ftl 69.- 3 dagen Bergen**** 500 rijksten hebben samen 4,5 biljoen euro 3 Al goedgekeurde vuurwerkdozen blijken te kunnen omvallen ■a Griepgolf nu een epidemie A Bijna een kwart van het legale vuurwerk voldoet niet aan de veiligheidseisen. Dat constateert de Inspectie Leefom geving en Transport (ILT) na uitgebreide testen. Het geïmporteerde vuurwerk dat de ILT heeft laten testen door het Nederlands Forensisch Instituut, werd in 22 procent van de gevallen bestempeld als gevaarlijk. In meer dan de helft van de gevallen gaat het om vuurwerkdozen die kunnen omvallen, waardoor vuurballen omstanders op tientallen meters af stand kunnen raken. Ook kunnen er brandende delen naar beneden dwarrelen. De uitkomsten zijn opmerkelijk, omdat het geteste vuurwerk al was voorzien van een zogeheten CE- markering. Dat houdt in dat het al getest is op veiligheid. De ILT heeft 300 verschillende soorten vuurwerk getest op een schietbaan op de Maasvlakte. Dat is maar zo'n 3 tot 4 procent van het to taal aantal soorten vuurwerk dat jaarlijks wordt aangeboden. „Het is niet waterdicht", erkent een van de ILT'ers. „Maar we zoeken bewust de randen op, het vuurwerk waar van we op voorhand verwachten dat het grotere risico's kan opleve ren." Met de testen voorkomt de ILT dat 80.000 tot 100.000 kilo gevaar lijk vuurwerk op de markt komt. Het door de ILT afgekeurde vuur werk kan soms nog worden aange- 29.000 kilo illegaal vuurwerk, zoals cobra's, mortieren en nitraatbom- men, in beslag genomen. Dat zijn levensgevaarlijke explosieven, die makkelijk een hand van een arm kunnen blazen. De in beslag geno men hoeveelheid is vergelijkbaar met andere jaren. Illegaal vuurwerk wordt op grote schaal via Polen naar Nederland ge bracht. Dit jaar heeft de politie twee grote lijnen uit Polen opgerold. Pal lets met illegaal vuurwerk werden eerst binnen de Nederlandse lands grenzen gebracht, om vanuit hier te worden verstuurd naar consumen ten. In postsorteerbedrijven zijn in totaal duizenden pakketten onder schept. We nemen het vuurwerk waarvan we denken dat het risico's oplevert De illegale vuurwerkhandelaren zorgen voor levensgevaarlijke situ aties, omdat argeloze pakketbezor gers met zwaar vuurwerk in hun auto rondrijden. De ILT waar schuwt expliciet voor het gebruik van illegaal vuurwerk. Behalve dat het te veel explosief materiaal be vat, kan het vuurwerk ook instabiel zijn. Het meeste vuurwerk dat in Ne derland tot ontbranding wordt ge bracht, komt uit China. Vuurwerk webshops opereren veelal vanuit Polen en andere Oost-Europese landen. Met de overheden van deze landen heeft Nederland afspraken gemaakt over strenger toezicht. past om het veiliger te maken. Zijn de mankementen te groot, dan moet de importeur de hele partij vernietigen. Gebeurt dat niet, dan kan een dwangsom tot 60.000 euro worden opgelegd. Kleinschalige vuurwerkshows die consumenten dit jaar voor het eerst legaal kunnen kopen, komen goed uit de test. „Het kan eigenlijk niet omvallen", zegt ILT-inspecteur Al- bert Heijgen. „Bij het samenge stelde vuurwerk dat wij hebben ge test, hebben we geen problemen gevonden." De politie jaagt ondertussen on verminderd door op illegaal vuur werk. Tot nu toe is een kleine incl. diner 0 4dgn Münsterland HP 3 dagen Eindhoven www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 /ocPg NEW YORK De 500 rijkste perso nen op aarde zijn in 2017 liefst 23 procent rijker geworden. Ze hebben nu een gezamenlijk ver mogen van zo'n 4,5 biljoen euro. Dat heeft persagentschap Bloom berg berekend. De stijging is vier keer groter dan vorig jaar, en is vooral te dan ken aan de hogere beurskoersen. De rijkste persoon ter wereld is Jeff Bezos, de oprichter van web winkel Amazon, die zijn fortuin zag groeien met 28,7 miljard euro. Hij blijft daarmee Microsoft-op- richter Bill Gates voor als rijkste persoon ter wereld. Gates heeft dit jaar wederom veel geld weggege ven, onder meer via een donatie van 3,9 miljard euro aan de Bill and Melinda Gates Foundation. Bezos is nu naar schatting 83,6 miljard waard, tegenover 76,7 miljard euro voor Gates. De grootste groei zit in China: de 38 miljardairs op de lijst van Bloomberg werden gezamenlijk 149 miljard euro rijker. Amerika blijft nog altijd het land van de al lerrijksten, met 159 miljardairs in de 500-lijst die samen 265 miljard euro rijker werden. Facebook-oprichter Mark Zuc- kerberg werd 19 miljard rijker: zijn vermogen bedraagt nu naar schat ting 61 miljard euro. ROTTERDAM Het aantal mensen dat griep heeft op gelopen is zodanig geste gen dat sprake is van een epidemie. Dat blijkt uit de laatste gegevens van onder zoeksinstituut Nivel, dat zich baseert op cijfers van 42 huisartsenpraktijken. De onderzoekers spreken van een epidemie als twee weken achter elkaar mini maal 51 per roo.ooo mensen met kenmerken van griep zijn geregistreerd. In de week van 18 tot en met 24 december lag dit aantal op 69, de week daarvoor op 52. donderdag 28 december 2017 GO 'Kwart legaal en getest vuurwerk is gevaarlijk' Koen Voskuil Den Haag Op een schietbaan op de Maasvlakte worden 300 ver schillende soorten vuurwerk op veiligheid getest, fotoanp —inspecteur van de ILT Voor maar: If c—7 7 Gelegen aan de kust in kunstenaarsdorp Bergen, omringd door de Schoorlse Duinen! 2 nachten incl. ontbijt in 4* Fletcher Hotel Marijke (7,8) 1 keer een 3-gangen diner Gratis gebruik van wifi en wandel- en fietsroutes Aankomsten t/m maart. Betaal pas bij aankomst! 3* Landhotel Elkemann, Ahaus (7,9) 3* Hampshire-Parkzicht Eindhoven (8,6) 3 nachten incl. ontbijtbuffet 2 nachten incl. ontbijtbuffet 3x een 3-gangen diner nft Inclusief borrelplank 4LQ 50 Gratis wifi en parkeren O w Gratis wifi en parkeren Ow» Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3