16 EZEL De ezel heeft al eeuwenlang een eigen plaats bij de kribbe. Er is twijfel geweest. Stond hij er toevallig, toen de ouders met de pasgeborene een schuil plaats zochten? Uiteindelijk was het handiger om hem van begin af aan een rol te laten spelen. Maria was net bevallen. Ze zal blij geweest zijn dat ze met haar kind op de rug van de ezel plaats kon nemen. en ezel zijn? PZC- chef Raymond de Frel heeft er geen moeite mee. Hij is maar wat trots dat er eentje naar hem is vernoemd. ie kent dat liedje uit Kinderen voor Kinde ren nog? 'Hij, hij moet dit jaar de ezel zijn, hij moet de ezel zijn!' Leuk bedacht, een kerststal als uitgangspunt voor deze bijlage. Maar wie wil er in vredesnaam met een ezel worden geassoci eerd? De ezel staat nou niet bepaald symbool voor in telligentie, ook al stoot ie zich nooit twee keer aan de zelfde steen. En flexibel is de koppige viervoeter ook al niet. Wat bij een ezel in zijn kop zit, zit niet in zijn kont, zullen we maar zeggen. Nee, de mensen staan niet in de rij om de ezel te spe len. Denk maar eens aan de kersttoneelstukjes op de ba sisschool. je zakte toch door de grond als je hoorde dat jij de ezel mocht zijn? Nou, ik niet. Ik was namelijk niet eens goed genoeg om ezel te zijn. Ik mocht met kerst 'een boom' spelen in de Triniteitskerk in Terneuzen. Meer zat er niet in. Ja, lach mij maar uit. Dat hebben mijn collega's in de afgelopen elf jaar ook al vaak gedaan. Want welke jour nalist heeft er nou een ezel die naar hem is vernoemd? Niemand. Behalve ik. 'Mijn' ezel heet Frelleke, een re gelrechte verwijzing naar mijn achternaam. Frelleke is in mei 2006 geboren op de kinderboerderij in Terneuzen, in een periode waarin ik voor deze krant wekelijks berichtte over het wel en wee op de door ge handicapte mensen gerunde boerderij. Als dank voor die reeks noemden ze het kersverse ezelinnetje Frelleke. Daar ben ik trots op. Vooral omdat ik weet wie die naam hebben bedacht. Dat zijn de mensen van de kinder boerderij; de mensen die zich elke ochtend om 10 uur weer blauw lachen omdat ze de koffie net over de rand schenken, de mensen die elke dag weer voldoening ha len uit het poetsen van voederbieten, de mensen voor wie het tempo in de 'echte' maatschappij net iets te snel gaat. Frelleke speelt sinds die tijd een bescheiden rol in mijn leven. Een maand na de geboorte figureerde het veulen tje in de fotoreportage van mijn huwelijk. Mijn vader en ik rolden mijn hoogbejaarde oma er nog eens naartoe voor een fotoshoot. Op familiefeestjes ging het meer dan eens over 'onze ezel'. En mijn oudste dochter Lieke had door onze vele bezoekjes aan de kinderboerderij ook een zwak voor het ezeltje dat heet zoals zij ook heet. Frelleke hoorde in zekere zin een beetje bij de familie. Totdat ze werd verkocht. Frelleke was namelijk soms ook best een bitch. Lief voor kinderen, be halve voor haar eigen kind. Haar nazaat Froukje moest het soms ontgelden, ze wilde haar nogal eens bestijgen. Dat maakte het voor de kinderboerderij tij dens een bezuinigings ronde makkelijker om haar te koop aan te bie den. Ik schrok daar best een beetje van. Je hecht je tenslotte toch aan zo'n beestje. Maar goed, ik had begrip voor de situatie. Het roer moest om bij de boerderij in Terneuzen, dus zat er helaas niets anders op dan rigoureuze maatrege len. Frelleke zelf kopen was echt geen optie; een schil dersezel past al nauwelijks in onze achtertuin, laat staan een levende. John den Hollander uit Rilland hapte snel toe. Hij blies kinderboerderij De Binnenhaven in Hansweert nieuw leven in en zag in Frelleke een publiekstrekker. John had grote plannen met de boerderij, vertelde hij mij twee jaar geleden toen ik Frelleke nog eens opzocht. Ook met Frelleke. Een hengst zou met haar voor nieuwe nazaten zorgen, zoveel was zeker. Het kwam er niet van. Een jaar na Frellekes verhui zing van Terneuzen naar Hansweert werd de boerderij alweer gesloten. Daarna ben ik haar uit het oog verloren. Ik heb geen idee waar ze naartoe is gebracht. Naar een andere kinderboerderij, naar een particulier, naar het slachthuis? Vooral dat laatste zint me voor geen meter. Ze zullen mijn ezel potverdorie toch niet tot worst heb ben gedraaid? zaterdag 23 december 2017 A Raymond de Frel toto marcelle davidse A fotowinoevertz Ze zullen Frelleke toch niet tot worst Raymond de Frel Fotoreportage

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 80