Hel Samsomsoordeel 2 RECONSTRUCTIE ADVIES THERMPHOSA Een reconstructie van de kwestie Thermphos ...wordt niks", be seft Cerfontaine. Hij merkt dat hij in een juridische loopgravenoorlog terecht is gekomen waarin hij geen vrede kan stichten. De schoonmaakrekening is te groot voor de provincie en ZSP en hij wordt niet be taalbaarder als zij die dan maar bij elkaar proberen neer te leggen. Er is een derde par tij nodig. Natuurlijk is dat het Rijk, maar de verantwoordelijke ministers, Henk Kamp van Economische Zaken (EZ) en Melanie Schultz-van Haegen van I&M, geven nooit thuis als Zeeland aanklopt. Met de Kamerverkiezingen net achter de rug besluit het provin ciebestuur een noodkreet te stu ren naar Edith Schippers, die op dat moment als informateur on derhandelt over een nieuwe re gering. De kosten voorTherm- phos overstijgen de draagkracht van de pro vincie, schrijven Polman en Lagasse eensge zind. Zeeland wil investeren in de verster king van de economie, maar heeft geen op brengsten meer uit het energiebedrijf PZEM en ZSP heeft al een schuld van 400 miljoen euro. 'Kortom: het gaat om een probleem dat dringend moet worden opgelost en te vens ook om een last die de Zeeuwse par tijen niet kunnen dragen.' Een cheque 'in de orde van grootte van 80 miljoen euro' zou de financiële gevolgen voor de Zeeuwse partijen 'behapbaar' maken. Schippers antwoordt met een standaard briefje. 'In het kader van mijn werkzaamhe den ontvang ik een grote hoeveel heid brieven, nota's en ver zoeken. Ik ver trouw erop dat u zult begrij pen dat het voor mij niet mogelijk is daarop inhou delijk te reage ren.' Wat nu? Alle deuren in Den Haag lijken ge sloten te blijven. „Ik spreek binnenkort Je roen Dijsselbloem", zegt Polman tijdens het wekelijkse Thermphos-uurtje op het Pro vinciehuis. „Zal ik het daar nog eens probe ren?" De commissaris van de Koning is voorzitter geworden van de landelijke Raad Openbaar Bestuur, die zetelt in het ministe rie van Financiën. Bovendien overlegt hij met Dijsselbloem, die behalve demissionair minister van Financiën en voorzitter van de Eurogroep inmiddels ook weer Kamerlid is voor de PvdA, over mogelijke kandidaten voor burgemeestersbenoemingen. Zeeland moet dit keer niet de hand ophouden in Den Haag, overtuigt De Bat zijn collega's, joen euro op tafel te leggen. Voor de PvdA hebben Kamerlid Albert de Vries en gede puteerde Ben de Reu daarvoor gelobbyd. De hoop is nu opnieuw gevestigd op degene die de provincie ziet als de enige bondgenoot van Zeeland in het kabinet. Tegenover Polman is Dijsselbloem die 24ste april openhartig over Thermphos. Wie in het kabinet zijn vinger opsteekt om de problematiek van de failliete fosforfa- briek aan de orde te stellen, krijgt vrijwel zeker meteen de rekening gepresenteerd. Dus de ministers zijn wel wijzer. Ander zijds snapt Dijsselbloem wel dat de situatie zo complex, risicovol en duur is, dat er zon der hulp van het Rijk geen oplossing moge- maar aandringen op een afgezant die na mens het kabinet poolshoogte komt nemen bij Thermphos en de betrokken partijen. Die strategie wordt op 24 april op het mi nisterie door De Bat en Polman nog eens doorgesproken met Cerfontaine, die in hun ogen een geschikte kandidaat is. Als oud burgemeester van Bergen op Zoom kent Polman Dijsselbloem, wiens moeder daar vandaan komt. En de minister heeft een cruciale rol gespeeld bij het beschikbaar stellen van de 25 miljoen euro voor het uit voeren van de adviezen van Jan Peter Balke nende om de Zeeuwse economie te verster ken. Gedram Eind 2016 heeft zowel de Zeeuwse VVD als de PvdA in Den Haag gelobbyd om dat voor elkaar te krijgen. WD-Kamerlid André Bos man gaat met zijn partijgenoten Kees Bie- rens, de fractievoorzitter in de Staten, en ge deputeerde Carla Schönknecht langs bij Halbe Zijlstra, dan nog voorzitter van de Tweede Kamerfractie. Dat leidt niet tot een andere opstelling van WD-bewindslieden. Door zijn ergernis over het gedram van energiebedrijf Delta in de discussie over de kerncentrale lijkt het of vooral Kamp tegen Zeeland alleen nog maar 'nee' kan zeggen, maar dat is niet waar. Hij regelt bij voorbeeld wel de onderkabe- ling van nieuwe hoog spanningsleiding bij Krabbendijke, wat toch iets van 70 miljoen euro kost. Maar als het over Thermphos gaat, geeft hij geen sjoege. En voor de adviezen van Balkenende is pas een bijdrage van EZ gekomen nadat Dijs selbloem de ban breekt door als eer ste de helft van de gevraagde 25 mil- lijk is. Hij is daarvoor weliswaar niet de eerst aangewezen minister, maar als er geld nodig is, zal hij het uiteindelijk toch in de begroting moeten verwerken. Dijsselbloem is gevoelig voor de argu menten van de PvdA en het Zeeuwse pro vinciebestuur. Bovendien speelt er nog iets anders. Tijdens topoverleg op 7 november 2016 in Gent onderschrijven minister-presi dent Mark Rutte met zijn Vlaamse collega Geert Bourgeois het streven van de haven van Gent en Zeeland Seaports om te fuse ren. Dat kan alleen als de kwestie Therm phos is opgelost, want die willen de Vla mingen niet in de maag gesplitst krijgen. Er is het kabinet veel aan gelegen om van de Vlaams-Nederlandse fusie niet zo'n hoofd pijndossier te maken als van de Hedwige- polder. Hoewel dat in het kabinetsberaad niet wordt uitgesproken, verklaart het mo gelijk dat Dijsselbloem ruimte krijgt om te handelen. Het idee van een afgezant spreekt hem wel aan. Hij denkt meteen aan Diederik Samsom. Als afgestudeerd kernfysicus be schikt hij over de technische kennis, hij Ik heb tijd als het een parttime klus is. Waar gaat het over? heeft bestuurlijke ervaring, veel contacten en hij is enorm gewiekst. „Heb je tijd?", vraagt Dijsselbloem zijn oude kompaan. „Wel als het een parttime klus is", krijgt hij te horen. „Waar gaat het over?" Als fractie voorzitter heeft Samsom, mede op aandrin gen van De Vries en De Reu, herhaaldelijk een lans gebroken voor Zeeland. Nu mag hij zelf proberen de kwestie Thermphos op te lossen. Hij laat er geen gras over groeien. Vijf da gen na zijn benoeming, op 4 juli, staat Samsom voor de poort van Thermphos. Die ochtend heeft hij eerst kennis gemaakt met Gedeputeerde Staten en is hij bijgepraat door ambtenaren van de provincie. Tegen lunchtijd arriveert hij in Vlissingen-Oost, waar hij wordt opgewacht door Dinro Hob bel, de directeur van VCB. Dat is een man van de praktijk, die een broertje dood heeft aan onnodige regels. Boven zijn bureau hangt een grote paarse krokodil. Hij betwij felt of een voormalige voorman van de partij van de twijfelaars de problemen in Nieuw- dorp kan oplossen. Droog brood Bij binnenkomst krijgt Samsom een bord voorgezet met boterhammen die al twee da gen op de verwarming hebben gelegen. Hij schiet in de lach, want hij begrijpt de hint onmiddellijk. Hier wordt het droogst mogelijke brood gegeten, want VCB heeft dringend geld no dig. Nog voor de echte broodjes op tafel komen, heeft de grap het ijs ge broken. En Hobbel valt binnen een paar minuten voor de charme en kennis van Samsom. Zijn knowhow ver bluft alle medewerkers van VCB. Bij de meeste rondleidingen worden ze moe van de 'bullshit-vragen' die ze krijgen, maar de energieke kernfysicus slaat keer op keer de Ik heb een winstwaarschuwing voor je. Ik ga 27,7 miljoen van je vragen spijker op zijn kop. Hij heeft zich enorm goed ingelezen. Voor het eerst voelen de sa neerders zich gehoord en écht begrepen. Eenmaal in een overall gehuld, loopt Samsom tussen de overblijfselen van de fos- forfabriek rond als een kind in een snoepfa- briek. Hij ervaart hoe regelgeving en juridi sche procedures voor bizarre toestanden op de werkvloer zorgen. „Waarom zet je die niet aan?", vraagt hij over prachtige appara tuur die hij her en der ziet staan. „Kan niet", krijgt hij te horen. „Dat zijn spullen van Mourik. Daar hebben we nog een conflict over." Dan kun je het beter weghalen, rede neert Samsom. „Dat kan ook niet, want het is misschien radioactief besmet en dan mag je het niet verplaatsen." Vergunningen staan vaak haaks op elkaar. Wie met asbest werkt, moet dat in een ten tje doen, zodat de schadelijke stofdeeltjes zich niet verspreiden. Wie met fosfor werkt, heeft juist ruimte nodig en moet een springkuip bij de hand hebben, om zich in geval van nood in onder te dompelen. De werklui bij Thermphos hebben te maken met asbest én fosfor én radioactiviteit. Toch zijn de financiën, de regels, de ver gunningen en de stoet aan toezichthouders niet Samsoms grootste probleem. Wat hem ongerust maakt, is de vraag of het plan van aanpak wel deugt. Als dat niet zo is, kan hij zijn opdracht beter zo snel mogelijk weer teruggeven. Zijn angst wordt weggenomen in de gesprekken met de mensen van VCB. donderdag 28 december 2017 Van droog brood naar potje van 83 miljoen Jo-Annes de Bat. - Diederik Samsom - Diederik Samsom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 30