WIM HOFMAN Dwaallichtjes Lymepatiënte delft onderspit voor hof 11 Lymepatiënte Marika Bazelmans heeft veel baat bij de behandeling door een Belgische arts Het gerechtshof bepaalde dat VGZ daarvoor niet hoeft te betalen. Toen mijn moeder nog een jong meisje was, zag ze op een avond een vlammetje bij een appel boom. Blauw was het als een gasvlammetje, al wist mijn moeder toen nog niet wat een gasvlammetje was. Het lichtje danste en wiebelde en sprong uitdagend over het gras onder de appelboom. Mijn moeder liep er achteraan. Ze had niet eens haar schort afgedaan. Het lichtje wipte over de sloot en zij sprong over de sloot. Dat had ze meer gedaan, al mocht het eigenlijk niet. Het lichtje ging over het veld en dat deed zij ook. Het lichtje kwam bij een dennenbosje en vloog tussen de bomen door en zij liep ook tussen de bo men door. Het lichtje danste over een heideveld en mijn moeder volgde het lichtje. Toen bleef het lichtje hangen boven een moerassig ven. Het werd donker en mijn moeder werd bang: boven het water hingen wel twintig van die vlammetjes, er kwamen er steeds meer bij. Ze wist niet wat er met haar aan de hand was. Ze vond de lichtjes zo mooi en uitnodigend. Maar ze waren ook akelig. Het was daar heel stil bij het moeras, het was er koud en het water was zwart. Toen vloog een watervogel op en ze schrok en is toen snel naar huis gegaan. Haar moeder, die toen nog leefde, ze is in i9t8 aan de Spaanse griep gestorven, ver telde dat de vlammetjes dwaallichtjes waren en dat het de zieltjes van onge doopte kinderen waren. Mijn moeder is dat nooit meer ver geten en dus vertelde ze mij ook over dwaallichtjes. Ik heb er echter nooit echt gezien. W- HOFNAR Na een jarenlange juridische strijd heeft lymepatiënte Marika Bazel mans uit Veldhoven de strijd tegen haar zorgverzekeraar VGZ verlo ren. De zorgverzekeraar hoeft Ba zelmans' behandeling in België niet te vergoeden. Dat heeft het ge rechtshof in Arnhem bepaald. Bazelmans studeerde in mei af aan het University College Roos evelt in Middelburg. Bazelmans (23), ziek vanaf haar 10de, zegt baat te hebben bij de behandeling door haar Belgische arts Kenny De Meirleir. De Meirleir schrijft Bazelmans naast probiotica en aanvullende vitamines, maandenlange antibi- oticakuren voor, terwijl in Neder land de maximale duur voor een antibioticakuur op vier weken is gesteld. Zorgverzekeraar VGZ stelt zich op het standpunt dat de behandel methode van De Meirleir niet be wezen effectief is, en daarom ook niet in het basispakket zit. VGZ wilde in 2014 de kosten van haar Belgische behandelingen niet ver goeden, waarna een juridische strijd tussen de zorgverzekeraar en Bazelmans begon. Drie jaar geleden stelde de kan- Volgens de arts zijn de tests positief. Het einde is in zicht tonrechter Bazelmans nog in het gelijk: de zorgverzekeraar moest de behandelingskosten voor Ba zelmans vergoeden. VGZ ging daarmee niet akkoord en ging in hoger beroep. In het Gerechtshof in Arnhem kreeg VGZ vorige week gelijk. Vol gens de rechter is er geen weten schappelijk bewijs dat een langdu rige antibioticabehandeling een positief effect oplevert bij patiën ten met de ziekte van Lyme. „Dit is een klap", zegt Bazel mans over de uitslag. „Ik ben er be duusd van." De 23-jarige student zegt zeker te weten dat haar be handeling effect heeft gehad. „De rechter zegt dat het niet zo is, maar ik voel het aan mijn lichaam." Marika Bazelmans doet aan roeien en is niet langer aan bed ge kluisterd. „Volgens de arts zijn de tests positief. Het einde is in zicht." Voor haar zijn de financiële consequenties fors: de behande lingen kosten haar maandelijks bijna 500 euro. Vervelend In een reactie zegt het VGZ dat het de uitspraak met gemengde ge voelens heeft aangehoord. „We vinden het heel vervelend dat zij zich zo ziek voelt", zegt een woordvoerder. „Wij kunnen ech ter alleen verzekeringsgeld uitge ven aan medicijnen die aantoon baar werken. Dat is bij deze behan deling niet het geval. Wij bepalen dat niet, maar dat doet de over heid." De zorgverzekeraar laat weten dat Bazelmans het geld dat ze ont ving naar aanleiding van de uit spraak bij de kantonrechter niet terug hoeft te betalen. vrijdag 22 december 2017 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Marika Bazelmans, oud-studente van het University College Roos evelt in Middelburg, fotorenemanders Jurriaan Nolles Veldhoven - Marika Bazelmans, lymepatiënte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 72