Zeeuwse vrouwen gaan de strijd aan 4 k 13 Rico was altijd welkom bij Vosmeer waren op één hand te tellen", lacht Rico. „Ik had weinig keus op dat moment. Het was wat het was." „Dat het zwembad De Spetter naast die gymzaal zat, was het erg ste. Want als jonge jongen wilde je zeker in de zomer buitenspelen met je vriendjes. Dat zwembad ging om 20.00 uur dicht en de trai ningen van mijn vader duurden tot 20.30 uur, dus mijn vriendjes kwamen na het zwemmen nog even bij die training kijken, met die natte haartjes, helemaal in de war. Het was supergrappig, ten minste: nu kan ik erom lachen. Toen baalde ik als een stekker." „Het was niet dat toen ik jong was ik niet echt wilde kickboksen, maar je wilt als jonge jongen in de zomer afspreken met vriendjes. Ik móést dan trainen", legt Rico uit. Maar dat vader Jos de discipline er door keihard te zijn wel in heeft gekregen bij zijn zoon, daar is ie dereen het inmiddels wel over eens. Het zit zelfs zo diep dat Rico pas van zichzelf schrok toen hij zijn dochtertje streng toesprak toen hij ze wilde leren fietsen. „Ik vond het best vervelend, dat ik zo pusherig was. Mijn vader was zo, maar ik kwam erachter dat ik zelf ook soms zo ben! Dat is toch die topsportmentaliteit. Het uiterste overal uit willen halen." Dingen tegen zijn zin doen leerde hij ook van zijn vader. „Ik ben als vechter gewoon altijd gefocust op mijn doel en dat is winnen. Mijn vaste beloning is eten, sowieso. Ik heb altijd wel van veel eten gehou den. Ik ben ook altijd groot ge weest en dat grote lichaam moest gevoed worden, hè, haha! Maar ze ker vroeger was ik echt een moei lijke eter. Dingen die ik niet lustte, at ik liever niet. Ik was nooit gek op witlof, peen en uien..." „Dan was mijn vader wel streng voor me. Ik moest eten wat de pot schafte, dat moest en zou op gaan. Al zat ik de hele avond aan tafel. Nu geef ik na een gevecht gerust vijftig euro uit bij de McDonalds. Dat is meer een mentaal iets, dan dat ik het echt lekker vind. Ge woon van: nu mag het. Ik kan niet echt zeggen dat het een superlek- ker etentje is, maar ik vind het een beloning en het is ontspanning." Tegenwoordig noemt iedereen hem Rico, maar dat is niet zijn ei gen naam. „Ik weet eigenlijk niet wanneer mijn naam veranderd is van Ricardo naar Rico", zegt hij, terwijl hij zijn hersens laat kraken. „Mijn vader noemde me eigenlijk altijd al Rico. Ik denk dat het toen ik een jaar of zeventien was en ik een beetje door ging breken een gewoonte werd om mij Rico te noemen. Het is net wat korter en klinkt wat krachtiger... Het is wel grappig, want als ik nog docenten tegenkom van vroeger zeggen ze: 'hé Ricardo, hoe is het?'. Dan moet ik altijd wel lachen, want iedereen kent me nu als Rico. Bijna nie mand zegt nog Ricardo." De invloed van Jos Verhoeven op het leven van zijn zoon is onmeet baar groot geweest, valt te conclu deren na het lezen van 'Rico'. Rico weet door de (levens)lessen van zijn vader hoe veel dingen wél en hoe veel dingen niét moeten. „In Rico's ogen had zijn vader zijn le ven gered door hem weg te halen bij zijn moeder", laat vriendin Jacky optekenen in het boek, „en hem een leven gegéven door hem zo te pushen met dat kickboksen." Het overlijden van Jos, die eind oktober euthanasie pleegde na zijn VOETBAL strijd tegen Alzheimer, deed hem dan ook veel verdriet. Want in de ring is Rico keihard, maar daarbui ten is hij ook kwetsbaar. „Ik heb soms het gevoel dat ik twee perso nen ben", verklaart hij. „Ik veran der bijvoorbeeld tijdens een voor bereiding op een gevecht. Ik word dan een vervelend persoon. Maar ik kan het niet tegenhouden." „Na afloop van dat gevecht tegen Badr had ik de tranen in mijn ogen. Dat ik dacht: Ja, het is nu ge woon papatijd, het is tijd om de man te zijn die Jacky verdient." Zoon Vince niest twee keer, duidelijk hoorbaar door de telefoon. „Nu is het ook papatijd, ja, haha", lacht Rico erachteraan. „Het zijn nu de eerste dagen na het gevecht tegen Ben Saddik dat ik kan ontspannen. Dat is heerlijk. Kijk, uiteindelijk sta ik in de ring en doe ik het, maar de Rico die daar staat, staat op die manier in de ring door alles en ie dereen die om me heen staat." „Mijn thuisbasis is misschien wel de belangrijkste factor. Want als dat niet goed is, ben je geeste lijk niet stabiel", doceert Rico. „Dan kun je ook niet functioneren op je werk. En mijn werk is trai nen en vechten. Ik ben er zo dank baar voor dat het thuis zo goed gaat, want daardoor gaat alles op rolletjes." „Het is erg leuk om vanavond te gen Solange te mogen spelen. Niet alleen omdat ze Zeeuws is, maar ook omdat we goede vriendinnen van elkaar zijn. Behalve vanavond natuurlijk. Dan is het hard tegen hard. De afgelopen jaren heb ik ook vaak tegen mijn tweelingzus Sylvana gespeeld. Het is niet mijn grootste hobby om tegen beken den te spelen, maar ik heb er geen moeite mee om ze flink aan te pakken. Er is trouwens een goede kans dat ik direct op Solange speel. De laatste wedstrij den speelt zij als rechts buiten, terwijl ik bijna alle wedstrijden als linksback speel." „De thuiswedstrijd heb ben we met 3-1 gewon nen. Voor ons is het een heel belangrijke wed strijd. Een overwinning zou betekenen dat we in de top vijf komen. Dat geeft aan het einde van het sei zoen recht op deel name aan de play offs." „Voor mij persoonlijk is het tot nu toe een uitstekend jaar. Ik heb me zelf als doel gesteld een heel sei zoen vast in het elftal te staan. Voorlopig heb ik bijna alle wed strijden negentig minuten ge speeld. Dit is mijn vierde seizoen bij ADO Den Haag. Ik voel me uit stekend op mijn plaats hier. We trainen vier tot vijf keer in de week. Na tuurlijk zou ik ook wel eens naar het buitenland willen gaan, maar daar ben ik nog niet mee bezig. Laat mij eerst maar eens een seizoen lang in de basis spelen bij ADO." Naast zelf voetballen zijn So- lange en ik samen betrokken bij Young Stars in Terneuzen. Heel leuk om te doen. Zeker ook omdat je ziet dat het vrouwen- en meis jesvoetbal steeds populairder wordt. Ik heb er alle vertrouwen in dat we vanavond gaan winnen. De vorige keer scoorde Solange trou wens tegen ons. Zelf sta ik nog op nul doelpunten. Laten we zeggen dat het vanavond mijn beurt is om te scoren, haha." „Dit is mijn eerste seizoen bij Ex- celsior/Barendrecht. Sterker nog, het is het eerste seizoen van de hele fusieclub. De ene thuiswed strijd spelen we in het stadion van Excelsior, de andere week in Ba- rendrecht. We hebben een ont zettend jong team. De gemid- delde leeftijd is maar achttien jaar. Ik ben dus eigenlijk een oudje, haha. Dat is best even wennen." „Vorig seizoen speelde ik bij AA Gent, in de hoogste klasse van België. Ik had het er prima naar mijn zin, maar waar in Nederland de competitie groter wordt, zie je deze in België juist kleiner wor den. Ik vond het dus een mooi moment om over te stappen. Sportief gezien gaat het helaas nog niet goed. We staan op nul punten uit elf wedstrijden. Toch zie ik de laatste weken een stijgende lijn in ons spel. We hebben maar vijf speelsters met ervaring op het hoogste niveau. Zelf heb ik dit jaar twee doelpunten meegepikt. Waarvan dus eentje tegen ADO. „Ik speel wisselend als rechtsbui ten en achter de spits. Mijn snel heid en techniek zijn mijn groot ste wapens. Naast het voetballen werk ik bij een fitnessclub. Ook ben ik bezig met het bijhouden van een vlog voor Excelsior/Ba- rendrecht. Erg leuk om te doen. In korte tijd heb ik een heel warm gevoel bij de club gekregen. Het maken van zo'n vlog draagt daar zeker aan bij." Hoewel we nog geen punt hebben gehaald, heb ik zeker geen spijt van mijn overstap. Ik merk dat mijn spel dit jaar is verbeterd. En die punten gaan we echt nog wel halen, hoor. Ik denk dat we van avond kans hebben om op zijn minst ons eerste punt te pakken." vrijdag 22 december 2017 EH Lachen om natte haren van zijn Thoolse vrienden „Als Rico bij zijn moeder en mij was blijven wonen, weet ik hon derd procent zeker dat hij geen wereldkampioen was geworden. Hij had de discipline van Jos nodig." Nadia Tsouli, zus „Ik lette op zijn eten, terwijl me neer geen spruitjes lustte, geen champignons lustte, geen bonen lustte, geen paprika lustte, geen verse ananas lustte en eigenlijk op eetgebied dus een hopeloos geval was." Jacky Duchenne, vriendin „Ik ben altijd televisieverslaafd geweest, net als Rico zelf. Omdat ik zo graag tv keek, heb ik hem genoemd naar mijn favoriete hoofdrolspeler uit Miami Vice: Ri- cardo Tubbs." Jacqueline Deurloo, moeder „In de 41ste seconde van de vijfde ronde komt hij voor Ben Saddik letterlijk uit de lucht val len: de beslisser. De spectacu laire hoge trap. Volgens Dennis Krauweel een erfenis van de les sen van Rico's vader Jos." Leon Verdonschot, auteur LEON VEBÏÏürJSCHOT OUD-VOSSEMEER Rico Verhoeven is nu een bekende kickbokser, maar in zijn jonge jaren was hij nog even voet baller. „Dat was niet bij Tholense Boys, maar bij Vosmeer", vertelt hij. Rico had naast het kickboksen weinig tijd om te trainen en was niet dikwijls bij zijn moeder in Oud- Vossemeer ('om de twee weken'), maar aan speelminuten had hij geen gebrek. „Heel vaak hadden ze daar spelers te kort. Dan mocht ik eigenlijk altijd meedoen. Normaal gesproken moet je wel komen trainen om een wedstrijdje te mogen spelen, maar dat hoefde ik niet. Om de twee weken kon ik wel een wedstrijdje mee doen. Ik trainde altijd wel voor dat kick boksen, dus met mijn conditie zat het wel goed. Maar een talent was ik niet echt." Ondanks een groeiende eredi visie in het vrouwenvoetbal, blijft het aantal Zeeuwse speelsters beperkt tot twee. Vanavond komen ze elkaar tegen bij het duel tussen Excel- sior/Barendrecht en ADO Den Haag. Solange de Smit staat dan tegenover vriendin Sha- rona Tieleman. Bas Dingenouts Terneuzen Sharona Tieleman (22) uit Ter- neuzen: Solange de Smit (23) uit Goes: Sharona Tieleman wil graag haar eerste treffer maken. Solange de Smit in actie in het shirt van hekkensluiter Excel- sior/Barendrecht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49