II 3 De twee ambtelijk medewerkers van zijn commissie zien dan ook een opgeluchte Samsom terugkomen. Na zijn eerste dag Zeeland, waarop hij ook nog kennismaakt met president-commissaris Roelf de Boer van ZSP, heeft hij er vertrouwen in dat hij de 'Gordiaanse knoop', zoals hij het noemt, kan ontwarren. Hij heeft zelfs al een idee hoe. Hobbel heeft een bouwdepot nodig, con cludeert Samsom. Zoals mensen die een ei gen huis bouwen hun bonnetjes kunnen in leveren bij de bank, zo moet VCB kunnen beschikken over een bedrag dat groot ge noeg is om de complete sanering van te be talen. Het bouwdepot voor Thermphos moet door drie partijen worden gevuld: provincie, havenbedrijf en Rijk. Deze opzet spoort niet met de opdracht die Dijsselbloem hem in zijn aanstellings- brief heeft meegegeven. Tegenover Statenleden parafraseert Samsom die zo: „Ik moest eerst Zeeland Seaports compleet uitwringen, ver volgens de zakken van de provincie leegkloppen en als ik dan nog wat no dig had, dan mocht ik bij het Rijk aankloppen." Dat is precies het spelle tje waardoor alle partijen in de loopgraven zijn be land. Samsom kiest voor een veel eenvoudigere oplossing. Hij zet een Qjnro streep onder de uitgaven die ZSP en de provincie al hebben gemaakt of toegezegd. Die zijn ze kwijt en de discussie daarover gaat hij uit de weg. Pech voor ze. Op basis van de doorrekening van Fak- ton, waaruit overigens ook blijkt dat bij uitein delijke verkoop van het bedrijf niet de Zilver vloot Vlissingen-Oost zal binnenvaren, concludeert hij vervolgens dat er nog 83 miljoen euro nodig is. Die deelt hij door drie. Iedereen betaalt Gerlach 27,7 miljoen euro. Het moet samsam, beslist Samsom. Simpeler kan het niet. Schaakmat Om te voorkomen dat ook hij wegzakt in het juridische moeras, onderhandelt Samsom niet over zijn oplossing. Hij blijft overleggen met ambtenaren, medewerkers van VCB en betrokken instanties, maar na de eerste gesprekken begin juli horen Jo- Annes de Bat en Roelf de Boer wekenlang niks meer. Zelfs Dijsselbloem blijft in het ongewisse. Samsom werkt volgens een principe uit de natuurkunde, de onzeker heidsrelatie van Heisenberg. Die houdt in dat je de toestand van een systeem veran dert als je gaat meten. Dus, ga je bij partijen polsen of ze de oplossing zien zitten, dan gaat het fout. Een populairdere definitie is 'aanraken, zetten'. Wie een schaakstuk vast pakt, moet ook een zet doen. Samsom wil wachten tot hij iedereen in één keer schaak mat kan zetten. Toch moet hij wel inschatten of zijn op lossing acceptabel is. Cerfontaine is zijn voelspriet bij ZSP. De een ziet de oud- Schipholdirecteur als sidekick van Samsom, anderen ervaren hem als een oliemannetje, een postiljon d'amour of een go-between tussen de partijen. Zeker is dat de twee het goed kunnen vinden. Dat is ontstaan toen Samsom als Kamerlid het woord voerde over luchtvaart. Omdat Cerfontaine zijn heup heeft gebroken met mountainbiken, zoekt Samsom hem op een bloedhete zo merdag op in Utrecht. Ze lunchen in de tuin - dit keer geen droog brood maar kersen - en bespreken de vorderingen. Daarna hou den ze telefonisch contact. Via Lagasse en de Terneuzense burgemeester Jan Lonink pro beert Cerfontaine voor Samsom te peilen hoe de haven van Gent staat tegen over een extra financiële bijdrage van ZSP. Daar gaat de fusie niet op afketsen, is de in schatting. Het ministerie van Binnenlandse Zaken on derzoekt voor Samsom hoeveel rek er nog zit in de financiën van de pro vincie. Hij laat twee sce nario's onderzoeken: wat als ze 20 miljoen euro moe ten betalen en wat als ze 40 miljoen euro moeten betalen? Als het ministerie oppert dat Zeeland altijd nog de motorrij tuigenbelasting kan verhogen, gaan in Middelburg de alarm bellen af. Op vakantie in Frankrijk heeft De Bat de notitie voorbij zien ko men en hij belt onmid dellijk met Samsom. Dat kan echt niet in de enige provincie waar ook al tol wordt geheven. Dan is een hogere belasting voor automobilisten uit den boze. De rijksafgezant weet genoeg. Als het armlastige Zee land vooral daarop aanslaat, dan komen ze wel met geld over de brug. Het is de enige keer dat ze deze zomer contact hebben, totdat Samsom op 17 augus tus opbelt. „Dinsdag presenteer ik mijn ad vies", vertelt hij aan De Bat, die dan voor het eerst te horen krijgt dat van de provincie nog eens 27,7 miljoen euro wordt verlangd. Samsom doet precies hetzelfde bij De Boer. Dijsselbloem heeft het enkele weken eerder te horen gekregen, op een vergelijkbare ma nier. Zoals aangekondigd belt Samsom hem op de camping in Bretagne. „Ik heb een winstwaarschuwing voor je", zegt Samsom. „Ik ga 27,7 miljoen van je vragen." Het is, om met de Godfather te spreken, een voorstel dat ze niet kunnen weigeren. Vooral ZSP en de provincie moeten slikken, maar ze beseffen dat elk alternatief slechter is. Voor het eerst komt het Rijk met geld over de brug, langer wachten maakt de sa nering alleen maar duurder en de lucratieve havenfusie tussen Gent en Zeeland kan nu doorgaan. Formatietafel Bij VCB vallen ze van hun stoel van verba zing als Samsom daar begin juli vertelt dat hij in augustus klaar wil zijn, maar hij heeft zijn eigen deadline gehaald. Zijn advies moet er liggen voor de eerste begrotingsver gadering van het demissionaire kabinet, weet hij al bij de start, want dan kan het ge vraagde bedrag nog in de miljoenennota worden gefietst. Voor Dijsselbloem is het de laatste kans om het zelf nog regelen, bij een advies aan het volgende kabinet is het maar afwachten hoe het loopt. De partijen aan de formatietafel gaan akkoord. Ze zijn maar wat blij dat deze netelige kwestie voor ze is opgelost. Op 18 september gaan Polman, De Bat en De Reu naar Den Haag voor de laatste af spraken. Ze wijzen nog een keer op de peni bele financiële situatie van de provincie en vragen of Zeeland zijn 27,7 miljoen over een langere periode mag aflossen dan de vier jaar die gebruikelijk zijn. Namens het de missionaire kabinet zijn Dijsselbloem en Sharon Dijksma (I&M) aanwezig, Ronald Plasterk (Binnenlandse Zaken) moet ver stek laten gaan vanwege de orkaan die Sint Maarten heeft getroffen. Zeeland wil een termijn van dertig jaar, maar de minister van Financiën gunt ze er vijftien. Alleen gaat niet hij erover, maar Binnenlandse Za ken en de ambtenaren van dat departement houden vast aan vier. Ze zijn bang dat ze een precedent scheppen richting andere overheden. Nog één keer legt Dijsselbloem zijn gewicht in de schaal. „Ik bel wel even met Ronald", belooft hij. De Zeeuwse dele gatie is het gebouw nog niet uit, of Dijssel bloem belt al naar Polman. „Ronald is ak koord. Het wordt vijftien jaar." Dan moeten alleen Provinciale Staten nog instemmen. In augustus heeft Samsom hun bezwaren met groot gemak weggewuifd. Tijdens een bijeenkomst in het Middel burgse stadskantoor betitelen de Staten leden de deal als een Samsomsoordeel, naar analogie van het oordeel van Salo mon, de oudtestamentische koning die een baby in tweeën dreigde te hakken. Eerlijk is het niet, pruttelen de Staten, maar ze hebben geen keus. Tot het dit najaar alsnog dreigt mis te gaan. In het document voor de havenfusie, dat al door de Vlaamse aandeelhouders is goedgekeurd, staat dat eventuele opbreng sten van het gesaneerde Thermphosterrein toevallen aan de dan nog naamloze nieuwe haven. Dat strookt niet met het advies van Samsom, die juist alles door drie wil de len. Ineens steekt het wantrouwen tegenover ZSP de kop weer op. In juni hebben de Staten al eens gedreigd dat het havenbedrijf moet meebetalen aan de sanering van Thermphos, omdat anders niet over de fusie wordt gepraat. Dat is de omgekeerde wereld, redeneren ze bij ZSP, omdat Gent juist eist dat de kwestie Thermphos wordt opgelost. Zeeland wordt bovendien alleen maar beter van de haven fusie. Vandaar dat het dreigement in Vlis singen-Oost wordt geparodieerd als 'Je geld of ik schiet in mijn voet'. Maar dat de oplossing voor Thermphos een ontbindende voorwaarde is voor de ha- Ik bel wel even met Ronald. Ronald is akkoord. Het wordt vijftien jaar venfusie, maakt het dreigement toch seri eus. In Vlaanderen, Zeeland en Den Haag wordt koortsachtig overlegd om de nieuwe crisis te bezweren. De Vlaamse aandeelhou ders piekeren er niet over een gewijzigd fu siedocument aan hun gemeenteraad voor te leggen, terwijl de Staten niet willen tornen aan het principe van drie keer één derde. Op 20 november schiet Samsom nog een laatste keer te hulp. Hij rekent voor, aan on der anderen Lagasse en de Gentse havendi recteur Daan Schalck, dat het havenbedrijf eerst de miljoenen die het in het Therm phosterrein wil steken, mag terugverdie nen. Met rente. De kans dat er dan nog iets overblijft, is klein. In het door Polman voorgezeten overleg stelt de provincie daarop voor een procedu rebesluit te nemen. Oftewel: de partijen spreken af dat zij pas wérkelijk iets afspre ken als blijkt dat er wat geld overblijft. Een perfecte polderoplossing, waarmee ieder een zonder gezichtsverlies terug kan naar zijn achterban. Kort voor Kerst worden daar de Wé handtekeningen onder gezet. Pert januari is North Sea Port een feit en de saneer ders van VCB hoeven geen droog brood meer te eten. donderdag 28 december 2017 Hobbel. Cerfontaine. Roelf de Boer. Jeroen Dijsselbloem. A Jan Lagasse. Han Polman. - Jeroen Dijsselbloem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 60