Redding voor oudste kerk van Middelburg Water- ontharders 8 FIETSEVENEMENT SPONSOR INTERVIEW BESTE LERAAR Christèle Zoeter (54) uit Vlissingen werd vorige week gekroond als beste leraar van Zeeland. Leerlingen van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren (CSW) in Middelburg zijn lovend over haar lessen klassieke culturele vorming, Latijn en Grieks. Wie is zij? watery. specialist 'V >7 -üL-ai SMS „De kerk is van binnen goed opge knapt, maar de buitenkant verkeert in enorm slechte staat", verklaart Simon Jongepier, voorzitter van de commissie van beheer van de Christelijk Gereformeerde Kerk. „Er vielen leien van het dak en daarom hebben we besloten de res tauratie versneld uit te voeren. Die i De Gasthuiskerk is in 1493 gebouwd als kapel stond gepland voor 2020, maar we beginnen nu al." Dakleien worden vernieuwd, loodwerk en dakgoten worden ver vangen en het voeg- en metselwerk van de antieke Zeeuwse moppen wordt gerestaureerd. Zo moeten ook de vochtproblemen worden verholpen. „In januari zetten we steigers in de Nieuwstraat. In de Lange Delft en de Sint Barbaragang zal regelmatig een hoogwerker staan", vertelt Jongepier. De Gasthuiskerk is in 1493 als ka pel bij het Gasthuis aan de Lange Delft gebouwd en maakte deel uit van een groot ziekenhuis en verzor gingshuis. Dat viel onder verant woordelijkheid van de gemeente lijke overheid. Het ziekenhuis en de overige gebouwen zijn in de afgelo pen eeuwen afgebroken en nu staat alleen de Gasthuiskerk er nog. De kerk wordt ook wel Sint Barbaraka- pel genoemd. De voordeur is een van de oudst originele kerkdeuren van Nederland met een Maria- beeldje in de deurnaald en een beeld van Sint Barbara in de nis bo ven de deur. De kerk is gebruikt door onder anderen rooms-katholieken, Angli canen en gereformeerden, en is de laatste 80 jaar het godshuis van de Christelijk Gereformeerde Kerk. Ook de maandelijkse Engelstalige kerkdiensten van en voor studen ten in de stad worden hier gehou den. Verder zijn er concerten. De restauratie kost ongeveer een kwart miljoen euro en wordt be taald door de Rijksdienst voor Cul tureel erfgoed, de kerkgemeente, de provincie en de gemeente. Nog gefeliciteerd hè! Hartstikke leuk!" Op de gang van de Christelijke Scho lengemeenschap Walcheren in Middelburg ont vangt Christèle Zoeter een paar dagen na de uitreiking van de wisselbokaal nog felicitaties van collega's. „Toen ik zaterdag in de stad liep, kwamen mensen naar me toe", vertelt ze. „En op Face- book kreeg ik reacties van oud leerlingen. Heel leuk. Ik zie het als een compliment dat er zoveel mensen op me gestemd hebben." Ze voelt zich vereerd, maar tege lijkertijd vindt ze het ongemak kelijk om een jaar lang als 'beste leraar van Zeeland' door het le ven te gaan. „Ik voel me helemaal niet de beste leraar van Zeeland. Ik ken heel veel mensen die dat ook zouden kunnen zijn." Zoeter verdient de titel dubbel en dwars, vinden haar leerlingen. „Ze is er altijd voor ons", schre ven ze. „Je kan aan haar zien dat ze haar vak heel leuk vindt en dit met plezier geeft. Voor leerlingen die het moeilijk vinden, komt ze zelfs in haar vrije tijd naar school om ze extra te helpen", schreef Kirsten. „En ze heeft ook nog eens een prachtig Frans accent, wat het hele plaatje compleet maakt", voegden anderen toe. „Leerlingen moeten vaak glim lachen als ze me voor het eerst horen spreken", zegt Zoeter. „Ik zeg altijd: ik ben geen Neder landse, dus het kan zijn dat ik een taalfout maak. Je mag mij verbe teren, als je het op een respect volle manier doet. Dat is altijd goed gegaan." Nancy Ze is geboren en opgegroeid in Nancy. „Ik heb nooit iets anders willen zijn dan lerares. Ik wist het al toen ik vier jaar was. Met mijn zus speelde ik al leraar en leer ling. En dan was ik altijd de lera res. Waarom ik graag voor de klas wil staan, weet ik niet, dat was gewoon zo." Later in het gesprek komt ze er nog op terug. „Ik hou ervan om kennis te delen. Pas was ik met een vriendin op va kantie, die geen kennis had van de Romeinse en de Griekse oud heid. Ik kon aan haar alles kwijt wat ik weet. Dat vond ik zó leuk." Zoeter gaf enkele jaren les in Frankrijk en kwam begin jaren 90 in Zeeland terecht, omdat ze destijds verliefd was. Ze vond het 'spannend' om naar Nederland te emigreren, maar maakte ook een cultuurschok door. „Ik was niet gewend aan de openheid van de Nederlanders. Dat kan soms echt Ik geef af en toe creatieve opdrachten. Zo kunnen leerlingen een ander aspect van zichzelf tonen PASPOORT een klap in je gezicht zijn. Men sen zeggen het gewoon als ze je jurk niet mooi vinden. In Frank rijk moet je aan de hand van de reactie van iemand raden wat ze vinden. Maar die openheid past goed bij me. Ik zeg soms dat ik in het verkeerde land geboren ben. Ik kan niet meer langer dan twee of drie weken in Frankrijk zijn. Het enige dat ik mis, is het mooie weer: ik móet elke zomer naar de Provence, naar de warmte." Zoeter is opgeleid om Frans (als moedertaal) en klassieke talen te doceren. „Ik heb een jaar Frans gegeven op deze school, maar dat vond ik saai, omdat het niveau van Nederlandse leerlingen na tuurlijk anders is dan dat van de Franse. Klassieke talen zijn heel veelzijdig: het vak gaat over ge schiedenis, over kunst, over filo sofie en cultuur. Latijn en Grieks Sommige leerlingen denken dat ik een kledingwinkel heb worden vaak dode talen ge noemd, maar ik wil mijn leerlin gen laten zien dat ze er iets aan hebben. Klassieke talen zijn geen doel, maar een middel. Als je ken nis hebt van Latijn is het bijvoor beeld veel makkelijker om een vreemde taal te leren. En in de politiek zie je ook veel terug van de Romeinen. Ik houd de stof niet binnen het lokaal, maar ik wil de leerlingen meenemen, de school uit. Ik geef af en toe ook creatieve opdrachten naast de ge wone grammatica- en vertaal toetsen. Zo kunnen leerlingen een ander aspect van zichzelf la ten zien en met andere dingen bezig zijn dan taal." Ovidius Ze bedacht bijvoorbeeld een op dracht aan de hand van de Meta morfosen van de Romeinse dich ter Ovidius. „Leerlingen moesten zelf een gedaanteverandering verzinnen met een boodschap." Juist van zulke dingen onthou den leerlingen, merkt Zoeter. „Ik kreeg pas een mail van een oud leerling. Ze vertelde me dat ze docente was geworden en dat ze net haar eerste kinderboek ge schreven had. Ze was er tijdens één van mijn opdrachten achter gekomen dat ze het leuk vond om verhalen te bedenken. Ze zei dat het door mij kwam dat ze schrijf ster geworden was: dat vind ik overdreven, maar ik vind het wel leuk dat ze iets van mijn lessen onthouden heeft." tnj oq lAWfór! vrijdag 22 december 2017 PC r. VLISSINGEN Delta sponsort ook de komende drie jaar het Zeeuwse fietsevenement Ride for the Roses. Dat maakte het telecom- en energiebedrijf gisteren bekend. Delta steunt het evenement al sinds 2009. Eddie Bogaert, voorzitter Ride for the Roses, is verheugd met de verlenging van de overeen komst. „Met Delta als hoofdsponsor hebben we al jarenlang een betrouwbare partner achter onze organisatie. Hierdoor is het mogelijk dat we het evenement jaarlijks organiseren én ver der uitbreiden met de Zeeuws-Vlaamse Ride in Terneuzen, de LadiesNight Ride en de Strand Ride." fotojohanvanderheijden De oudste kerk van Middelburg is toe aan een grondige renova tie. De Gasthuiskerk, uit 1493, wordt van de nok tot de funde ring opgeknapt. Maurits Sep Middelburg 'De lessen gaan Cornelleke Blok - Christèle Zoeter, lerares Naam: Christèle Zoefer-Cog- neaux (54) Woonplaats: Vlissingen Privé: gescheiden, moeder van twee dochters (17 en 22 jaar) Carrière: haalde een univer sitair diploma tot leraar Frans en klassieke talen. Gaf zes jaar les op scholen in Bre- tagne en in Noord-Frankrijk. Ze gaf les aan kinderen van medewerkers van Total-Pe- chiney. Werkt sinds 1996 op de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren in Middelburg, waar ze klas sieke talen en klassieke cul turele vorming geeft. Goes T 085 3030961 www.water-specialist.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 44