Wanhopige zoektocht naar oorzaak dood IvanaSmit Tommy Vieringa Moordenaar pomphouder droomde ervan te doden 21 Thierry Baudet is inmiddels zelf een roman personage Als schrijver houd ik afstand van critici en als columnist van politici. Persoonlijk contact vertroebelt het oordeel, ik voel me niet vrij om te schrijven wat ik wil wan neer ik iemand eenmaal persoon lijk ken. Een harde grens is het niet; zo had ik een stiefzuster in de Tweede Kamer en mail ik soms met een criticus wanneer hij me vraagt recensies te schrij ven voor zijn krant. Het is beter als je de lui niet kent, maar het valt niet altijd te vermijden. Zaterdagmiddag, het was al don ker, stond ik boerenkool te ma ken voor mijn gezin, toen de tele foon ging. „Hallo, met Thierry", zei de stem aan de andere kant. „Thierry?" vroeg ik. „Ja, Thierry." „Baudet?" vroeg hij. „Dat zou kunnen, ik lees lang niet alles wat er over me geschreven wordt." „Ik heb je een ruiter van de Apocalyps genoemd in de krant", zei ik, „en dat je giftige snoepjes verpakt in vrolijk cadeaupapier. Niks wat je niet kunt hebben, kortom." Net als Mark Rutte bezit Thierry Baudet de vaardigheid om alles te kunnen weglachen, een gave die je ver kan brengen in de politiek. Na enige aarzeling zegde ik toe zijn nieuwe boek te zullen lezen, want hoe verwerpelijk ik zijn conservatief-nationalistische agenda met racistische trekken ook vind, als hij een goed boek geschreven heeft, dan zal ik hem dat zeggen. Ik lees tenslotte ook Céline, Hamsun en Handke in weerwil van hun onfrisse ideeën. De Nederlandse patholoog Frank van de Goot zal het lichaam van Ivana onderzoeken zodra ze in Nederland is, waarschijnlijk na de kerstdagen. Hij mocht van de Maleisische autoriteiten zijn on derzoek niet in Maleisië verrichten. Van de Goot stelt dat de kans dat nog bruikbare sporen worden aan getroffen, snel slinkt. „Hoe langer je wacht, hoe beroerder het wordt. Ik ben beetje bang dat de tijd ons gaat inhalen." Het 18-jarige fotomodel viel op 7 december van een balkon op de twintigste verdieping van een flat gebouw in Kuala Lumpur. Het politieonderzoek is nog niet af gerond. Zo is het autopsierapport nog niet klaar, maar tot dusver stelt de politie in de Maleisische hoofd stad dat het een ongeluk was. De jonge vrouw had drugs ge bruikt. Maar de familie denkt dat ze was gedrogeerd en dat het Ameri kaanse echtpaar waar ze na een nacht stappen verbleef er meer mee te maken heeft. Er zijn verdachte omstandighe den. Vader Marcel Smit zag in Kuala Lumpur blauwe plekken in de hals van Ivana. Hij stelt dat ze nooit drugs gebruikte. Bovendien werd Ivana naakt gevonden. De Ameri kanen, die aangehouden werden voor drugsgebruik maar niet voor haar dood, zeggen dat ze niets ge merkt hebben van de fatale val om dat ze sliepen. De familie Smit is bang dat de steenrijke Amerikaan het politie onderzoek naar zijn hand weet te zetten en probeert daarom zelf ach ter de waarheid te komen. Er wordt geld ingezameld om een Britse de tective in Maleisië op de zaak te zet ten. De grote vraag is of de jonge vrouw nog leefde toen ze over de balkonrand in de diepte verdween. De uitvaartplechtigheid zal plaatsvinden in Kapel in 't Zand in Roermond, de kerk waar Ivana werd gedoopt. De familie is gebro ken door Ivana's dood. Vader Mar cel kreeg maandag een hartinfarct. De Duitse politie en justitie hebben tot in detail uit de doeken gedaan hoe Christ zijn laatste uur heeft be leefd. De Duitser (77) blijkt zijn la tere moordenaar zelf te hebben op gehaald, op de dag dat hij aan zijn einde kwam. Moordlust was het motief om de pomphouder van de Star Tankstelle in Elten, net over de grens bij Beek (Montferland) en po pulair bij Nederlanders die goed koop willen tanken, te doden. „Hij is eerder opgepakt, onder meer vanwege mishandelingen", zegt Hendrik Timmer, de Duitse officier van justitie. Maar dit is an ders en gruwelijker, zo blijkt uit het verhaal dat de 25-jarige man uit Kleef vertelde tegen de recher cheurs die de moord onderzochten. Zo zegt hij dat hij er al een tijd van droomde om iemand te doden. Die fantasie maakte hij vorige week donderdag realiteit. Christ haalde hem die middag rond 16.40 uur op bij het busstation in Emmerik. De twee kenden elkaar sinds september, via een seks-chat- site. „Ik ben hetero, maar wilde eens wat homo-dingen proberen", verklaarde de moordverdachte te gen de politie over het contact met Christ. Het ritje naar Elten duurde onge veer een kwartier. Christ ging naar de slaapkamer en begon zich uit te kleden. De man uit Kleef kwam Hij had via Google opgezocht hoelang een moordonderzoek duurt even later naar boven en begon in te slaan op de 77-jarige. „Harde klap pen in het gezicht, waardoor het slachtoffer direct hevig begon te bloeden", aldus Timmer. Christ vluchtte daarop zijn huis uit. De verdachte rende achter hem aan, greep hem en sleepte hem te rug het huis in. Daar kreeg Christ een reeks klappen, bedoeld om hem te doden. Toen de moordenaar merkte dat zijn slachtoffer nog leefde, haalde hij twee messen uit de keuken om daarmee de keel van Christ door te snijden. Toen dit mislukte, haalde hij vervolgens herhaaldelijk uit met een brandblusser, waarmee hij als nog een eind maakte aan het leven van Christ. Om 17.48 uur bestelde de man uit Kleef een taxi, terug naar zijn woonplaats. Die betaalde hij met de 350 euro die hij roofde van Christ. Dinsdagochtend viel de politie het huis van de man in Kleef bin nen. Door apps op de telefoon van Christ was de woonplaats van de verdachte bekend. De verdachte had zijn arrestatie zien aankomen. Er stond een tas klaar vol sigaretten, die hij wilde meenemen naar de ge vangenis. „En hij had via Google opgezocht hoelang een moord onderzoek duurt", zegt Gerd Hopp- man, onderzoeksleider van de re cherche. Timmer is blij én verrast dat de zaak zo snel is opgelost. De Duitse justitie gaat nu de strafzaak tegen de verdachte voorbereiden. mijn nummer overgehouden aan het dubbelinterview dat Vrij Nederland eerder dit jaar met ons hield. Terwijl ik zout op de boe renkool strooide en een rook worst in warm water liet glijden, vertelde hij waarvoor hij belde. Hij had een roman geschreven, of een novelle eigenlijk, en wilde weten wat ik ervan vond. En of ik, zou mijn oordeel gunstig zijn, er een quote voor wilde leveren. Zoals Europese landen handelen in emissierechten, handelen schrijvers in quotes, aanprijzin gen voor op het omslag van boe ken om de verkoop te bevorde ren. „Of ben je intussen mijn vijand?" de lezer verlangt vurig naar de uitzondering, ook wanneer die geschreven zou zijn door Thierry Baudet, een mens die geheel is opgetrokken uit innerlijke tegen stellingen en dubbele agenda's, en tussen zijn gesprekken met duistere theoretici van de blanke superioriteitsgedachte ook nog kans ziet een novelle te schrijven. De man is inmiddels zelf een ro manpersonage - misschien kun nen we hem inderdaad het beste zo beschouwen, als het verzinsel van een schrijver die met Thierry Baudet een complex, gelaagd per sonage schiep met een muzische ziel en gevaarlijke gedachten, die, terwijl hij Chopins Dodenmars pingelt op zijn vleugel, mijmert over de ondergang van Europa. Een personage als Faust, Dor- beck, Dr. Jekyll en Mr. Hyde, zoiets. En de lezer, die blijft in verwar ring achter, zoals dat hoort. vrijdag 22 december 2017 GO JanuskoD Fotomodel Ivana Smit viel van een balkon op de 20ste verdieping van een flatgebouw in Kuala Lumpur. Ze had drugs gebruikt. Of was ze gedrogeerd? fotofacebook De Maleisische autoriteiten heb ben het lichaam van Ivana Smit vrijgegeven. Haar familie hoopt dat hier in Nederland sporen worden gevonden die licht wer pen op de gebeurtenissen die tot haar dood hebben geleid. Ton Voermans Rotterdam/Kuala Lumpur Een 25-jarige drugsverslaafde en werkloze inwoner van het Duitse Kleef is opgepakt voor de moord op Theodor Christ, pomphouder in Elten. Hij heeft de wrede moord bekend. Rick Aalbers Kleef/Elten - Hendrik Timmer, Duitse justitie Hij was het. Blijkbaar had hij Er zijn te weinig goede romans,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 21