m \mu 12 LEGER MISSTANDEN Militairen van de Oranje-kazerne in Schaarsbergen gebruikten drank en drugs en nodigden prostituees uit. Ook zijn soldaten gepest. Dat blijkt uit een intern Defensie-rapport uit 2015. De situatie zou nu niet veel beter zijn. Google kan zoekgedrag toch zien We zijn mishandeld en misbruikt, aangerand en verkracht. Met dat verhaal over hun ervaringen in 2013 kwamen drie militairen begin no vember naar buiten. De mare chaussee stelde een onderzoek in en hield vorige week drie verdach ten aan. „Ze zijn na verhoor vrijge laten, maar blijven wel verdacht", laat een woordvoerder weten. De ervaringen van het drietal, die in 2014 daarom het leger verlieten, blijken nu slechts het topje van de ijsberg. Een intern Defensie-rap port uit 2015, waar de Volkskrant gis teren uit publiceerde, schetst nog veel meer misstanden op de ka zerne. Naast de drank, drugs, ont groeningen en het ongewenste sek suele gedrag, werden er ook militai ren gepest of buitengesloten, zo staat in de vertrouwelijke stukken. Weinig verbeterd In het rapport wordt ook een reeks aanbevelingen gedaan om onge wenste situaties, zoals die in 2013, tegen te gaan. Wat voorzitter Jean Debie van militaire vakbond VBM zo mogelijk nog meer frustreert dan de misstanden zelf, is dat er met die aanbevelingen niets gedaan lijkt te zijn. „We hebben het hier over het misbruiken van macht, on- gewenst gedrag, vernielzucht, en fysiek geweld. Je zou verwachten dat er dan door Defensie allerlei maatregelen zouden zijn genomen, maar wij constateren dat er nog weinig verbeterd is." Debie refereert aan het aantal meldingen dat de afgelopen jaren bij VBM is binnengekomen. Ook in 2017 hebben militairen bij de vak- Mensen moeten een 'sla-helm' opzetten. Anderen mogen er op slaan. Ongelooflijk bond aangeklopt met verhalen uit Schaarsbergen. „Eén van hen ver telde over een 'sla-helm'. Die moe ten mensen opzetten en anderen mogen daar dan op slaan. Onge looflijk." Een ander meldde zich naar aanleiding van de publicaties vorige maand. „Met informatie over wat er zich allemaal heeft afge speeld op de kazerne in 2016 en dit jaar." Het duidt er volgens de vak bondsvoorzitter op dat er structu reel iets mis is met de cultuur in Schaarsbergen. „En er is kennelijk onvoldoende toezicht in de avond en nacht. Dat moet veel beter wor den." Ook pleit Debie voor onver wachte controles en een kwalitatief onderzoek naar het ongewenste ge drag. „Hoe breed is het nou ver spreid? We moeten mensen die rot tigheid uithalen tot een minimum beperken, en de daders bestraffen." Onacceptabel Ook vanuit de Tweede Kamer klinkt een steeds luidere roep om ongewenst gedrag binnen Defensie harder aan te pakken. Een belang rijke rol is daarbij volgens de VVD en het CDA weggelegd voor het Openbaar Ministerie (OM). „Dit soort gedrag is onacceptabel", zegt VVD-Kamerlid André Bosman over de misstanden in Schaarsber gen. „Als je zo over de schreef gaat, kan dat niet intern afgedaan wor den. Daar moet het OM bij worden betrokken." CDA-Kamerlid Hanke Bruins Slot sluit zich daarbij aan. Haar par tij heeft gisteren bij staatssecretaris Barbara Visser (Defensie) om op heldering gevraagd over de nieuw ste publicaties. „Het is zeer zorgelijk wat daar gebeurt. Moet het OM in actie komen? Dat willen we van de staatssecretaris weten." Visser werkt al aan een plan van aanpak na de eerdere onthullingen. Dat zou in de eerste maanden van 2018 klaar moeten zijn. Google heeft ten onrechte de suggestie gewekt dat gebrui kers de mogelijkheid hebben om het bewaren van zoekge- gevens uit te schakelen. Dat oordeel heeft het College van Beroep van de Reclame Code Commissie geveld in een zaak die was aangespannen door advocaat Otto Volgenant. Hij ergerde zich er naar eigen zeg gen aan dat Google 'beloftes doet over privacy die ze ver volgens niet waarmaakt'. Het ging over een advertentie van het bedrijf van dit jaar. „Uw gegevens, u beslist", stelde Google. Om gebruikers te wij zen op hun privacyinstellin- gen, stond een schuif afge beeld. Op een plaatje stond die 'aan', vergezeld van de tekst: „Onthoud wat ik zoek op internet." Op de volgende afbeelding stond de schuif 'uit', met daarbij de tekst: „Dat heb ik nu uitgezet." In werkelijkheid verzamelt Google ook bij de tweede in stelling gebruikersgegevens. Het enige dat verandert, is dat Google de zoekopdrachten niet meer koppelt aan de ge bruikersaccount. Door de uit spraak zullen media de adver tentie niet meer gebruiken. Het is verschrikkelijk dat dit is gebeurd VN veegt erkenning Jeruzalem van tafel De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft de erkenning van Jeruzalem als hoofdstad van Israël door de VS afgewezen. Met 128 te gen 9 stemmen werd een re solutie daarover aangenomen. Er waren 35 onthoudingen, onder meer van Canada, Ar gentinië en Australië. De re solutie stelt dat Donald Trump zijn besluit moet te rugdraaien. Israël en de VS stemden tegen. GREENPEACE 'Nog gif op kerstster' Hoewel de tuin- branche goed op weg is, zit er nog steeds landbouw gif op de kerst sterren, amaryl lissen en orchi deeën. Dat meldt Greenpeace, na een steekproef op 'kerstplanten' die zijn gekweekt in Nederlandse kas sen. Op de meest vervuilde plant zijn vier verschil lende bestrij dingsmiddelen aangetroffen. Kuikens dood na vliegreis Zo'n 19.000 kal koenkuikens zijn bij aankomst op Schiphol afge maakt, omdat ze er te slecht aan toe waren. De tempe ratuur op de vlucht vanuit Ca nada was te laag. Onderzeeër na eeuw terug Australië heeft een stokoude onder zeeboot gevonden. Er waren dertien missies voor nodig om de HMAS AEi op de zeebodem bij de Duke of York Is lands, ten oosten van Papoea- Nieuw-Guinea, te localiseren. Hij ligt op 300 meter diepte. De duik boot verging er op 14 september 1914. De boot zonk met 35 Australiërs en Britten aan boord. vrijdag 22 december 2017 GO 'Structureel mis in kazerne' Sjors Moolenaar Schaarsbergen De uitwas sen op de Oranje kazerne in Schaarsber gen kunnen niet intern worden afge daan, vindt de politiek. —Jean Debie (vakbond) AMSTERDAM Woordvoerder van het bedrijf waarvoor de trucker werkt die een pijlwagen op de A2 ramde en zwaargewond raakte. NEW YORK Een agent arresteert een 32-jarige Australiër die even er voor op een kruispunt in het Australische Melbourne inreed op overstekende voetgangers. Negentien mensen raakten gewond. De man lijdt aan psychische stoornissen, foto reuters SCHIPHOL AUSTRALIË MELBOURNE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12