DRIE WIJZEN 11 n DRIE WIJZEN Ze zijn de drie wijzen: Caspar de jonge man, Melchior de 40-jarige en Balthasar de zwarte zestiger. Ze brengen mirre, goud en wierook uit de toen bekende continenten Azië, Europa en Afrika. In de middeleeu wen werden ze koninklijk, zodat we nog altijd Drieko ningen kunnen vieren. Ee 79-jarige Date k Mulder uit ^Renesse is een H globetrotter. Na maren in Zuid-Korea ^en Cambodja te hebben gewoond en gewerkt, is hij tegenwoordig regelmatig in het Midden-Oosten. Een onvergetelijk bezoek was dat aan Bethlehem, enkele jaren geleden, op kerstavond. Date Mulder: „Mijn zoon ontmoette in Rotterdam een Joodse, Israëlische jongedame. Ze trouwden en ver trokken naar Israël om zich te vestigen in Haifa, aan de Middellandse Zeekust." „Regelmatig breng ik hen een bezoek en doordeweeks, als mijn zoon naar zijn werk is, ga ik naar de Westbank. Inmid dels heb ik er al aardig wat kennissen opgedaan. Ik kwam er voor het eerst in 2002, als waarnemer namens United Civili ans for Peace, een samenwerkingsproject van onder meer Kerk in Actie, NOVIB en Pax Christi. Jaren daarvoor had ik als arts al internationale ervaring opgedaan in het toen nog straatarme Zuid-Korea. Met onze vier kinderen woonden mijn vrouw en ik er van 1965 tot 1971. In 1993, de kinderen wa ren inmiddels het huis uit, vestigden we ons voor vijfjaar in Cambodja. Ook daar werkte ik als arts. „Altijd heb ik mijn talenten in dienst willen stellen van de minderbedeelden onder ons, een levenshouding die zijn oor sprong vindt in het geloof. Dat geloof - ik ben protestants - loopt als een rode draad door mijn leven. Het gebod 'Heb uw naaste lief gelijk uzelf is daar als vanzelfsprekend mee ver vlochten. Dat gold ook voor mijn vrouw, die ik dertien jaar geleden na een verbij sterend kort ziekbed aan kanker verloor. De liefde voor God brengt me vrede en vertrouwen. Zo bete kende de gezamenlijke geloofsband tussen mijn vrouw en mij tijdens haar ziekte een belangrijk houvast." „In Israël, het nieuwe thuisland van mijn zoon, heb ik al heel wat afgereisd. Anders dan anderen, zou ik Israël het onheilige land willen noemen. Zoals de Israëlische regering omgaat met de Palestijnen in de bezette gebieden vind ik schandelijk en schadelijk, zowel voor de Palestijnen - die in mijn ogen haast ontmenselijkt worden - als de Israëli's zelf. Het Israëlische be leid, feitelijk een vorm van apartheid, haalt het slechtste in mensen naar boven en duwt de hoop op vrede in de regio al leen maar verder weg. Ooit trok een Palestijn in Gaza me par does zijn huis binnen. Even later rolde er een Israëlische tank door het smalle straatje. Voor die Palestijn was ik een mede mens, geen westerling. Geen onderscheid maken, daar gaat het om." daar waar de drie wijzen de ster volgden naar de kribbe met daarin het Jezuskind, raakten me diep." „De voorganger gaf ons de opdracht als ambassadeurs van de vrede de wereld in te trekken, een opdracht die ik nog altijd zeer serieus neem. Het was de eerste en laatste keer dat ik met kerst in Bethlehem was. Mijn kinderen en kleinkinderen vonden het maar niks dat ik niet op de traditionele familie bijeenkomst in Nederland was. Maar de herinnering aan die kerstnachtdienst op het Herdersveld is nooit ver weg." „Mede uit solidariteit met de Palestijnen reis ik elk jaar onder andere naar Bethlehem, dat in de bezette Palestijnse gebieden ligt. Voor de viering van het kerstfeest is dat natuurlijk dé plek, omdat Jezus er geboren werd en de christelijke geschiedenis er zijn oorsprong vindt. Nu vind ik Pasen en Pinksteren per soonlijk belangrijker feesten, omdat we dan de dood en we deropstanding van Christus vieren. Maar zonder geboorte geen dood en wederopstanding, dus ging ik een paar jaar ge leden voor een kerstnachtdienst naar Bethlehem. De reis ging uit van Plant een Olijfboom, een Nederlandse stichting die door het planten van olijfbomen samen met Palestijnse boe ren de hoop op een goede toekomst levend wil houden. Daar zat ik dan, op kerstavond, op het herdersveld. Miljoenen ster ren flonkerden aan een wolkenloze hemel. De sfeer en het in tieme samenzijn met geloofsgenoten van over de hele wereld, zaterdag 23 december 2017 Waar de ster ons naar de kribbe leidt f A DATE MULDER Paula Koster Vertrouwen Onheilig land Vredesambassadeur Plant een Olijfboom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 75