<4 7»v> *±rr i mmmmm 9 *17 17 fV, Toen mijn vrouw hoorde dat deze kabinetsperiode over maximaal driejaar en vier maanden alweer is afgelopen, gaf dat wel de doorslag V 7<r?& \V> ken, als justitieminister. Dat mi nisterie is onder de WD bestierd als een departement waarop de partij de spierballen toonde, maar affaires hebben het blazoen be smeurd. De WD past dus bij de verdeling van de ministeries, waardoor het CDA de eerste kan didaat wordt. Buma noemt het 'een spijkerbed' om op te gaan lig gen, maar hij wil de verantwoor delijkheid niet uit de weg gaan. Grapperhaus is een onbekende in Den Haag, maar Buma heeft hem al langer in het vizier. Hij is in fe bruari bij de presentatie van diens boek geweest. Uit dat werk blijkt dat Grapperhaus vóór euthanasie is, waar het CDA tégen is. Toch schrikt het Buma niet af. Die ziet vooral de vooraanstaande jurist in Grapperhaus, als hoogleraar en baas bij een internationaal advoca tenkantoor. Binnenskamers laat Grapperhaus geregeld vallen dat hij 'als kind in de ketel rechtsstate lijkheid is gevallen'. Dat is wat Buma beoogt: een straight jurist op het onrustige justitiedepartement. Gert-Jan Segers vist in een klei nere vijver van ChristenUnie-kan- didaten. En na powerplay van de anderen heeft hij het begeerde mi nisterie van Sociale Zaken aan zijn neus voorbij zien gaan. Buma en Rutte hebben dat keihard ge speeld. Want als Segers blijft drei nen, zeggen ze doodleuk: dan ga jij toch nu naar buiten om te zeggen dat het alsnog is mislukt en we nieuwe verkiezingen moeten uit schrijven? Dan bindt Segers in. En weet daarna een minister van Landbouw en van Onderwijs bin nen te slepen. Naast een staatsse cretariaat op Volksgezondheid. Toen het de ChristenUnie-leider duidelijk werd dat hij de slag om Sociale Zaken niet ging winnen, heeft hij ingezet op thema's in plaats van prestige. Dus niet in de kijker lopen met een machtig de partement, maar met ministeries waarmee écht een verschil kan worden gemaakt voor de achter ban. Op Zorg, Landbouw en On derwijs kan zijn partij zich zo vol doende profileren. Wanneer Se gers CU-wethouder Paul Blokhuis belt, weet die al hoe laat het is. Hij neemt de telefoon op met: „Gert- Jan ik wil het niet." Grapje. Rustiger leven Hoewel Arie Slob over het minis terschap op Onderwijs nog wil na denken. Hij heeft juist de politiek gedag gezegd voor een rustiger le ven. „Toen mijn vrouw hoorde dat deze kabinetsperiode over maxi maal drie jaar en vier maanden al weer is afgelopen, gaf dat wel de doorslag. 'Doe maar', zei ze." Alleen mede-onderhandelaar en beoogd minister Carola Schouten is eerst teleurgesteld. Geen Sociale Zaken dus, maar Landbouw. Wel zit er een vicepremierschap aan vast. Ze berust in het haar toebe deelde ministerie. Haar vader kwam, toen Schouten 9 was, om bij een ongeluk op zijn boerderij. Dat emotionele aspect speelt mee. „Ik doe het voor mijn vader", zegt Schouten, waarop ze met Segers een traantje wegpinkt. Uiteindelijk bespreekt het vier tal daags voor het einde van de for matie eikaars keuzes. Er worden geen blokkades opgeworpen. Over het aantal vrouwen wordt nog wel even gesproken. D66 draagt met vijf dames flink bij, de anderen komen bij dat aantal niet in de buurt. Pechtold plaagt Rutte ermee. Ik heb in ieder geval nog mijn best gedaan, zegt hij pesterig. Dit artikel is gebaseerd op gesprekken met twaalf betrokkenen. vrijdag 22 december 2017 <30 t- A. .1 -*■>- 1-1 -««.ft H«te *4 De presen tatie van Rutte III op het bordes van Paleis Noord einde met ko ning Willem- Alexander (voorste rij, midden). FOTO PIM RAS - Arie Slob, minister van Onderwijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9