Ik moet diep door het stof l^ft 2 ROMKE VAN DE KAA V* Topontwerpers laten zien hoe zij hun huis versieren voor de feestdagen: „Zó fijn dat het met kerst niet zo perfect en ontworpen hoeft te zijn." Maffe kandelaar is best slim Column Daar heb je het al: Van de Kaa heeft nepfeiten verspreid. Twee weken geleden schreef ik over mijn favoriete appel, de Cox. Ik vertelde over de lijmbanden - een soort reuzenplakband - die je om de stam van fruitbo men aanbrengt om te voorkomen dat de vrouw tjes van de wintervlinders naar boven kruipen. Die vrouwtjes kunnen namelijk niet vliegen. Ze hebben geen vleugels. Tot zover alles correct. Maar ik schreef ook dat die wintervlinder verantwoordelijk is voor wormstekigheid in appels. Van verscheidene kanten ben ik op mijn vingers getikt, en onder de critici waren al dan niet gepensioneerde fruitkwekers. Daarmee ga je natuur lijk niet in discussie. Ik citeer uit een e-mail van een fruitkweker- in-ruste uit Zeeland. Na verteld te hebben waarom de Cox tegen woordig nog maar zo weinig wordt gekweekt - deze appel is gevoelig voor veel kwalen en er zijn tegenwoordig gezondere rassen - gaat hij verder. 'Nog even over de lijmband: voor winter vlinder en voorjaarsuil beslist een goede oplos sing; de schade van deze insecten vindt al tijdens of kort na de bloei plaats. Ze klimmen vanuit de grond langs de stam naar boven. Dat doen ook de oorwurmen, een van de beste natuurlijke vijan den van luis e.d. Die hou je dan ook tegen met een lijmband, wat niet de bedoeling is.' Daar had ik niet aan gedacht. Oorwurmen zijn nuttig Tja, daar had ik niet aan gedacht. Oorwurmen zijn ontzettend nuttig in de fruittuin. In appel bomen hadden ze hun eigen insectenhotel, lang voordat de huidige insectenhotelletjes in de mode kwamen: je hing in de bomen omgekeerde bloempotjes op die gevuld waren met hooi of stro. In die potjes kon de oorwurm comfortabel overnachten. Mits hij niet aan een lijmband zat vastgeplakt natuurlijk. Maar ik moet nog dieper door het stof, want mijn e-mailer vervolgt: 'Wormstekigheid wordt veroorzaakt door de fruitmot die in het voorjaar door de boomgaard vliegt en daar haar eitjes afzet. De lijmband is hiervoor dus geen oplos sing. Je ziet dat ik je stukjes met veel plezier, maar ook kritisch volg.' Ik had me beter moeten documenteren. Zelf heb ik vijf appelbomen: een 'Rijnzoet', een 'Winter Goldpearmain', een 'Notarisappel', een 'Reine des Reinettes' en een 'Blenheim Orange'. Obscure rassen, maar het heeft weinig zin om appelrassen te planten die je in de winkel ook kunt kopen. Gelukkig kun je het overschot tegen woordig tot sap laten persen. En sinds kort staat er nu dus ook nog een 'Cox's Orange Pippin', zo als de boom voluit heet. Nu ik me snel aan het documenteren ben over wintervlinders, fruit- motten en voorjaarsuilen, slaat me de schrik om het hart. De Cox blijkt bevattelijk voor bijna alle kwalen, van kurkstip tot vruchtboomkanker en bloedluis. Weg met de lijmband dus, in de hoop dat een hele brigade van oorwurmen binnenkort tegen de stam omhoog marcheert. BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN ya Voor Roderick Vos hoeft het allemaal niet zo, dat gedoe met kerst. De ont werper - van meu bels voor de design merken Linteloo, Pode en kandelaars voor Moooi - komt uit de nuchtere Groningse ont- werpfamilie Vos. Maar ja, dan moet je net Claire hebben, zijn vrouw met wie hij samen Studio Roderick Vos vormt. Zij komt uit het katholieke zuiden en er is geen sprake van dat kerst niet wordt gevierd. „Dan koken we samen, een megakalkoen van zo'n vijf, zes kilo. Alles komt uit de kast, Ik kan nu lekker even decoreren zonder al te strenge kaders het familiezilver, het Tsjechische glaswerk", vertelt Claire. „En ach, als we eenmaal bezig zijn met de voor bereidingen, vindt Roderick het stie kem altijd weer leuk." Nu de kinderen op kamers wonen, komt een boom het huis niet meer in. „We maken altijd iets anders, een hangend kerststuk boven de tafel bij voorbeeld. Dat is het kerstcompro mis. Ik zie op Instagram ineens han gende kerstbomen als trend, maar die hadden wij al jaren." Hoewel, technisch gezien is het geen boom, maar veel kerstgroen dat is bevestigd aan een metalen lamp boven de tafel in de voorkamer van hun monumentale huis. Door de week werken ze hier aan hun ont- werpwerk, eens in de twee jaar - het andere jaar vieren ze kerst in de sneeuw - zitten ze hier met de hele familie aan het kerstdiner. Poetsen Voor Claire is het versieren van het huis voor kerst een creatief uitstapje, 'even lekker decoreren zonder al te strenge ontwerpkaders'. Zij en Rode- riek hebben een flinke verzameling ambachtelijk geblazen kerstballen. „Verder is het een mengeling van van alles en nog wat, met mooie kande laars en kaarsen. Het komt zoals het komt in ons kersthuis. Het gaat vooral om samenzijn en lekker eten; iedereen helpt mee. De een maakt menukaartjes, de ander kookt en mijn moeder is al begonnen het zil ver te poetsen." Bij Anki Wijnen, gevierd interieur- blogger en creatief ondernemer, luis tert het allemaal wel behoorlijk nauw. Haar volgers (685.000 op In- TIPS& NIEUWS Zes seizoenen Jfi vrijdag 22 december 2017 GO Welja, wrijf het er nog maar eens in. Maar goed, deze lezer heeft gelijk. Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl e*. DOE EN DENK ALS EEN KAT Lees Doe en denk als een kat en laatje inspire ren door ons po pulairste huisdier. (Kosmos, €12,50) MY GREEN HOUSE In My green house vind je 42 opdrachten voor mensen zonder groene vingers. (Kosmos, €14,99) 3 o Kersthuis zonder grenzen Renske Schriemer 44 —Claire Vos Ontwerpers Claire en Roderick Vos onder hun zelfge maakte hangende kerststuk, het 'kerstcompromis'. Deze kandelaar heeft de naam 'Silly', maar zo maf is hij helemaal niet. Je kunt Silly namelijk op verschillende ma nieren gebruiken. Aan de ene kant kan deze door Bastiaan Hemmes ontworpen kandelaar een lange kaars vasthouden. En als je de houder omdraait, past er juist precies een waxine lichtje in. De kaarsenhouders zijn te koop voor 20 euro per set van twee in de kleuren grijs, mintgroen, rood, zwart en blauw. Een mooie sfeerma ker tijdens deze donkere dagen. Zie ook puikdesign.nl. Romke van de Kaa over de kunst van het tuinieren Zes seizoenen biedt je een nieuwe kijk op koken met groen ten. (Spectrum, €24,99)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 54