12 d Kaag Op haar cv staat een duizelingwekkend aantal internationale topfuncties. Toch is Sigrid Kaag (56) misschien wel de meest onbekende minister van Nederland. „Ik was een kleine vis in een grote vijver. Nu ben ik een grote vis in een kleine vijver." |y m ag ik jullie voor- j stellen aan mijn j dochter?" Sigrid J Kaag heeft net J haar jongste V dochter Inas be groet. Ze is voor Kerst over uit Zwitserland en gaat meteen naar haar nieuwe school kijken, de in ternationale school, waar ze vol gend schooljaar begint. Als Kaag Inas liefdevol in de wangen wil knijpen, draait de rs-jarige gedeci deerd haar hoofd weg. Kaag: „Het is wel eenzaam hoor, zo zonder kinderen." Sigrid Kaag is net zeven weken in Den Haag en zeven weken mi nister voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking. Een nieuweling in politiek Den Haag; de topdiplomaat woonde decennia lang in het buitenland. Egypte, Engeland, Jordanië, Zwit serland, Israël, de Verenigde Sta ten, Soedan, Syrië, Libanon. Ze somt het lijstje soepel op. Tijd om zich te verwonderen over Nederland, heeft ze niet ge had. „Ik zit nu in een absurde bub ble. Ik ben óf hier (in haar werkka mer in het ministerie, red.) óf in mijn pied-a-terre om de hoek. Ik heb de politiek altijd gevolgd en was wel eens te gast in de Tweede Kamer, maar nu doe ik zélf mee. Ik moet soms wel om mezelf la chen, omdat het een beetje surrea listisch is. Ik had nooit verwacht minister te worden. Dat heeft ook iets moois, iets mals. En het zegt ook iets over het leven. Je kunt morgen ook dood zijn." „Zo zijn mijn man en ik nog nóóit in Israël behandeld. Ik begrijp dat er gevoeligheden zijn, maar dat is iets anders dan onwaarheden ver spreiden of laster. Losse flarden gaan een eigen leven leiden. Mijn moeder zou hebben gezegd: het sop is de kool niet waard. Het zegt ook iets over Nederland: we den ken dat we heel nuchter zijn, maar soms zijn we heel emotioneel. In zekere zin is dit het verhaal van mijn leven - dit was niet de eerste keer dat de afkomst van mijn man aan de orde komt. Het gaat ook om je gezin - zij waren nog meer over stuur dan ik, Nederland is ook hün boegbeeld - en je integriteit. En integriteit is voor mij héél belang rijk." „Zei ik overstuur? Dat is te zwaar. Het idee: hoe kan dit nou? Dit is toch Nederland? Wat is er mis? Mag ik niet ook Palestijn zijn? Dat soort vragen. Zij trokken het zich aan; het leek alsof ze er niet bij mochten horen." „Ik heb de politieke eindverant woordelijkheid en dat is heel spannend. En al die internationale banen.Daar moet je ook niet te interessant over doen. Het gras lijkt altijd groener bij de buren. Als diplomaat was ik ook maar een schakel. Toen was ik een kleine vis in een grote vijver, nu ben ik een grote vis in een kleine vijver." „Dat kan. O, u bedoelt voor mij? Ik sta heel laconiek in het leven. Din gen lopen vaak anders dan je denkt. Ik denk ook wel eens: ik ga straks met vroegpensioen als ik daar de middelen voor heb. Ik heb ook twee, drie keer een sabbatical overwogen. Het lijkt me zó heer lijk om niks te doen. Mijn man zegt dan: dat kun je helemaal niet. Waarschijnlijk heeft hij gelijk." „Ik denk dat dat te maken heeft met ergens bij horen, je ergens thuis voelen. Als je nog dertig jaar te leven hebt, waar wil je dan zijn?" „Ze hebben op veel scholen geze ten en zijn vaak verhuisd, dus dat zou niet eens onterecht zijn. Onze kinderen hebben twee achter gronden en hebben ook een band met Zwitserland, waar we zes jaar hebben gewoond - we komen er nog graag. „Mijn man is daar pragmatischer in. Ik denk soms wel eens: was het niet fijn geweest als ze jaar in, jaar uit naar dezelfde voetbalclub wa ren gegaan?" „De wereld is veel kleiner gewor den. Toen ik na mijn middelbare school wegging uit Nederland, was het nog alsof ik voor altijd ver trok. We zijn het nu gewend, ap- pen veel. Twee kinderen studeren in het Verenigd Koninkrijk - dat is best dichtbij. Eén zoon woont in Nederland, maar die zie ik gek ge noeg het minst omdat hij net aan een nieuwe studie is begonnen." „Ik maak me altijd zorgen om mijn kinderen. Maar ik denk dat iedere moeder en vader dat doet. Alleen Soedan en Syrië waren geen plek ken om familie mee naartoe te ne men, maar verder zijn we vaak sa men geweest." zaterdag 23 december 2017 U stond nog niet op het bordes of u kreeg al een persoonlijke aanval te verduren. U zou vanwege uw huwelijk met de Palestijn Anis Al- Qaq een 'Palestijnenvriend' zijn. Wat deed dat met u? Jan Hoedeman en Hanneke Keultjes Den Haag Hoe overstuur was uw gezin? Is dit niet de saaiste baan die u ooit heeft gehad? Een ministerschap kan ook een opstapje zijn voor een nieuwe in ternationale topfunctie... U wilde graag terug naar Neder land. Waarom? Uw kinderen zijn over de hele we reld opgegroeid en hebben ner gens wortels. Nemen ze u dat kwalijk? Uw man woont nog in Jeruzalem, uw kinderen studeren op ver schillende plekken in Europa. Is dat moeilijk? Het gezin kwam er niet zomaar: u kreeg een doodgeboren kind, had vier miskramen. U heeft niet de neiging uw dierbaren dicht bij u te houden?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12