Van Lakwijk in het be stemmingsplan zien opgenomen dat zijn bedrijf is toegestaan als er een positief advies van de AAZ ligt. De Raad van State heeft de gemeente opgedragen dit op te nemen in het bestemmingsplan. Reimerswaal is ook hier weer niet tegen, maar om onduidelijke redenen kwam de AAZ-voor- waarde niet in het bestemmings plan terecht. De gemeente wilde dit volgend jaar rechttrekken bij de herziening van het bestem mingsplan, maar de Raad van State wil dat de gemeente de AAZ-voorwaarde zo snel mogelijk in het bestemmingsplan zet. De uitspraak betekent nog niet dat het geitenbedrijf er kan ko men. De Zeeuwse Milieufederatie is met succes naar de rechtbank Zeeland-West-Brabant gestapt te gen de vergunning die Reimers waal voor de stal heeft verleend. Zowel Van Lakwijk als de ge meente heeft hoger beroep aange tekend bij de Raad van State. Die zaak moet nog dienen. MIDDELBURG Met de jaarwisse ling en daarmee het massaal bak ken van oliebollen in zicht doet waterschap Scheldestromen de dringende oproep om gebruikt frituurvet niet door de gootsteen of het toilet te spoelen. Al dan niet vloeibaar vet en olie kunnen op verschillende punten worden ingeleverd, zoals bij de milieustraat of in speciale contai ners bij supermarkten en sport verenigingen. Inleveradressen zijn te vinden op www.vetgoed- bezig.nl of www.frituurvetrecy- clehet.nl. Dit vet wordt dan herge bruikt voor het maken van onder meer biodiesel. Desnoods gooi je het vet of de olie weg met het restafval, maar laat het in elk geval niet in het ri ool lopen, zegt het waterschap. In het riool veroorzaakt het vet ver stoppingen in huis of bij de riool waterzuiveringsinstallaties. Het uit het rioolwater halen van één liter frituurvet of -olie kost 2,80 euro. Het weg laten lopen van vet in toilet of afvoerput je kost de gemeenschap daardoor veel geld. donderdag 28 december 2017 SINT KRUIS West-Zeeuws-Vlaan- deren heeft er een nieuwe traditie bij rond de feestdagen: een optocht met ver lichte trekkers. Ruim vijftig deelnemers versierden gister avond hun land bouwvoertuig en reden in een sprook jesachtige stoet door de streek. „Er bleek veel animo voor te zijn", zegt ini tiatiefnemer Marijn Uitdewilligen uit Sint Kruis, die werd geïn spireerd door zo'n optocht elders in het land. „We willen dit ieder jaar doen, vooral kinderen vin den het prachtig om te zien." FOTO BOAZ TIMMERMANS verbindt De bouw van een megageiten stal aan de Damesweg in Ril land is door een uitspraak van de Raad van State een stap dichterbij gekomen. Adri Klinkenberg Den Haag/Rilland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 62