Onvermijdelijke broedermoord op Bergkamp Sparta hoopt trainer Dick Advocaat nog voor de Kerst vast te leggen 31 Analyse Roda JC met moeite door hete adem in de nek van de rvc (met voorzitter Leo van Wijk) en de bestuursraad (met voorzitter Hen- nie Henrichs) die niet tevreden wa ren over het functioneren van Kei zer. Ook de zeges op PSV en AZ konden de spartelende trainer niet redden. Hét bewijs dat zijn krediet al veel langer op was. Cru gesteld waren ook de verzachtende om standigheden voor Keizer uitge werkt. Het drama rond Abdelhak Nouri, die blijvende hersenschade opliep, heeft enorme indruk ge maakt op de spelersgroep en de staf. De clubleiding besefte dat het drama van invloed was op de resul taten, maar een vaste stijgende lijn werd daarna niet ontdekt. Zondag speelt Ajax thuis tegen Willem II, met interim-trainers Michael Reiziger en Winston Bo- garde op de bank. Met het ontman telen van de volledige technische staf is duidelijk dat de clubleiding de nieuwe grote man een vrijbrief geeft om vanaf nul te beginnen. REACTIES Wijlen Johan Cruijff was stellig in 20ii: 'de voetballers' moesten de macht krijgen bij Ajax. De Amster damse club moest volledig geleid worden door oud-spelers, die sa men moesten zorgen dat Ajax 'zijn gezicht terug' zou krijgen. Een zogenoemd 'technisch hart' moest de Ajax-filosofie gaan be waken: een min of meer democra tisch orgaan van bekende oud spelers, met maximale zeggen schap over het voetbaltechnisch beleid. De vrienden Dennis Berg kamp en Wim Jonk werden letter lijk naar voren geschoven op het parkeerdek van de Arena, als boeg beelden van het nieuwe bewind. Maar met het vertrek van Berg kamp gistermiddag, cultuurbewa ker en beoogd opperhoofd van het technisch hart, sneuvelde dat plan definitief. Ajax wordt weliswaar nog steeds geleid door de oud-spe lers Mare Overmars en Edwin van der Sar, het doet dat in een klas sieke organisatiestructuur: 'ge woon' met een algemeen directeur en een technisch directeur. Van de vele oud-spelers die Cruijff destijds steunden bij de rechtszaak tegen de toenmalige clubleiding, is alleen Overmars nog over (Van der Sar kwam pas later in beeld). De structuur met het technisch hart heeft in al die jaren bovenal tot ongekende onrust geleid. Berg kamp overleefde veel stormen, maar niet die laatste. De 'cultuur bewaker' had jarenlang veel macht, maar droeg nergens for mele verantwoordelijkheid. Intern groeide steeds meer weerstand te gen Bergkamp en diens positie. Het was een teken aan de wand dat Ajax twee maanden geleden besloot de macht van het tech nisch hart formeel in te perken. Bergkamp kwam steeds meer bui tenspel te staan, en had de laatste maanden nog vooral een rol als specialistisch trainer. Dat Berg kamp de breuk met Bosz goedbe- Keizer bleek al snel een verkeerde keuze. De trainer was niet berekend op zijn taak schouwd had gevoed, en prompt diens vriend Marcel Keizer naar voren schoof: het werd hem intern én bij de achterban kwalijk geno men. Een halfjaar later resulteerde het in een slagveld. Keizer bleek al snel een verkeerde keuze. De oner varen trainer was niet berekend op zijn taak. Daarmee was Bergkamp niet meer te handhaven. Van der Sar en Overmars slachtofferden hun oud-ploeggenoot. Een onver mijdelijke broedermoord. ROTTERDAM Sparta wil vaart zetten achter de komst van nieuwe trainer. De Rotterdamse club hoopt de beoogde topkan- didaat Dick Advocaat nog voor kerstmis vast te leggen. Ofwel: vandaag of morgen. Ook gesprekken met potentiele nieuwe spelers gaan stug door. Sparta streeft ernaar de nieuwe trainer dus al binnen enkele dagen aan te stellen. Dit bevestigt alge meen directeur Manfred Laros van de Rotterdamse club. Dick Advo caat is zoals eerder gemeld de top- kandidaat. „We zijn op dit mo ment met één trainer in gesprek en kijken of we er met elkaar uit kunnen komen", zegt Laros, die zelf niet wil bevestigen dat het om de onlangs als bondscoach van het Nederlands elftal gestopte Advo caat gaat. „Uiterlijk bij de start van de tweede seizoenshelft willen we W Sparta wil zich in elke linie versterken. Daarvoor is budget vrijgemaakt dat de nieuwe trainer er is. Maar het liefst natuurlijk eerder." Mocht Sparta tot overeenstem ming komen met Advocaat, dan zal de Hagenaar een contract teke nen voor een half seizoen bij de Rotterdamse club, die afgelopen zondag afscheid nam van coach Alex Pastoor. Een 0-7 nederlaag te gen Feyenoord werd hem fataal. De technisch adviseurs Leo Beenhakker en Edward Metgod stelden eerder al vast dat er in de winterstop spelers bij moeten om Sparta te behoeden voor degrada tie. Daarvoor is nu budget vrij ge maakt. Via het netwerk van met name Beenhakker hoopt de Rot terdamse club zich op korte ter mijn in alle linies te versterken. Mede afhankelijk daarvan zal Ad vocaat bepalen of hij bij Sparta aan de slag gaat. Zondag speelt Sparta thuis tegen FC Groningen. Dan zit Dolf Roks eenmalig als hoofdtrai ner op de bank. Uitslagen Roda JC bereikte de kwartfinales door een moeizame zege bij VVSB (0-1). Dani Schahin was de meest besproken man in Noordwijkerhout. De Duitse spits van Roda maakte in de 48ste minuut het enige doel punt. Zeven minuten na zijn treffer werd hij met een tweede gele kaart van het veld gestuurd. VVSB, de nummer elf van de tweede divisie, had zich voor het derde seizoen op een rij bij de laatste zestien van het toernooi geschaard. Ook nu maakten de amateurs het een eredivisieclub erg lastig. In de eerste helft ont snapte Roda aan een achterstand toen Tim de Rijk de paal raakte. vrijdag 22 december 2017 David Endt, zer is natuurlijk het vertrek van Bergkamp. Zijn belang rijke beslissingen hebben vaak niet goed uitgepakt. Daarbij komt dat het moei lijk communiceren is met hem. Zijn vertrek is ook het definitieve failliet van de constructie van het Tech nisch Hart." Het meest ingrijpende nieuws bij Ajax was niet zo zeer het ontslag van trainer Marcel Keizer. Met het ver trek van Dennis Bergkamp sneuvelde definitief het technisch hart. En daarmee ook de fluwelen revolutie. Sjoerd Mossou Voor Marcel Keizer (I.) en zijn assistenten Den nis Bergkamp en Hennie Spijkerman (r.) zit het erop bij Ajax. fotoanp m m Marcel Keizer pakte als trainer van Ajax in de eredivisie 2,24 punten per wedstrijd. Deze eeuw scoorden bij de Amster damse club alleen Peter Bosz (2,38) en Ronald Koeman (2,31) beter. ACHTSTE FINALES Gisteren VVSB-RodaJC 0-1 48. Schahin 0-1 Rood: Schahin (R, 55 twee keer geel) Feyenoord - Heracles 2-1 7. Berghuis 1-0,16. Van Beek 2-0, 23. Breukers 2-1 tussenstand na 85 minuten Bij het ter perse gaan van deze krant was Feyenoord- Heracles nog bezig. Lees het verslag en de loting op pzc.nl NOORDWIJKERHOUT Ruud Krol, oud-speler: „Verrassend dat Keizer, Spijkerman en Berg- kamp nu ontslagen zijn. Goed, Kei zer is matig begonnen maar daarna toch goed te ruggekomen. Ik vind dat Ajax hem meer had moe ten steunen." Kenneth Pérez, oud speler: „Je zag het tegen FC Twente weer: de wissels waren niet goed. Die zijn bijna nooit goed geweest onder Keizer. Ajax was onder hem nooit echt stabiel. Bosz terug? Dat zie ik niet gebeuren." Aad de Mos, oud trainer: „Dit maakt de weg vrij voor Bosz en Krüzen. Natuurlijk. Anders gooi je ook Bergkamp niet eruit. Het wordt Bosz of een grote naam. De problemen bij Ajax waren structureel. Dit kon niet meer."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31