J 2017." 17 2017 in 17 momento De langste formatie I 8 Na 225 dagen formeren stond Rutte III op het bordes met de koning. Maar hoe kwamen VVD, CDA, D66 en Christenunie juist op déze ministers? En hoe verdeelden ze de ministeries? Een reconstructie. ?,S tv 3 momenten et schemert al op het Binnenhof als de finale van de ka binetsformatie 2017 begint. In de Hol landse versie van House of Cards loopt informateur Gerrit Zalm in de Stadhouderskamer van tafel. Hij pakt een stift en kalkt op het white board in de hoek van de ruimte waar de formatie plaatsheeft, de eerste contouren van de verdeling van de ministeries. Dan mogen onderhandelaars Mark Rutte (WD), Sybrand Buma (CDA), Alexander Pechtold (D66) en Gert-Jan Segers (Christenunie) een 'rondje commentaar leveren'. Als Zalm de gewenste aanpas singen wil aanbrengen, merkt hij tot zijn schrik dat hij een perma nente marker hanteert: hij kan niets uitwissen! Het bord wordt een totaal onoverzichtelijke wir war. Rutte, Buma, Pechtold en Segers hebben bovendien geen papier voor zich. Een trucje van Zalm, vermoedt één van de onder handelaars. Zalm vreest waar schijnlijk een oeverloos geschuif van kaartjes met de namen van de ministeries. De vier moeten uit hun hoofd de stand van zaken bijhouden. Dat valt niet mee: want bijvoorbeeld het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft er heel wat taken bij gekregen. En waarover gaat Econo mische Zaken en Klimaat nou straks precies? Met t2 ministeries en mogelijk 25 bewindspersonen duizelt het de vier. Als ik straks maar niet met de verkeerde minis teries naar buiten loop, denkt één van de onderhandelaars zelfs. De verdeling van ministeries en het aanzoeken van ministers en staatssecretarissen is de belang rijke epiloog van de formatie. Cru ciaal is de invulling: wie komt op welke post? Alle partijleiders heb ben in het diepste geheim een ei gen rekruteringsbeleid ontwik keld. Daarbij komt eerst de vraag: gaan ze zeifin het kabinet zitten? Voor Rutte wordt langzaam dui delijk dat hij straks in de Trêves- zaal niet naast de ministers Buma N \1 t- -17 Li en Pechtold zal zitten. In de zomer heeft hij hen al gepolst: op welke posten willen jullie straks zelf plaatsnemen? Maar hij stuit op af standelijkheid. Buma laat zijn kaarten niet zien, Pechtold geeft evenmin thuis. Rutte veinst ver bazing dat de twee partijleiders niet happig zijn op het pluche. Hij zal het ze daarna nooit meer op de man hoeven vragen. Want tijdens de kabinetsformatie is hem meer malen duidelijk geworden dat Buma - 'Dat regelen jullie dan maar in het kabinet!' - en Pech told: 'Dat zie ik mijn fractie niet doen!' - voor het parlement kie zen. Achter de schermen hebben de partijen dan natuurlijk al hun kan didaat-ministers gepolst. Rutte heeft in augustus 2026 met de par tijtop in de Franse Provence z'n lijstje met mogelijke ministers doorgenomen. In het kleine plaatsje Goult, in het op een heu vel gelegen huis van vertrouwe ling Ben Verwaayen, vriend en voormalig Alcatel-topman. Die heeft geen persoonlijke aspiraties en wordt vertrouwd. Hazen Wat vaststaat: de WD-kandidaten moeten vooral geen specialist zijn op hun toekomstig werkterrein. Geen arts op Volksgezondheid of een militair op Defensie. Ze moe ten juist politieker zijn, snappen hoe de hazen lopen. Hoe je een meerderheid krijgt en een zak met geld voor je departement. Waarnemend partijvoorzitter Eric Wetzels neemt de verken nende gesprekken voor zijn reke ning. Zo nodigt hij ook Bruno Bruins uit. Die is kandidaat in de ogen van Rutte, maar tamelijk on bekend. Bruins: „Als de partijvoor zitter je vraagt langs te komen, weet je wel hoe laat het is. Het was tijd om een goed pak aan te trek ken." Bruins moet daarna langs Verwaayen. „Moest ik een cv mee nemen?" vraagt hij nog. Nee, Ver waayen weet 'alles al'. „Hij vroeg vooral wat ik leuk zou vinden. En hoe het thuis zou vallen als ik voor een ministerschap zou worden ge vraagd." D66-leider Alexander Pechtold loopt ook al maanden met een lijstje van zo'n 30 kandidaten op zak. In aanloop naar de verkiezin gen is immers duidelijk dat kabi netsdeelname er wel inzit. Er staan gegarandeerde kandidaten op zijn lijstje, zoals Wouter Kool mees en Ingrid van Engelshoven. Maar Pechtold wil ook spannende keuzes, mensen van buiten het Binnenhof. Zo heeft hij topdiplomate Sigrid Kaag in het vizier, maar die kent hij slechts vaag. Stilaan begint hij haar te testen. Vraagt haar eens op de koffie en begint dan juist niet over een ministerschap. Pechtold wil geen pluchegeile figuren. Tot zijn opluchting brengt zij het ook niet ter sprake. Speechen En hij nodigt haar uit te speechen op het partijcongres van D66. Zo kan de partij Kaag leren kennen. De naam van Amsterdams loco burgemeester Kajsa Ollongren zingt dan ook al rond. Als ze spreekt met Pechtold, wil ze we ten wat er in het vat zit. „Zit daar ook een vicepremierschap aan vast?" Als het bijna rond is in de Stadhouderskamer kan hij haar bellen: „Het telefoontje waarvan je wist dat het zou komen..." Hij stelt haar gerust: er zit een dikke post op Binnenlandse Zaken in. En het vicepremierschap. Met vertrouweling - en dan in middels Kamerlid - Van Engels hoven jogt de D66-voorman. Maar op een zekere middag gebruikt Pechtold de koffie na het joggen op het strand van Scheveningen om haar te vragen voor een minis terspost. Mede-formatieonderhandelaar Wouter Koolmees vermoedt lang dat hij staatssecretaris van Finan ciën zal worden. Maar op een mid dag haalt Pechtold hem uit een overleg. Het wordt minister van Sociale Zaken. Even trekt Kool mees wat witjes weg. Precies wat Pechtold hoopte: een minister schap mag best zwaar voelen. Het lijstje van CDA-leider Buma staat al lang vast als hij zich voor de eerste besprekingen in de Stad houderskamer meldt. Raymond Knops en Mona Keijzer staan erop, net als Ank Bijleveld. Ook Wopke Hoekstra zit dan al in zijn hoofd als minister van Financiën. De CDA-ideoloog en Eerste Kamerlid is een zekerheidje, zoals de Rotter damse wethouder Hugo de Jonge dat ook is. Gedurende het jaar no digt hij ze geregeld uit voor ge sprekken, zoals tientallen voor aanstaande partijgenoten. Alles in vertrouwelijkheid. Over de koers van het CDA en wat de partij bij een formatie zou willen. Buma's meest exotische keuze zal Ferdinand Grapperhaus blij- vrijdag 22 december 2017 •ÖQ Het jaar is bijna voorbij. Net voordat het 2018 wordt, belichten onze verslaggevers nog een keer de grote nieuwszaken van 2017. Hoe deze 16 ministers op het bordes kwamen Tobias den Hartog Jan Hoedeman Den Haag Vandaag: Reconstructie van de langste kabinetsformatie ooit Morgen: Willem en Alies van Hanegem over de eerste titel van Feyenoord sinds 1999 op onze site Bekijk de video: Jan Hoedeman vertelt over de verslaggeving rond de formatie en over politieke primeurs. Alle vorige afleveringen. Kajsa Ollongren. Carola Schouten. 0Tw, kmm A Ferdinand Hugo Grapper- de Jonge, haus. Ingrid van Engelshoven. 7 f>* A Wouter Bruno Koolmees. Bruins. Gert-Jan Segers. FOTO'S ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8