Overheden moeten aan de slag met klimaatverandering Beste lerares Christèle is in het verkeerde land geboren Zeeland moet zich wapenen tegen oplopende temperaturen. De nabijheid van de zee biedt te weinig verkoeling op warme dagen, zo blijkt uit onderzoek. Rico Verhoeven heeft genoten van jeugd in Zeeland Zeeland komt er niet onderuit. Ook hier dreigt het warmer wor dende klimaat op termijn voor grote problemen te zorgen. Hitte kan leiden tot meer sterfgevallen onder bijvoorbeeld ouderen en chronisch zieken. Ook zorgt ex treme warmte voor slaapstoornis sen en lagere arbeidsproductivi teit. Bovendien kan de infrastruc tuur eronder lijden, zoals bruggen die niet meer dicht kunnen. Hittestress wordt het genoemd. Eerder onderzoek in Rotterdam liet zien dat het probleem in ste den speelt. Daar loopt de tempera tuur sneller op dan in het buiten gebied. 's Nachts koelt het in de stad minder snel af. Steden vor men daardoor 'hitte-eilanden'. De Zeeuwse overheden, die zich ook moeten wapenen tegen de di verse klimaatbedreigingen, heb ben laten onderzoeken in hoeverre hittestress hier speelt. Waterschap Scheldestromen en de provincie hebben Wageningen Environ mental Research (Alterra) daar voor opdracht geven. De afgelopen maanden is op vijf plaatsen de 'gevoelstemperatuur' gemeten: in twee binnensteden (Walplein in Middelburg en Schel- destraat in Vlissingen), twee 'groe nere' wijken in steden (Generaal Eisenhowerlaan in Middelburg en Westerzicht in Vlissingen) en in de Roofvogelstraat in Heinkens- zand. De metingen zijn vergeleken met die van het KNMI-station in Westdorpe. De resultaten werden gisteren gepresenteerd. De conclu sie is helder: ook Zeeland kent hit testress en -eilanden. De gemid delde nachttemperatuur was in de binnensteden beduidend hoger (2,5 graad) dan in Westdorpe. In de groenere wijken, inclusief Hein- kenszand, was het verschil minder groot (1,5 graad) maar nog steeds onmiskenbaar. Vooraf werd gehoopt dat hitte stress vooral een randstedelijke aangelegenheid is en dat de nabij heid van zee en ander water voor Maatregelen kosten veel geld, maar niets doen kost ook veel voldoende koeling zorgt. Die vlie ger gaat onvoldoende op. „Bijzon der is dat Zeeland minder bijzon der is dan we dachten, qua hitte", zegt onderzoeker Cor Jacobs. „We meten intensiteiten die vergelijkbaar zijn met die in groene wijken in de Randstad en zien effecten die overeenkomen met wat wij weten van de werking van hitte-eilanden", zegt Jacobs. „En dan moet je ook bedenken dat het bepaald geen zinderende zo mer was." De Borselse wethouder Ad Schenk spreekt namens de Zeeuwse overheden van een be langrijk signaal. „We krijgen te maken met verdere opwarming, waardoor de effecten alleen gaan toenemen. Dat betekent dat we er iets mee moeten. We zullen de openbare ruimte zo moeten in richten dat het effect van hitte wordt verminderd." Daarbij valt te denken aan het gebruikmaken van schaduw en het beter benutten van de wind als ventilatie. Zonder maatregelen kunnen de kosten van de klimaatverandering de komende decennia oplopen tot 70 miljard euro, memoreert Schenk. Alleen al voor zijn ge meente Borsele zou het neerko men op 70 miljoen euro. „Maatre gelen kosten veel geld, maar als je niets doet, kost het ook veel geld." Het is nog onduidelijk of het on derzoek wordt voortgezet, zegt Schenk. „Daar zijn we nog niet he lemaal uit. We willen ook kijken hoe het Rijk erin staat." Het minis terie van Infrastructuur en Water staat heeft tot nu toe meebetaald. M ëS vrijdag 22 december 2017 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl ZEELAND8 Kerstbest Hittestress treft Zeeland Rolf Bosboom Middelburg - Ad Schenk, wethouder Borsele ZEELAND12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 82