C9 Ook politie maakt fouten Preventie als middel om inbraken tegen te gaan Palestijnen demonstreren tegen uitspraken Trump 2 Bij de kapper is het alle hens aan dek. Nu nog geknipt worden? Vergeet het maar. „Ik heb drie weken geleden al gereserveerd." KAPPER KERSTDRUKTE Commentaar Politieagenten zijn ook mensen. Ze maken fouten. Soms zeer ernstige. Zoals in juni 2015 in het Haagse Zuiderpark. Mitch Henriquez verzet zich daar, nadat hij de politie heeft gepro voceerd, zeer heftig tegen zijn arrestatie. Vijf agenten overmeeste ren hem. Daarbij gaan twee van hen buiten hun boekje. Een nek klem kost Henriquez het leven. Beide agenten krijgen nu een half jaar voorwaardelijk omdat zij schuldig zijn aan het gebruik van bui tensporig geweld en omdat ze onvoldoende zorg verlenen, nadat Henriquez is ingestort. Dit vonnis roept veel vragen op. De fatale arrestatie is een drama voor de nabestaanden. Het is niet vreemd dat zij een zwaardere straf wensen. Want als gewone bur gers hetzelfde geweld plegen, verdwijnen zij doorgaans lang achter de tralies. Na de dood van Henriquez breken in de Schilderswijk rellen uit. Normaal gesproken weegt de rechter de maatschappe lijke impact mee in zijn vonnis. Daarvan is nu niets te merken. Ook dat wekt verbazing. De agenten worden weliswaar ook via het poli- tietuchtrecht gestraft, maar dit verandert weinig aan het gevoel van onrecht. Toch heeft de rechter hier het juiste spoor te pakken. Niets wijst erop dat de betrokken agenten bewust te hard en onbeheerst heb ben opgetreden. De rechter constateert dat het toepassen van de ge vaarlijke nekklem een ernstige fout is, die duidelijk niet past bij de geweldsinstructie van de politie. Maar dit is niet met opzet ge beurd. De rechter laat ook meewegen dat een agent bij onrust of bij gevaar niet weg kan lopen, maar dat hij iets móet doen. Desnoods met geweld. Aan die noodzakelijke opdracht kleven risico's, voor ons allemaal. De zaak Mitch Enriquez mag politiemensen niet bang maken om in voorkomende gevallen opnieuw geweld te gebruiken - hopelijk wel beheerst. Daarom is dit vonnis terecht mild. Vonnis in zaak Mitch Henriquez mag agenten niet bang maken om weer geweld te gebruiken Buurgemeente Steenbergen is voor waarnemend wijkagent Mark Groefsema het lichtend voorbeeld dat buurtpreventie een succes kan zijn. In Brabant daalt het aantal wo ninginbraken. Waar Steenbergen kan rekenen op een buurtpreventieteam van veertig vrijwilligers, daar moet Sint- Maartensdijk het met vijf vrijwilli gers doen. Lené de Graaf, Peter Stols, Piet van Zijst, Gatze de Moed en Erik Zuidweg staan te springen om versterking. Veel animo voor de vrijwillige functie is er niet. Toch heeft agent Groefsema vertrouwen in de signaleringsfunctie van het team. „Onlangs hebben we dankzij nuttige tips een woninginbreker in de kraag gevat." De stijging van het aantal woninginbraken is volgens Groefsema tegen de verwachting in. Onlangs hebben we dankzij nuttige tips een inbreker gepakt „Tot november was het uitzonder lijk rustig en zaten we met 26 mel dingen ver beneden het jaarlijkse gemiddelde." De wijkagent ziet dat vooral Sint-Maartensdijk doelwit is als het gaat om woninginbraken. Om inwoners bewust te maken zijn in het dorp spandoeken opgehangen. ALMANAK Huishoudelijk werk en spe lende kinderen gaan niet al tijd samen. De achtjarige Jiaro uit Middelburg liep duidelijk in de weg toen zijn moeder de vloer van de woonkamer aan veegde. „Als je dat doet, mag jij alles oplikken", zei ze dreigend maar met een lach, toen het kind op het hoopje vuiligheid dreigde te stappen. „Dat is goed", blufte de zoon, waarop zijn moeder reageerde met„Daar zitten beestjes in hoor, zoals huismijt." Hij was erg verbaasd: „Maar dat bent u toch?" Zoektocht naar drietal inbrekers De Welle haalt geld op voor Sophia 'Maak Goes als eerste rookvrij' Kerstdiner, kersttenue, kerstkapsel: we hebben het er maar druk mee, zo vlak voor de kerst. Colin Jonck- man (20) en zijn vriendin Nienke Cruson (19) zitten allebei in de stoel bij Vertigo, in de Vlissingse Schel- destraat. Hij gaat voor strak opge schoren, zij voor lange krullen. Irene Luchtmeijer van Vertigo schat dat het aantal klanten in de periode voor de kerst zeker twee keer zo groot is als normaal. „Het is de afgelopen dagen voortdurend druk", zegt de kapster, terwijl ze Colins kuif in de wax zet. „Dinsdag hadden we drie kapsters extra, maar toch moesten we nog mensen teleurstellen omdat er werkelijk geen gaatje was in de agenda. Van middag is het wel héél erg. Iedereen wil nog even naar de kapper. Veel mensen werkten donderdagoch tend nog en doen op de middag nog even de boodschappen en laten hun haar doen. Wat je ook veel ziet: dat mensen die normaal gesproken toch wel om de zoveel weken ko- ledereen wil nog even naar de kapper MIDDELBURG De Palestijnse Ge meenschap in Nederland demon streert morgen op het Damplein in Middelburg tegen de erkenning van Jeruzalem als hoofdstad van Israël door de Amerikaanse president Do nald Trump. Trump deed zijn op merkelijke uitspraak op 6 december. De Amerikaanse ambassade zou verhuizen van Tel Aviv naar Jeruza lem. Gevaar „Wij zien gevaar in die uitspraken", verklaart Middelburger Ali al Has- saani namens de Palestijnse Ge meenschap. „Wij denken dat het een bedreiging is voor het vredes proces in het Midden-Oosten. Daarom willen wij onze stem laten horen." Vreedzaam De demonstratie in Middelburg krijgt een vreedzaam karakter, be nadrukt Al Hassaani. „We demon streren niet tégen Amerika of tégen Israël, of tegen een ras of een groep mensen. Ons doel is het vredespro ces te steunen door onze stem te la ten horen en zo mensen hier er be wust van te maken van wat er daar gebeurt. Daarom willen we ook ie dereen uitnodigen - alle mensen, niet alleen moslims - om zich zater dag bij ons aan te sluiten." De demonstratie duurt van 14.00 tot 16.00 uur. vrijdag 22 december 2017 Het aantal woninginbraken op Tholen is de afgelopen maanden fors gestegen. Van vier in no vember en december vorig jaar, naar veertien in diezelfde peri ode dit jaar. Het buurtpreventie team moet daar verandering in brengen. Timo van de Kasteele Sint-Maartensdijk - Mark Groefsema, wijkagent Tip? redactie@pzc.nl KATTENDIJKE De politie heeft gister avond tevergeefs ge zocht naar drie mannen die tijdens een inbraak in een woning in de Delta straat in Kattendijke de bewoner iets in het ge zicht hebben gespoten. De bewoner betrapte het drietal bij aankomst voor de woning. De mannen spoten volgens omstan ders iets in het gezicht van de bewoner, waarna ze er vandoor gingen. De politie ging naar ze op zoek, maar kon ze uitein delijk niet vinden. KRUININGEN Het Sophia Kinderzieken huis kan binnenkort een bedrag van 2200 euro tegemoet zien. Het geld is de afgelopen weken in gezameld door de kinde ren van cbs De Welle uit Kruiningen. De leerlingen verkochten onder meer zelfgemaakte kerstkaar ten en zamelden geld in voor de lichtjestocht die woensdagavond is ge houden. Daarbij kwam ook burgemeester José van Egmond (foto) een kijkje nemen. GOES Goes moet de eerste rookvrije gemeente van Zeeland worden, als het aan de raadsfractie van de SGP-ChristenUnie ligt. Raadslid Arie Heijboer roept het college van B en W daartoe op. Heij boer wil dat Goes zich aansluit bij het project Rookvrije Generatie, dat het doel heeft te zorgen dat het 'rookvrij op groeien' van kinderen vanzelfsprekend wordt. Wethouder André van der Reest heeft toege zegd uitvoering te geven aan het project. wolstraat 197 vlissingen Rennen Ondine van der Vleuten Vlissingen - Irene Luchtmeijer, eigenaresse kapsalon Vertigo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 75