I Filmverwachting voor 2018: heel veel 6 J**? Was 2017 een goed filmjaar? Enkele titels, waaronder Dunkirk, mother! en The Kil ling of a Sacred Deer, staken erboven uit. Opvallend was dat vrouwelijke filmmakers en actrices meer dan ooit terrein veroverden. TOPPERS Top 5 in de bioscoop Nu in de bios Star Wars: The Last Jedi Jumanji: Welcome to the Jungle i KOMEDIE rijgen vrou wen eindelijk meer kansen en misschien ook wel meer macht in Hollywood? Hoewel het filmmekka nog steeds een voornamelijk door mannen bezette burcht is, hebben enkele vrouwen in 2017 belangrijke bressen geslagen in het on neembaar lijkende bastion. Het meest in het oog springende feit waren natuurlijk de aanklachten tegen producent Harvey Weinstein die de ver houdingen in de filmwereld hopelijk voorgoed hebben veranderd. Weg met de grijpgrage producenten, casting directors en hitsige mannelijke tegenspelers die hun grenzen niet kennen. Absolute heldinnen waren de actrices Rose McGowan en Ashley Judd die op 5 oktober in een artikel in The New York Times de moed hadden hun mond open te doen over de walgelijke praktijken en in timidatiepogingen van Weinstein. Sindsdien wordt Hollywood elke och tend wakker met een nieuwe onthulling over een bobo of een vermaarde acteur die van zijn voetstuk is gevallen. Het kostte Kevin Spacey zijn carrière en Dus- tin Hoffman zijn reputatie. Feit is wel dat nog niemand voor deze aantijgingen echt is veroordeeld. Zelfs Bill Cosby kwam - voorlopig - met de schrik vrij. Fris geluid Ook in de bioscoop deden de vrouwen van zich spreken. Regisseur Patty Jenkins zorgde met Wonder Woman voor een fris geluid in de steeds voorspelbaarder su perheldenverering waaraan de grote film- Nederland stelde, net als het nationale voetbalelftal, internationaal niet veel voor maatschappijen jaarlijks honderden mil joenen dollars besteden. De pittige Gal Gadot pakte iedereen in als Wonder Wo man en was het enige lichtpuntje in Jus tice League. In deze stomvervelende film speelt zij de ongeïnspireerde superma cho's - Batman en Superman voorop - van het doek De roep om meer kansen voor vrouwe lijke filmmakers wordt steeds luider, want er is nog veel terrein te veroveren. Voorlopig gaat het nog te vaak om inci denten. Maar er zijn ook juweeltjes, zoals Lady Bird, het regiedebuut van actrice Greta Gerwig, over een moederdochter- verhouding die niemand in 2018 onbe roerd zal laten. Verder wordt Disney steeds meer onder druk gezet om de vol gende Star Wars-film door een vrouw te laten regisseren. En nu we toch bezig zijn: waarom niet meteen ook de aanstaande James Bond-film? Laat Daniel Craig daar zijn invloedrijke positie maar eens voor gebruiken. Internationaal Ook Nederland leverde een opvallend aandeel in dit filmjaar. Sylvia Hoeks is nu onze belangrijkste filmtroef in Amerika na haar rol in het sciencefictionepos Blade Runner 2049, die haar veel erkenning op leverde. Regisseur Denis Villeneuve was lyrisch over haar en vergeleek haar zelfs met een Stradivarius. Hoeks begint vol gend jaar aan de vierde Millenium-film met Claire Foy (bekend van The Crown als haar tweelingzus. Verder stelde Nederland, net als het na tionale voetbalelftal, internationaal niet veel voor. Brimstone, verreweg de beste Nederlandse film van 2017, werd aan tachtig landen verkocht, maar scoorde daar matig. Sommige buitenlandse distri buteurs brachten de film alleen uit op dvd. Regisseur Martin Koolhoven had op meer gehoopt. In Nederland scoorde Pitch Perfect 3 The Post, met Meryl Streep en Tom Hanks, is een ode aan de journalistiek zoals All the President's Men dat in 1976 was over de Watergate-af faire. Ook nu weer speelt het waargebeurde verhaal zich af op de burelen van The Was hington Post. Deze keer gaat het om de kwestie rond de Pentagon Papers, het ge heime rapport over discuta bele acties van het Ameri kaanse leger in Vietnam. Ready Player One is meer popcornvermaak. Deze sciencefictionfilm speelt zich afin een wereld vol ar moede waarin mensen ver slaafd zijn aan een compu terspel. De eerste beelden tonen een special effect-extra- vangaza zonder weerga. donderdag 28 december 2017 GO Hoogste opbrengst afgelopen week 1 (1) Star Wars: The Last Jedi €193.000 2 (-) Jumanji: Welcome to the Jungle €99.000 3 (-) Pitch Perfect 3 €56.000 4 (-) Huisvrouwen bestaan niet €32.000 5 (3) Murder on the Orient Express €21.000 SCIENCEFICTION Het nieuwe Star Wars-avontuur is weer een must voor fans, vooral de terugkeer van Mark Hamill als Luke Skywalker maakt nieuwsgierig. Van de jonge ruimteridder is echter weinig overgebleven. Vier tieners worden via een compu tergame in het spel Jumanji ver plaatst. Ze moeten zien te overleven in een oerwoud waar veel gevaren loeren. Met onder anderen: Jack Black en Dwayne Johnson. Patty Jenkins A Greta Gerwig I'M A Sylvia Hoeks A Jennifer Lawrence De filmindu strie wordt nog steeds door mannen gedo mineerd, maar bovenstaande vrouwen deden van zich spre ken door hun opmerkelijke prestaties in het afgelopen jaar. 2017 HET JAAR VAN DE VROUW Ab Zagt KOMEDIE Het meidengroepje uit de vorige film is uit elkaar gevallen. Maar een indivi duele muzikale carrière zit er niet in. Natuurlijk slaan ze de handen ineen om weer samen op te treden. Met onder anderen Rebel Wilson. Kan een jaar waarin twee speelfilms van Steven Spielberg - The Post en Ready Player One - vrij kort na elkaar in première gaan, nog beter beginnen? Nee toch? Beide films verschil len ook nog hemelsbreed van elkaar. A Scène uit de nieuwe Spielberg-film Ready Player One. foto warner bros

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50