II II 14 ZE VLIEGBASIS BARETTENCEREMONIE 104 leerlingen van de luchtmacht ontvangen na een zware eindmars hun welverdiende baret op Vliegbasis Woensdrecht. zv Drie lange dagen met drie korte nachten hebben ze achter de kiezen. Plus levende meelwormen, kak kerlakken, sprinkhanen en slak ken. Maar na alle ontberingen marcheren 104 leerlingen van de luchtmacht deze week Vliegbasis Woensdrecht op om hun welver diende baret in ontvangst te ne men. „We zijn supertrots." Partners, familie en vrienden wachten langs de landingsbaan op hun helden: 104 leerlingen die de voorbije maanden de militaire ba sisopleiding van de Koninklijke Luchtmacht hebben 'genoten'. Het geroezemoes neemt toe als in de druilerige verte de blauwe lampen van de marechaussee opdoemen. Maar deze miezer valt in het niet bij de miserie die de militairen de laatste dagen trof. Naast alle fy sieke inspanningen en stressvolle situaties heeft ook de benodigde waakzaamheid zijn tol geëist. Op geteld een uurtje of vijf slaap in drie nachten. Walletjes onder holle ogen. De eindmars voelt als de slot etappe in de Tour: je bent kapot, alles doet zeer, maar het eind is in zicht. Nog even doorbijten en alle inspanningen worden beloond. Niet met een gele trui, maar met een luchtmachtblauwe baret. Door het camouflagegroen op de gezichten breekt bijna een glim lach door als uit het publiek een luid applaus klinkt. „Een emotio neel moment omdat je beseft dat je het gehaald hebt", zal Denise na afloop vertellen. Maar ieder gelaat Straks mag ik aan heli's sleutelen, militair materiaal is uniek, dus extra leuk blijft strak in de plooi. Zo hoort dat. Zelfs als het Mobile Air Operati ons Team uit Gilze-Rijen per jeep arriveert en tussen witte en oranje rookgordijnen door de kist met ba retten brengt. Eigenlijk had het aanzwellende geluid van een Chi nook-helikopter moeten klinken. Goodnight Saigon van Billy Joel, live in West-Brabant. Maar de heli is door het beperkte zicht aan de grond gebleven. Muziek is er wel van de Lucht machtkapel, ook uit Gilze-Rijen, die graag bij de Woensdrechtse buren komt spelen. Achter de klanken van de kapel aan marche ren de klassen Alfa, Bravo, Charlie, Delta, Echo en Foxtrot naar de ap pelplaats. Wapens en uitrusting mogen worden afgelegd. Kolonel Ben Kamstra, commandant op Vlieg basis Woensdrecht, spreekt de bikkels toe. „Zo dadelijk mag de baret op. U bent gelauwerd, gereed om uit te vliegen. De kroon staat op het werk." De eindoefening blijft een her innering voor het leven, voorspelt Kamstra. Waarden als trouw en teamwerk passeren de revue. Anekdotes ook. „Kaartlezen is nog best lastig, zeker op de grens van twee landen. Door een alarm heen slapen is geen goede gewoonte. En een ontbijt dat ongewild naar bui ten komt ook niet." Die details daargelaten is de wis sel van spijkerbroek naar vlekken- pak geslaagd. De pet mag af, de ba ret op. En de emoties los. High-fi- ves en omhelzingen onderling, een lach en een traan als ze einde lijk hun geliefden in de armen mo gen sluiten. Extra trots zijn Yorin (22) en De nise (26). De ceremonie waar zij tot in de kleine uurtjes aan ge werkt hadden, is een succes geble ken. Ze krijgen er een eremunt voor. „Wel jammer dat de Chi nook niet kon opstijgen", vindt Yorin, die vliegtuigtechniek stu deerde en straks aan zulke heli's mag sleutelen. „Militair materieel is uniek, dus extra leuk." Denise, die uitgekeken was op haar marketingwerk, gaat de in lichtingenkant op. Maar moest eerst deze beproeving doorstaan. „Ik ben fysiek superfit, maar vijf uur slaap in drie nachten is slo- Eerst het onderhoud, dan doen we een paar drankjes, maar we willen vooral slapen pend. Het ergste vond ik wormen eten. De slakken mocht ik over slaan." Yorin lacht. „Ach, ik heb die kakkerlak maar niet aangeke ken voor ik hem opat." Deze avond eten ze lekker. „En we doen een paar drankjes, maar we willen vooral slapen", zegt De nise. Terwijl de familie binnen al proost, moet zij nog onderhoud plegen. „Eerst het wapen, dan de spullen, tot slot de man. Ja, dat geldt ook voor mij." vrijdag 22 december 2017 'Ik heb die kakkerlak maar niet aangekeken voor ik hem opat' Peter de Brie Hoogerheide De luchtmachtleerlingen sliepen de laatste drie etmalen maar een uurtje of vijf. De eindoefening is achter de rug. De familie wacht. Met strakke gezichten lopen de leerlingen de laatste meters. De blauwe baret is de kroon op het werk. „U bent gereed om uit te vliegen", sprak kolonel Ben Kamstra. foto's tonnypresser/pix4profs - Yorin - Denise

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 91