JEZUS 05 De katholieke zusters in het ziekenhuis in Surabaya, In donesië, waren dolblij op 25 december 1934. Zo blij dat ze de pas geboren Marjolein in de kerststal midden in het ziekenhuis legden. Want iedereen mocht weten dat er een kerstkindje geboren was. „Mijn moeder was woest. Er was geen penicilline beschikbaar en ze vond het onverantwoord om zo'n baby midden tussen alle zieke men sen te leggen." Uiteindelijk kwam alles goed. „'I call you Hinky-Din- kie', zei mijn Schotse grootmoeder. Ze kon Marjolein niet goed uitspre ken. Dinkie paste kennelijk beter bij me, want zodra ik naar school ging, noemde iedereen mij gelijk Din kie." In de prachtige natuur van In donesië met een huis met een zwembad, had Dinkie een prachtige jeugd met haar vader, moeder, broer en grootmoeder. arig zijn met kerst? Bijna vijf jaar lang werd haar verjaardag niet gevierd, omdat ze met haar familie gevangen zat in een Jappenkamp in Indonesië. Daarvoor, maar ook daarna werd op haar verjaardag altijd Kerstmis gevierd. Marjolein Maud 'Dinkie' Boutkan-van der Sluis uit Dreischor is op Eerste Kerstdag geboren. „Als ik het over kon doen, zou ik niet voor die dag kiezen om jarig te zijn." Tot de oorlog daar in 1942 begon. Dinkie was acht jaar oud toen ze met haar familie gevangen werd ge zet in een Jappenkamp in Malang. „In het kamp had iedereen 45 cen timeter slaap- en leefruimte. Ver jaardagen werden er niet gevierd. Als ik jarig was, kreeg ik een zelfge maakte zakdoek cadeau of een ketting van mijn oma. Ze zorgde al tijd wel dat ik iets kreeg." Toen Dinkie twaalfwas, werden zij en haar familie bevrijd door de Gurkha's, Indische strijders in dienst van het Britse leger. Zo kwam ze in een wijk terecht, die bewaakt werd door militairen. Als ze naar het kamp wilde waar haar oom verbleef, kon ze daar alleen onder begeleiding van het leger komen. „In dat kamp draaiden ze openluchtfilms. Ik had nog nooit zoiets in mijn leven gezien, dus toen ik dat voor het eerst zag, maakte dat diepe indruk op mij. Het waren films met Shirley Temple en Deanna Durbin, prachtig vond ik dat. Tegelijkertijd werd er in die periode nooit meer over mijn verjaardag gesproken." Het was een spannende tijd, want de Indonesiërs wilden niets meer met die koloniale bezetters, waartoe de familie van Dinkie werd ge rekend, te maken hebben. Dinkie en haar familie maakten zich op voor hun reis naar Nederland, maar ze wachtten op haar vader, die in een ander kamp zat. „We kregen bericht dat vader onderweg naar ons uit de trein was geslingerd door Indonesiërs. Dat betekende meestal dat iemand dood was." Dinkie kwam samen met haar moeder en broer in hotel Birkhove in Amersfoort terecht. „Daar heb ik vreselijk gehuild. Dat hele Hol land vond ik maar niks." Na een eenzame tijd voor Dinkie kwam het heuglijke bericht dat haar vader nog leefde. „Mijn vader werd met r>og dertien mannen bevrijd. In september 1947 kwam hij thuis in 'md, na eerst vijf maanden in het ziekenhuis te hebben ge- ft nooit over die tijd gesproken." tjn vader zette het hele gezin weer op de rails. Hij kreeg n oude baan als inspecteur in levensverzekeringen te- .g en we gingen in Wassenaar wonen. Kun je nagaan, we rdden helemaal niets meer. Het armste gezin kwam in jn van de duurste buurten van Wassenaar terecht. Het was et huis van de neef van mijn vader, Bram Hammacher. Hij vam overigens uit Zeeland, hij was de zoon van de notaris in Groede. Bram werd directeur van het Kröller-Müller mu seum en daarom kon mijn vader zijn huis huren en uiteinde- ijk kopen. Dat mocht in eerste instantie niet van de gemeente, ijn vader en Bram schreven een brief aan prins Bernhard en toen gen ze het toch voor elkaar. Ik heb daar in Wassenaar van mijn rtiende tot mijn eenentwintigste een schitterende tijd gehad. We terden er weer met zijn allen Kerstmis. Mijn moeder en mijn oom speelden piano, er werd gezongen." Dinkie heeft altijd van de kerst genoten en doet dat nog steeds, maar ze beseft ook dat haar ver jaardag daarmee tot op de dag van vandaag op het tweede plan komt. „Mijn verjaardag is altijd een kerstfeest geweest, geen verjaardag. Het is niet zo dat ik eronder leed, ik wist niet beter. Ik heb super kerstfeesten meegemaakt. Iedereen had altijd wel een cadeautje voor me, maar later besefte ik pas dat ik eigenlijk nooit echt een verjaardagsfeest had op mijn verjaardag. Ik kreeg wel een kinderfeestje, maar het was altijd na de kerst, nooit op mijn ver jaardag. Vriendinnetjes mochten nooit komen met kerst, want dan vierden ze zelf kerst bij hun eigen familie." Op 25 december van dit jaar wordt Dinkie 83. Die dag komen haar vier kinderen met aanhang en kleinkinderen, die op hun beurt ook weer vriendjes of vriendinnetjes meenemen, op bezoek in Drei schor, zoals elk jaar. Om Kerstmis te vieren. zaterdag 23 december 2017 Valeska Nastaly Mijn verjaardag blijft altijd een kerstfeest Jappenkamp Uit de trein geslingerd Tweede plan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 69