Verdwaalde maanvis spoelt aan op zeedijk Windpark Bouwdokken is bijna klaar 4 Zeeuwse economie groeit in 2018 met 2,7 procent De Zeeuwse economie groeit volgend jaar met 2,7 procent. En tegelijkertijd neemt de werkloosheid verder af, voorspelt ING. Duo zit langer vast in cel voor wilde achtervolging Politie snapt twee hardrijders Voor de Zeeuwse economie staan alle seinen op groen. De bedrijvig heid neemt toe. Economisch groeit de provincie volgend jaar met 2,7 procent. Tegelijkertijd blijft de werkloosheid dalen. Het aantal werkzoekenden zakt naar 3,4 pro cent, blikt het economisch bureau van ING vooruit. Hoewel 2,7 procent economi sche groei bepaald niet slecht is, zit Zeeland daarmee wel in de achter hoede. Zeven provincies doen het beter. Daar groeit de economie met 3 procent of meer. De sterkste groei vindt plaats in de Randstad en de regio Eindhoven. De enige provincie waar de economie krimpt, is Groningen, maar dat komt omdat er een rem op de gas productie is gezet. Zonder die ef fecten groeit ook in die provincie de economie. Groningen blijft de provincie met de hoogste werk loosheid: 5,1 procent. WW-uitkering Zeeland was jarenlang de provin cie met de minste werkzoekenden, maar Utrecht lijkt dat stokje over te nemen. Daar komt de werkloos heid in 2018 uit op 3,3 procent. Of de prognose uitkomt, is de vraag. In het laatste kwartaal scoorde Zeeland een historisch laag werk loosheidspercentage van 3,1 pro cent. De gemeente Vlissingen telt de meeste inwoners met een WW-uitkering (4,2 procent). Ka- pelle heeft relatief gezien het min ste WW'ers (2,5 procent). De lage werkloosheid maakt de Zeeuwse arbeidsmarkt ontzettend krap. Werkgevers kunnen in de re gio al maanden nauwelijks gekwa lificeerd personeel vinden. Terwijl bedrijven vooral naar hoogopge leiden zoeken, bestaat het aanbod overwegend uit mensen met een lage opleiding. Ruim een derde De lage werkloosheid maakt de Zeeuwse arbeidsmarkt ontzettend krap van de mensen met een WW-uit- kering heeft geen 'startkwalifica tie'. Dat wil zeggen dat ze basis school, vmbo of mbo-i als hoogst afgeronde opleiding hebben. De situatie is nijpend doordat het aantal banen groeit als kool. Van mei 2016 tot mei 2017 is sprake van een toename van bijna 2.600 banen in Zeeland. Dat is een groei van 1,5 procent, blijkt uit cij fers van de Regionale Informatie bank Bedrijven en Instellingen Zeeland (RIBIZ). Het totaal aantal Zeeuwse banen bedraagt 180.000. Het is voor het eerst in jaren dat het aantal banen in Zeeland weer toeneemt. De grootste banen- groeiers zijn de gemeenten Vlis singen (4,5 procent, vooral te dan ken aan de haven) en Reimerswaal (3,6 procent, met name in de voed- selverwerkende industrie). Groeimotoren Er kwamen in Zeeland per saldo bijna 1.400 nieuwe bedrijven bij. Faillissementen komen nauwe lijks meer voor. Groeimotoren zijn de agro-industrie en de export van landbouwproducten. Ook de uit voer van chemische producten draagt flink bij aan de economi sche vooruitgang. De vis met het bijzondere uiter lijk - hij heeft geen staartvin - was overduidelijk verdwaald, want hij komt niet voor in de Oosterschelde. Ze leven in de oceanen, in een gematigd tot tro pisch klimaat. „Soms komen ze in de Noordzee terecht, maar niet in de Oosterschelde", weet Heit man. De Kamperlandse laat elke ochtend haar honden uit op de dijk. Woensdagochtend bleef een van de dieren snuffelen bij de vloedlijn. „Vanuit de verte dacht ik eerst dat het een bruinvis was, maar toen zag ik dit bijzondere dier. Hij was nog helemaal gaaf, dus niet lang dood." Thuis heeft Heitman melding van haar vondst gemaakt bij het waterschap. De Eerste Hulp voor Zeezoogdieren heeft de vis opge haald. Het is nog niet duidelijk wat verder met de vis gaat gebeu ren. Toeval Dat de laatste tijd vaker zee zoogdieren aanspoelen in Zee land, is volgens bioloog Mardik Leopold van Wageningen Marine Research toeval. „Het valt nu misschien extra op maar het einde der tijden is niet nabij", lacht hij. „De potvis (die begin deze maand aanspoelde bij Dom burg, red.) was ziek, de dwerg vinvis van vorige week was al zo rot als kaas. En maanvissen krij gen het moeilijk als het koud wordt, het zijn slechte zwem mers." Dankzij kingsize windmolens met een turbine van 4,2 megawatt komt het parkvermogen uit op 29,4 megawatt. Dat is voldoende om 36.750 huishoudens van groene stroom te voorzien. Overi gens wordt de opgewekte elektri citeit geleverd aan AkzoNobel, DSM, Philips en Google, met wie een afnamecontract is gesloten. Initatiefnemers van Bouwdokken zijn E-Connection en Zeeuwind. Kabel De bouw had wel wat voeten in de aarde. De enorme masten en rotor bladen (127 diameter) vereisten aanvoer per schip. Daarnaast moest een 28 kilometer lange kabel naar Goes worden getrokken om aan te sluiten op de stroomsnel- weg van Tennet. Wegen en water keringen werden gepasseerd met gestuurde boringen. Daarnaast was er protest van buurman Delta Park Neeltje Jans, dat meent dat de windmolens naast het terrein voor grote hinder Dat is voldoende om 36.750 huishoudens van stroom te voorzien en schade zullen zorgen. De recht bank in Utrecht wees die bezwa ren echter in juni afin een civiel rechtelijke procedure. Eerder de den bestuursrechters hetzelfde. Wel bepaalde de kantonrechter dat de Staat de grond voor twee turbines niet in gebruik mag ge ven. Bouwdokken heeft daarom slechts zeven van de geplande ne gen windmolens kunnen bouwen. Overigens loopt er nog een be roepszaak van E-Connection te gen de uitspraak. Bouwdokken hoopt alsnog de twee windmolens te kunnen bouwen. De twee, een man van 23 jaar uit Vught en een 27-jarige inwoner van Rucphen, worden donderdag 28 december voorgeleid voor de raadkamer. Die beslist of ze nog langer vast moeten blijven zitten. Een 19-jarige Roosendaler en een man uit Sint Willebrord (23) zijn zondag al op vrije voeten gesteld. Ze hadden hun auto brandend achtergelaten in de Fuchsialaan De vier werden vrijdagnacht om 02.00 uur opgepakt op de Dam in Yerseke. Een uur eerder hadden ze hun auto brandend achtergelaten in de Fuchsialaan in dezelfde plaats. De politie zat hen vanaf Krabben- dijke op de hielen, maar de vier wisten aanvankelijk te ontkomen. Omdat de politie vermoedde dat er vuurwerk in de bestelauto zat, zijn enkele huizen die nacht ontruimd. Uit nader onderzoek bleken het jer rycans te zijn die voor de knallen zorgden. Zo lang het onderzoek loopt, wil de politie geen nadere details over de zaak verstrekken. CLINGE Twee beginnend bestuur ders (beiden negentien en beiden uit Hulst) zijn woensdag en giste ren betrapt door de politie toen zij veel te hard reden op de Kijkuit straat in Clinge. De eerste werd woensdag rond 14.00 uur gesnapt met een snelheid van 112 kilometer per uur, waar maximaal 60 kilometer per uur is toegestaan. Zijn rijbewijs werd in gevorderd. De andere automobilist werd gis terochtend betrapt toen hij met 118 kilometer per uur in dezelfde straat reed. Ook hij moest zijn rijbewijs onmiddelijk inleveren. VERBOUWINGSUITVERKOOP vrijdag 22 december 2017 PC Werkloosheid blijft dalen Frank Balkenende Middelburg Marianne Heitman uit Kamper land deed woensdagochtend een bijzondere ontdekking aan de zeedijk tussen Colijnsplaat en Wissenkerke. Ze vond daar een aangespoelde maanvis van bijna een meter groot. Luc Oggel Colijnsplaat De aangespoelde maanvis, foto marianne heitman Windpark Bouwdokken op Neeltje Jans is op een haar na klaar. Woensdag is de zevende en laatste turbine compleet op gebouwd. Begin 2018 moeten de windmolens de eerste stroom leveren. Frank Balkenende Neeltje Jans Twee van de vier mannen die vo rige week in Yerseke zijn opge pakt na een wilde achtervolging, brengen de kerstdagen door in gevangenis Torentijd in Middel burg. Joeri Wisse Yerseke Koopzondagen 21* december vanaf 12:00 geopend 31 december vanaf 11:00 geopend (m.u.v. Goes) OP DE GEHELE WINTERCOLLECTIE NO EXCESS - ONLY SONS - FRANSA - CARS - NOIZE PME LEGEND - VERO MODA - ONLY - G-STAR RAW ookonlineopJeansinn.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 40