EINDEJAARS 2017-17 10 2017 in 17 mensen Elselijn Mulder mensen Apple <32GB> iPhone 7 De klopjacht op de Rohingya in Myanmar zorgt voor de ergste humanitaire crisis van 2017. Hoe blijf je als hulpverlener overeind in zo'n poel van ellende? Elselijn Mulder grijpt zich vast aan elke vorm van succes. 2 GB Data 100 min/sms ^tgggg&ani f Daar sta je dan. Als bevlogen hulpver leenster in de snelst groeiende 'stad'ter wereld, een cluster van kampen bij Cox's Bazar in Bangladesh met al bijna een miljoen vluchtelingen. Een 'stad' met ongekende groeistui pen, waar de problemen zich sinds eind augustus met de komst van 650.000 Rohingya in rap tempo blijven opstapelen. Elselijn Mul der, humanitair expert bij Oxfam Novib, stond begin deze maand nog in Kutupalong en Balukali, kampen waar Rohingya, een mos limminderheid in Myanmar, een veilig heenkomen hebben ge zocht. „Ik geloof niet dat we ooit heb ben gezien dat er in zo'n korte tijd zoveel mensen op de vlucht zijn geslagen en zich hebben verza meld in zo'n klein gebied", zegt Mulder (36). „In een land, Bangla desh, dat zelf al gebukt gaat onder crises. Het herstelt zelf nog van de jongste overstromingen." Bovendien is het een onaange kondigde crisis. „Iedereen werd er door overvallen. Daardoor is alles bij Cox's Bazar in een moordend tempo neergezet. Kriskras door el kaar. Je kunt er uren rondlopen. Zo ver het oog reikt, zijn er hutten. Voor je het weet ben je er ver dwaald. 's Nachts is het pikkedon ker", aldus de humanitair expert. „De wildgroei op het heuvelach tige terrein is overal te zien. Zo staan latrines en waterputten soms te dicht bij elkaar, staan hutjes op hellingen waar ze bij de eerste moessonregens wegspoe len. Ook voor de nieuwe kampen is er geen vlak terrein. Er worden nu paden aangelegd - wegen zijn er niet - en stukken grond egaal gemaakt om er waterpompen en wasruimten op te kunnen zetten voor nieuwkomers." „Het is maar welke hulporgani satie je dit vraagt. Unicef zal zijn prioriteit bij de opvang van kin deren leggen. Wij, bij Oxfam No vib, leggen allereerst de nadruk op een betrouwbare infrastruc tuur van watervoorziening en hygiëne. In bestaande kampen en in nieuwe kampen. Met betrouw baar water. Met onderdak. Met la trines. De hygiëne moet goed zijn. Met zoveel mensen op zo'n klein gebied breken er voor je het weet ziektes uit zoals difterie." Overdag bruist de 'stad'. „De veerkracht van mensen is groot. Overal wordt er gewerkt. Mensen wachten niet lijdzaam tot ze wor den geholpen. Ze pakken het le ven snel weer op. Er zullen win keltjes ontstaan, zo heb ik al een kapper gezien die aan het knip pen was", zegt Mulder. Ze laat een kaart zien met daarop alle zones. Elke zone heeft zijn ei gen verzameling van hulporgani saties die er werkzaam zijn. Van Oxfam Novib tot de Wereldge zondheidsorganisatie WHO en van UNICEF tot Save the Chil dren. In nauw overleg wordt ge sproken over projecten en finan ciering die altijd achter de crisis aanholt. Mulder: „Er is niet genoeg geld, terwijl er voor deze rampspoed nog wel voldoende belangstelling is." Mulder: „Het mag natuurlijk niet zo zijn dat dit in 2017 gebeurt. Dat we niet in staat zijn deze mensen meer hulp te bieden. Kijk hoe ze wonen. Het is mensonterend en het kan nog veel erger worden." Net terug uit Cox's Bazar sprak ze al harde woorden: „De interna tionale gemeenschap laat collec tief de Rohingya in de steek ter wijl zij al generaties lang op brute wijze worden aangevallen en sys tematisch worden gediscrimi neerd. Regeringen zouden niet langer moeten toekijken. Bangla desh heeft grote moeite met de opvang van deze enorme stroom vluchtelingen en het land kan het eigenlijk niet aan." Ook de bescherming van de Ro- N l u s ,=iVv* w a1 „Zeker. Ook door boosheid omdat je weet wat ze al hebben meege maakt en nog zullen meemaken. Het grijpt je bij de keel. Bij zulk leed ben je verbijsterd over hoe het kan. Maar aan de andere kant zie je dat hulpverlening ertoe doet. Als je bijvoorbeeld een nieuwe water put ziet. Elke vorm van succes geeft houvast, zorgt voor de moti vatie om door te gaan. Ik kan wel gaan zitten huilen maar daar heb ben die mensen helemaal niets aan. Er wordt daar door iedereen hard gewerkt, onder moeilijke omstandigheden. Door hulpverle ners, door de Rohingya zelf want zelfredzaamheid is belangrijk. We zijn al jaren actiefin Bangladesh en zullen dat ook blijven." „Ze zeggen zelf dat Myanmar hun thuis is. Maar ze zijn heel bang om terug te gaan. Het feit dat veel vluchtelingen - vooral vrouwen - zeggen dat ze liever zelfmoord plegen dan nu terug te keren, toont aan hoe erg de situatie is. Maar je moet hoop blijven houden op een goede afloop. De eerste pri oriteit is en blijft echter het bieden van hulp. Het nu is allesbepalend. Je weet ook nog niet welke kant het zal opgaan." hingya schiet tekort. Veel vluchte lingen voelen zich 's nachts onvei lig. Soms verdwijnen er vrouwen en meisjes, meegenomen door bendes die hun geld verdienen met prostitutie. „Een ander probleem is de trau maverwerking. Heel veel mensen zijn getraumatiseerd", aldus Mul der. „Ze hebben hun ouders of an dere familieleden verloren, ze zijn op de vlucht mishandeld of ver kracht." p/mnd Let op! Geld lenen kost geld D1 donderdag 28 december 2017 Het jaar is bijna voorbij. Net voordat het 2018 wordt, belichten onze verslaggevers nog een keer de grote nieuwszaken van 2017. KNALLER! Bergen op Zoom Breda Dordrecht Etten-Leur Goes Middelburg Oosterhout Roosendaal Rotterdam Terneuzen Tilburg Vlissingen Waalwijk Barendrecht 'Je ziet dat hulpverlening ertoe doet' Hans van Zon Den Haag Hoe bied je hulp in een crisis van deze omvang, van de su percategorie? Waar begin je? Hoe houd je als hulpverlener het overzicht? Is dat wel zo? Wordt de ellende met de Rohingya niet onder schat? Elselijn Mulder in een vluchtelingenkamp in Bangladesh. aA <i <l Wordt een hulpverlener met er varing, met eelt op de ziel - je hebt eerder gewerkt in bijvoor beeld Haïti en Ethiopië - in Cox's Bazar nog overvallen door ge voelens van onmacht? In je hoofd en in je hart hoop je natuurlijk dat het hier gaat om een tijdelijk probleem. Dat de Rohingya ooit, onder garanties, weer kunnen terugkeren naar hun geboortegrond. Vandaag Elselijn Mulder. Hulpverlener over de Rohingya-crisis. Morgen: Sylvana Simons over een politiek bewogen jaar. Op de site van deze krant Alle vorige afleveringen Totale toestelkosten 432,00 Eenmalige bijbetaling Totaal kredietbedrag Termijn bedrag Duur overeenkomst Vaste debetrentevoet 432,00 €18,00 24 maanden 11,00 voor je abonnement 18,00 voor je toestel 1163(1)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10