II II Kerst 2017 Kabinet uit de startblokken Een coalitie met vier partijen vergt 'exponentieel' meer afstem ming dan een kabinet van maar twee partijen, merkt Rutte III. De wittebroodsweken zijn voorbij. Natuurlijk gaan er nog ongelukken gebeuren Het is alsof je van een auto ineens in de cockpit van een Boeing zit Op maandagochtend, tijdens het wekelijkse coalitieoverleg, valt het oog van Sybrand Buma op het tv- scherm in de kamer van het mi nisterie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Op het scherm staat Teletekst op pagina tot - het laatste nieuws. 'Wrevel D66, CU over 'voltooid leven', leest de CDA-leider hardop voor. „Kijk eens jongens, er is hier wrevel", zegt hij tegen zijn collega's. „Mer ken jullie er iets van?" Buma krijgt de lachers op zijn hand. De ontspanning is tekenend voor het begin van het huwelijk tussen VVD, CDA, D66 en Chris tenunie. D66-Kamerlid Pia Dijk stra mag in een kranteninterview best zeggen dat ze 'haast' wil ma ken met haar initiatiefwet voor een vrijwillig levenseinde, ook al is de Christenunie daar helemaal niet voor. Zolang Dijkstra zich maar houdt aan de afspraken in het regeerakkoord. „Het past wel in de afspraak dat iedereen zich op het eigen onderwerp mag blijven profileren", zegt een bewindsper soon quasi-nonchalant. Eenheid Toch dreigde het al een keer bijna mis te gaan met de eenheid in het coalitiekwartet. Als CDA'er Pieter Omtzigt in een debat nadrukkelijk verklaart dat de omstreden af schaffing van de dividendbelas ting niet een idee van het CDA was, gaan bij D66 de alarmbellen af. ChristenUnie-Kamerlid Eppo Bruins sprak eerder al over 'een hele meloen om door te slikken'. D66-Kamerlid Steven van Wey- enberg sms't met fractiechef Alexander Pechtold, die op zijn werkkamer toevallig het debat zit te volgen. Wat te doen? Geen ge- maar, gewoon verdedigen, beslui ten de twee. Pechtold belt WD- collega Klaas Dijkhoff om hem ge rust te stellen. Een dag later neemt CDA-leider Sybrand Buma opval lend veel tijd voor journalisten om uit te leggen waarom de afschaf fing van de dividendbelasting toch echt belangrijk is om multinatio nals naar Nederland te halen en hier te houden. Bij de VVD kijken ze tevreden toe. De rijen zijn ge sloten, eind goed al goed. Omtzigt schond de basisregel: geen verrassingen. Hetzelfde gold voor D66 dat de CU niet vooraf inseinde over Dijkstra's interview. Maar soms is er gewoon niet aan te ontkomen. „Er is wel veel afstem ming nodig", verzucht een poli tiek assistent van een van de drie vicepremiers. 'Exponentieel meer afstemming', constateert een an dere insider. Terwijl minister-president Mark Rutte in de formatie nog zo had gezegd geen 'afstemmingscircus' te willen. Getracht wordt dan ook de reguliere overleggen zo zakelijk en kort mogelijk gehouden. Op maandag komen de fractie leiders, vicepremiers en de minis ter-president bijeen op het minis terie van Volksgezondheid van Hugo de Jonge. Ook CDA-minister van Finan ciën Wopke Hoekstra schuift re gelmatig aan, 'want het gaat al snel over geld', stelt een ingewijde. De start is om 10.30 uur en nog voor de lunch moet het van voorzitter Rutte klaar zijn. Op dinsdagmid dag voor het Vragenuurtje zitten vervolgens de vicepremiers De Jonge, Kajsa Ollongren (D66) en Schouten (CU) met hun politieke assistenten op het Torentje van de premier. De vier fractieleiders treffen elkaar op hun beurt die zelfde dag na de stemmingen op de kamer van WD'er Dijkhoff. En dan zijn er nog de onderra den en de financieel-economische 'vijfhoek' waarin de coalitiegeno ten elkaar ontmoeten. Er wordt gezorgd dat er geen gaten vallen, zegt een betrokkene. „Als een par tij niet vertegenwoordigd is, zoals de CU die ontbreekt in de 'buiten- landhoek', dan wordt er gezorgd dat die wordt geïnformeerd." Brandjes blussen Zeker in het begin liepen de over leggen niet op rolletjes. De WD was er de afgelopen vijfjaar aan gewend geraakt om met coalitie partner PvdA brandjes snel te blussen dankzij korte lijntjes. Vooral D66, dat tien jaar geleden voor het laatst regeerde, had even tijd nodig om 'erin' te komen. „Re geren, hoe ging dat ook al weer?", verwoordt een insider de aanloop problemen. Inmiddels begint de regeringsploeg op stoom te ko men. Het is een team 'zonder ego's', zo wordt gezegd. Tegelijker tijd klinkt er onderling lof voor de gewaagde keuze voor sommige be windspersonen. CDA'er Ferdi nand Grapperhaus op Justitie en Veiligheid wordt door het kwartet gezien als een 'character' en een 'fenomeen', dat Rutte-III kleur op de smoel kan geven. Ook het ont wapenende eerste optreden van D66'er Sigrid Kaag smaakt naar meer. Voor enkele nieuwe bewinds personen voelt het nog als wen nen. „Het is alsof je van een perso nenauto ineens in de cockpit van een Boeing 747 zit", zo beschrijft één van hen het. Voor de junior coalitiepartner, de Christenunie met vijf zetels, is het zwaar. Het vertrek van Carola Schouten, die wordt getypeerd als Kamerlid en 'superbeleidsmedewerker' in één, is een gemis. De fractie loopt zich het vuur uit de sloffen. „Ze zijn enorm toe aan reces", zegt een partijgenoot. Nu alle bewindsper sonen hun begrotingsbehandeling in de Tweede Kamer achter de rug hebben, constateren bronnen rond de coalitie tevreden dat de nieuwe bewindsliedenploeg in de Tweede Kamer 'welwillend' tegemoet wordt getreden. Met oppositiepar tijen als PvdA en GroenLinks valt straks wel zaken te doen, zo is de verwachting. Bourgondiër Intussen is de eerste coalitieborrel, op initiatief van bourgondiër Dijk hoff, al achter de rug. Op het Haagse Plein, bij Millers, dronken de fractieleden een drankje. In ka- binetsverband wordt er bovendien gesport op vrijdagochtend. Behalve Rutte zijn de D66'ers Wouter Koolmees, Ingrid van En gelshoven en Menno Snel van de partij. Namens het CDA is Ank Bijleveld present. Haar partijgeno ten Hoekstra en Grapperhaus ha ken ook wel eens aan (CDA). Of de sfeer zo goed blijft als nu, zal moeten blijken. Na het drie weken durende kerstreces zijn alle ogen gericht op de gemeente raadsverkiezingen van 21 maart. Die verhogen de druk bij de coali tiepartijen: wie daar slecht scoort, wacht geheid slechte publiciteit. Maar zover is het nog niet. Gisteravond was in het Catshuis een gezamenlijk kerstdiner, vanaf vandaag mag iedereen de batterij even opladen. Het zal nodig zijn, want ook in deze coalitie zal de lieve vrede niet altijd bewaard kunnen worden, is de taxatie van een ingewijde. „Natuurlijk gaan er nog ongeluk ken gebeuren." zaterdag 23 december 2017 Het afstemmingscircus van dompteur Mark Rutte Hanneke Keultjes Laurens Kok Den Haag -Ingewijde aan het Binnenhof - Nieuw lid van het kabinet Minister-president Mark Rutte te midden van zijn nieuwe kabinetsploeg die als basisregel heeft: geen verrassingen, fotobartmaat/anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5