De Jong gaat als favoriet naar de Spelen 22 SCHAATSEN OKT IN HEERENVEEN De veldslag was voorspeld, maar kwam bij de hoofdrolspelers niettemin keihard aan. De 500 meter op het OKT was zon intense wedstrijd, dat het zelfs voor de winnaars moeilijk was om blij te zijn. Kort Contract Van der Poel Moetko treedt terug Vitali Moetko treedt terug als voorzitter van het organisatiecomité van het WK voetbal. Hij stond onder grote druk wegens betrok kenheid bij het dopingschandaal in Rus land. Sparta aast op Kramer De nieuwe coach Dick Advocaat gaat de Sparta-selectie fors versterken. Onder ande ren Michiel Kramer, Miquel Nelom (Feyen- oord) en Iliass Bel Hassani (AZ) staan op het lijstje. Voor eerstgenoemde heeft Sparta zich al officieel gemeld bij zijn zaakwaarne mer. Spitse naar Noorwegen Sherida Spitse (foto) vertrekt per direct bij de vrouwenploeg van FC Twente. De 27-ja- rige international keert terug naar Noorwe gen en gaat spe len bij Vale- renga, waar ze een tweejarig contract heeft ondertekend. Driejaar gele den was ze ook al actiefin de Noorse competi tie, toen bij Lil- leström. Flitsen Quote van de dag Giro Cross De zucht Het was ook veel gevraagd. De re gerend olympisch kampioen had weinig aanknopingspunten. Een snelle trainingswedstrijd, zijn er varing misschien. Maar het grote vertrouwen en de echte topvorm ontbraken. Dat wist Michel Mulder misschien zelf ook al wel, maar de marges op de 500 meter zijn zo klein, en een OKT is zo onvoorspel baar. Met 34,98 wist hij direct na de finish genoeg; onvoldoende. In de catacomben van Thialf slaakt hij een zucht vanuit zijn onderbuik, zo diep. „Wat een vreselijke dag. De spanning liep zo hoog op. In de ruimte voor de warming-up werd gewoon niet gesproken. Af en toe keek je elkaar aan en zag je aan de gezichten hoe verschrikkelijk het was. Je kan alleen maar verliezen, dat voel je, dat proefje." Een tiende, zo veel scheelde het niet. „Er zijn vreselijkere dingen in de wereld, we zijn allemaal gezond. Maar voor ons was dit even het al lerbelangrijkste. Een droom gaat in duigen. Hopelijk blijft het goud in de familie." Het startschot Als Jan Zwier de trekker van zijn automatische pistool in korte tijd twee keer overhaalt, slaat in Thialf de schrik om het hart. De starter is onverbiddelijk. Dai Dai Ntab, vol gens velen in potentie de snelste sprinter van allemaal, wordt uit de wedstrijd geschoten. Twee keer vals. Hij slaat een hand voor de mond. Nog twee rondjes glijdt Ntab uit PROGRAMMA OKT over de inrijbaan, maar de wereld gaat langs hem heen. Weg olym pisch debuut en niet omdat hij op waarde is geklopt. Professioneel maakt hij even la ter zijn ronde langs de pers. „Ik ben boos op mezelf. Ik moet eerlijk zijn, ik sta twee keer niet stil. De starter wachtte veel langer dan ik gewend ben, maar ik ga daar op een ver keerde manier mee om. Dit was het enige scenario dat ik niet had bedacht." Hoe hij dit gaat verwer ken? „Geen idee. Dit gaat me wel een jaartje kosten." In de gang on der de tribunes vindt hij zijn vriendin Anissa. Ze vraagt wat hij wil. Naar huis? Ntab zegt niets. De stilte Kai Verbij hoort voor de derde keer het 'go to the start'. Naast hem geen tegenstander, zijn maat Dai Dai. Hij moet het helemaal alleen doen. Alsof de martelgang al niet lang genoeg duurde afgelopen da gen. Thialf is nog nooit zo stil ge weest. Volle bak rijden, een andere optie heeft hij niet. De 34,81 vindt hij oké, of het genoeg is moet blij ken. Alleen Ronald Mulder duikt eronder. Verbij, die de Olympische Spelen van 2006 op tv zag en gefas- cineerd raakte, ziet zijn 'jongetjes- droom' uitkomen. Maar blijdschap is ver te zoeken. „Eh, ja, je mag me feliciteren. Maar het is een zuur, zuur dagje. Het is gewoon kloten wat er met Dai gebeurt, met Mi chel, met mij. Dit was niet ideaal." Even later ligt hij op de behandel- tafel van de fysio, met serieuze klachten, die niet nader worden toegelicht. HEEREN VEEN Met haar winst op de 3000 meter op het OKT, haar wereldbekerzege én haar natio nale titel gaat Antoinette de Jong (foto) als de nummer 1 van Nederland naar de Winterspelen. Maar zelf is ze niet bezig met haar favorietenrol. Antoinette de Jong schaatst inmiddels ruim vier jaar op het hoogste niveau. Slechts één keer eerder voelde ze dezelfde spanning als gisteravond tijdens de 3000 meter. En dat was tijdens de Olympische Spelen. „Toen ging het niet goed. Nu wel. Dat maakt het een goede generale", zegt de vrouw die dit seizoen heerst op deze afstand. Ze eindigde ruim voor ploeggenote en olympisch V kampioene op deze afstand, Ireen Wüst. Carlijn Achtereekte werd derde. De Jong wordt op zulke momenten niet misselijk. De spanning laat haar niet bijna huilen en ze krijgt haar eten gewoon naar binnen. „Maar het is een spanning die alleen komt als je echt heel goed bent. We hebben getaperd, zijn uitge rust, en je voelt een soort energie door je hele lijf gaan die alles sa mentrekt. Met die onrust kon ik vier jaar geleden (in Sotsji werd ze tot haar teleurstelling zevende, red.) niet omgaan. Nu weet ik wat ik moet doen." Ze ziet dit seizoen als een door braak. Andere jaren eindigde ze al tijd achter Wüst, die na een bles sure en een onrustig voorseizoen stelt op de weg terug te zijn. Bij een favorietenrol komt meer druk kijken, maar die zit De Jong niet in de weg. „Ik ben niet bezig met doemscenario's, ik focus me op mijn race." Ze ziet zichzelf ook niet als favo riet, zegt ze. Ondanks haar presta ties. „Ik dacht eerder dit seizoen: een goed NK zegt nog niet dat ik een goede wereldbekerwedstrijd rij. Vervolgens won ik een wereld bekerwedstrijd. Daarna dacht ik: maar een goed voorseizoen zegt nog niet dat ik me plaats voor de Olympische Spelen van Pyeong- chang. Nu is dat wel gebeurd, maar ik hou het erop dat het zegt dat ik goed bezig ben." tekent bij Mathieu van der Poel (foto) heeft zijn contract bij Be- obank-Corendon opengebroken en met twee jaar ver lengd. De Europees kampioen heeft zich tot en met 2020 aan zijn wielerploeg verbonden. Van der Poel is dit seizoen oppermachtig. Hij won dinsdag nog de cross van Heusden-Zolder en is al dichtbij de eindzege in de wereldbe ker. 'Zij betalen voor een verdediger wat wij voor een spits betalen" donderdag 28 december 2017 GO VELDRIJDEN VOETBAL VOETBAL VOETBAL Villarreal heeft Enes Ünal teruggehaald. De oud-speler van FC Twente was verhuurd aan Levante. Trainer Mark Hughes van Stoke City hoopt zaterdag weer een beroep te kunnen doen op Erik Pieters in de wedstrijd bij Chelsea. De Nederlandse verdediger is nu anderhalve week geblesseerd. Liverpool-speler Jon Flanagan is in de nacht van vrijdag op zaterdag opgepakt we gens mishandeling. Hij is op borgtocht vrijge laten en moet op 2 januari voorkomen. l KPN heeft als hoofdsponsor het contract met schaats bond KNSB met twee jaar verlengd tot en met juni 2020. Daarnaast kwamen beide partijen een optie voor nog eens twee jaar overeen. KPN is sinds 2010 sponsor. I Wielrenner Fabio Aru start volgend jaar voor de vierde keer in de Giro. Hij eindigde hierin twee keer op het po dium, met een derde (2014) en een tweede plek (2015) in zijn thuisland. 12 Veldrijdster Thalita de Jong (24) maakt op 1 januari tijdens de GP Sven Nys in Baal haar rentree, na een blessu reperiode (knieletsel) van bijna 12 maan den. O a Mulder overleeft Rik Spekenbrink Heerenveen Vandaag 17.00 uur: 500 m (v) 17.45 uur: 10.000 m (m) Morgen 18.15 uur: 1500 m (v) 19.15 uur: 1000 m (m) Zaterdag 16.00 uur: 5000 m (v) 17.00 uur: 1500 m (m) A Ronald Mulder na het winnen van de 500 meter op het OKT in Heerenveen. foto pim ras beObank corendon Manllnited-coach José Mourinho over de koopkracht van stad genoot Manchester City.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 22