'Er zijn aanwijzingen dat jonge pubers al nostalgische gevoelens kennen' Nostalgie De Top 2000, cle kerstspecial vcm Omroep Maxde nepsneeuw van RTL 4 en White Christmas, de moeder aller kerstfilms; cjeen dagen zo nostalgisch als die rond kerst en oud en nieuw. Muil professor' Ad Vingerhoets weet waarom clcit zo is. Tekst JOHAN NEBBELING Illustraties STUDIO VONQ „De eindejaarsdagen, de tijd rond kerst en oud en nieuw, zijn bij uitstek dagen van nostalgie. Eén reden is dat het dan koud en kil is, en onderzoek heeft aan getoond dat we nostalgischer zijn in een koude dan in een warme omgeving. Dat sluit aan bij ander onderzoek, waaruit blijkt dat we het warmer krijgen als we nostalgie ervaren. Letterlijk: in een koude kamer hebben we het warmer als we terugdenken aan vroeger. „Nostalgie is geen verlangen naar een abstract verleden dat nooit heeft bestaan, maar grijpt terug op concrete herinner ingen, vaak uit je jeugd. De meeste men sen hebben mooie, krachtige herinner ingen aan de kersttijd in hun ouderlijk huis. De huiselijkheid, de gezelligheid, de lampjes, het kerstmaal, de kaarsen, het vuurwerk: dat maakte allemaal diepe indruk. Juist die herinneringen komen in deze periode boven, zij het selectief. Je herinnert je nog wel die ene keer dat het sneeuwde met Kerstmis, maar alle andere regenachtige kerstdagen ben je al lang vergeten. Naar dat magische moment kun je heftig terugverlangen. „De media voeden dat gevoel van nos talgie. Kerstfilms, kerstshows, maar vooral de Top 2000. Dat is eigenlijk een monument van nostalgie. De Top 2000 bestaat dit jaar achttien jaar en is inmid dels voor veel mensen zelf een bron van nostalgie geworden. Nostalgie naar de nostalgie, zou je kunnen zeggen." „Nee, helemaal niet. Onderzoek heeft aangetoond dat het ophalen van mooie herinneringen, wat nostalgie in feite is, het zelfvertrouwen van mensen oppept en hen meer vertrouwen geeft in de toekomst. Nostalgie geeft mensen een gevoel van continuïteit: er mag in mijn leven veel veranderd zijn en de jaren verstrijken, maar diep vanbinnen ben ik nog dezelfde persoon die ik vroeger was. Nostalgie geeft zin aan je leven. „Daarbij schept nostalgie een band met anderen, een gevoel dat je deel uit maakt van een groter geheel en samen waardevolle ervaringen deelt. Dat geldt helemaal voor de Top 2000, dat is echt een gemeenschappelijke nostalgische beleving, waar je nog gezellig met elkaar over praat ook." „We zijn er gevoeliger voor als we niet lekker in ons vel zitten. Eenzame mensen bijvoorbeeld zijn vaker nostalgisch inge steld. Logisch, want nostalgie helpt ons de scherpe kantjes van het leven af te slijpen. Het is een tegengif tegen de pijn van het bestaan. Nostalgie vertelt ons: zo eenzaam als ik me nu voel ben ik niet, want vroeger was ik wél geliefd, had ik wél vrienden, telde ik wél mee. „Ie moet trouwens wel onderscheid maken tussen persoonlijke nostalgie en historische nostalgie. Persoonlijke of reflectieve nostalgie komt uit jezelf, is geworteld in je eigen leven. Daar is niks mis mee. Historische nostalgie gaat uit van de aantoonbaar onjuiste gedachte dat vroeger alles beter was. Sommige dingen waren vroeger misschien beter, maar zeker niet alles. Historische nostalgie, ook wel restauratieve nostalgie genoemd, heeft duidelijk zwarte randjes en wordt bijvoorbeeld door een politieke partij als de PW misbruikt om mensen een bepaald beeld van vroeger voor te scho telen." „Ik weet niet of dat zo is, maar als het zo is: wat dan nog? Als mensen zich daar nou beter door voelen? Als het je gelukkig maakt om te mijmeren over die mooie tijd van toen, ook al is dat beeld verte kend? En wat is er mis met sentiment? Naarmate ik zelf ouder word, krijg ik er meer moeite mee dat daar laatdunkend over wordt gedaan. We associëren senti ment met smartlappen en B-films en koppelen er al gauw het woord 'vals' aan. Maar als je gaat kijken waar die zogeheten valse sentimenten over gaan - eeuwige liefde, zelfopoffering, het goede overwint het kwade - dan zijn dat eigenlijk grote maatschappelijk thema's. In die zin is sentimenteel gedoe ook moreel magazine 27 Ja, waarom is dat zo? Is het erg, al die nostalgie? Ervaart iedereen nostalgie het zelfde? Maar nostalgie is toch ook gewoon lekker zwijmelen? Een sentimenteel terugverlangen naar een verleden dat nooit heeft bestaan? Herinnerin gen gebaseerd op drijfzand, een vorm van aanstelleritis?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 115