Kamer: handhaaf boete bij vertraging NS 10 Oud-chef van de FBI is opgejaagd wild door leiden Ruslandonderzoek In Washington woedt een gevecht op leven en dood: tussen de speciale aanklager in het Ruslandonderzoek Robert Mueller en Donald Trump, gesteund door Republikeinse partijgenoten. Robert Mueller (73) is opgejaagd wild. Elke dag zijn er verdachtma kingen. Over zijn verleden, zijn on derzoek, zijn medewerkers. Elk uur wordt die ene vraag gesteld: wan neer hij het veld moet ruimen. Zijn tegenstanders creëren daarmee het beeld dat Mueller er een potje van maakt en Trump maar één besluit kan nemen: hem ontslaan. De oud-chef van de FBI is Trumps ergste nachtmerrie. Hij on derzoekt de Russische beïnvloe ding van de vorig jaar door Trump gewonnen presidentsverkiezingen. Als Muellers inspanningen die in menging bevestigen, legt dat een bom onder het Witte Huis. Dat ver klaart de groeiende nervositeit in Republikeinse kringen. Mueller maakt immers vorderin gen. Hij heeft al vier mensen aange klaagd die hebben gewerkt voor Trumps campagneteam, onder wie Paul Manafort en Michael Flynn, die een blauwe maandag de natio nale veiligheidsadviseur van de president is geweest. Flynn heeft inmiddels een deal gesloten met Mueller. Hij heeft bekend te heb ben gelogen tegen de federale re- cherche FBI in het Ruslandonder zoek. Hoe verder Mueller komt, hoe heviger de aanvallen, waarbij ook de president soms losgaat. Trump heeft hem al beschuldigd van een 'heksenjacht', volgens zijn advoca ten gaat Mueller zijn mandaat te buiten, zijn staf zou vooringeno men zijn. Deze week werd hij ervan beschuldigd dat hij op onrechtma tige manier aan belastende e-mails zou zijn gekomen. De aantijging was het zoveelste bewijs voor het Trump-kamp dat Mueller bezig is met een coup tegen de president. Hij zou daarbij wor den gesteund door 'Deep State', een samenwerkingsverband van de FBI, het ministerie van Justitie, weer spannige inlichtingendiensten, corrupte ambtenaren en de Demo cratische oppositie. „Zij willen de held van het volk ten val brengen", aldus Fox News. „Mueller moet in de boeien worden geslagen", fulmi neert Jeanine Pirro, een van de pre sentatoren die Donald Trump op de tv-zender door dik en dun blijven steunen. Maar hoe hard zij ook tekeer gaan, tot nu toe durft de president het niet aan om het onderzoek te frus treren met het ontslag van Mueller. Mueller is gek op zijn werk en kent maar één versnelling: recht vooruit Zo'n besluit zou leiden tot een enorme crisis in Washington. Met oproer in het parlement, met knal lende ruzies met minister Jeff Ses sions (Justitie), de FBI en de rech terlijke macht. Robert Swan Mueller III, zoals zijn naam voluit luidt, is een tegen stander van formaat. Toen werd be sloten tot het loodzware onderzoek naar Russische inmenging werd zijn naam al snel genoemd. Slechts een handvol mensen hebben de re putatie en de ervaring om deze klus te klaren. Zowel Democraten als Republi keinen haalden opgelucht adem toen Mueller op verzoek van Justi tie de taak op zich nam. „Mueller is een uitstekende keuze", zei Trumps steunpilaar en de voorma lige parlementsvoorzitter, Newt Gingrich. „Zijn reputatie, eerlijk heid en integriteit zijn onbespro ken." Net als andere Republikeinen heeft hij zijn mening inmiddels veranderd nu Mueller vastberaden zijn werk voortzet. De speciaal aanklager werd op 7 augustus 1944 geboren in New York en groeide op in Philadelphia. Mueller is een Vietnamveteraan, een marinier, gedecoreerd met een indrukwekkend aantal onderschei dingen. Na 1969 deed hij een studie rechten. Hij werkte zowel in de ad vocatuur als bij justitie, maakte naam als een pitbull die nooit los liet. Een van zijn succesvolle zaken was de vervolging van de Panamese dictator Manuel Noriega. „Als je iets hebt gedaan wat een vervolging waard is, zal hij het vin den en toeslaan", aldus Michael Zeldin, een van zijn medewerkers uit de jaren 90. Oud-collega Wil liam F. Weid zegt over hem: „Hij is gek op zijn werk en hij kent maar één versnelling: die van recht voor uit." George W. Bush haalde hem naar Washington. Zeven dagen voor de terroristische aanslagen in New York en Washington, op 11 septem ber 2001, benoemde de toenmalige president hem tot directeur van de FBI. Hij zou er 12 jaar blijven. Met een grote reorganisatie stoomde hij de federale recherche klaar voor de 21ste eeuw. Met deze indrukwekkende staat van dienst is Mueller voor Trump en diens entourage een tegenstan der van formaat, een eenmansleger dat zich niet van de wijs laat bren gen en laat afleiden. Dat zorgt voor een confrontatie waarvan niemand de afloop kent. Een gevecht dat herinneringen op roept aan andere geruchtmakende strijdtonelen. Zoals de historische veldslagen uit de Amerikaanse ge schiedenis, bij Alamo, bij Little Big Horn en het vuurgevecht bij de O.K. Corral, in Tombstone. De commissie Infrastructuur en Waterstaat in de Tweede Kamer wil dat Van Veldhoven die versoepeling niet uitvoert en fluit haar in een brief terug. WD-Kamerlid Erik Ziengs kaartte de zaak aan. Hij las enkele dagen geleden in een Kamerbrief van Van Veldhoven dat de regels voor vertraging op het spoor in 2018 worden versoepeld als NS en ProRail in de problemen komen met hun punctualiteit door de invoering van de nieuwe tienmi- nutentrein. Op enkele tracés zal zes keer per uur een intercity gaan rij den. Van Veldhoven noemt de gewij zigde afspraken 'redelijk'. Zij vindt de 'kwaliteitssprong' voor de reizi ger van groot belang. Daar wil de spoorcommissie meer over weten, blijkt uit de vandaag verstuurde brief. „Wij verzoeken u om de Tweede Kamer helder en concreet te informeren over de wijzigingen in de prestatie-indicatoren voor NS Deze kwaliteitssprong is voor de reiziger van groot belang en de impact daarvan. De commissie wil dat Van Veldhoven pas op de plaats maakt tot de Tweede Kamer over het on derwerp heeft gesproken. Het debat zal half februari plaatsvinden. Ziengs: „We mo- gen ons hier niet in laten rommelen. Het is de taak van de staatsse cretaris om de NS en ProRail scherp te houden wat be treft punc tua liteit en dat betekent dat ze geen water bij de wijn mag doen. Anders blijft er een slap aftreksel over van de harde afspraken." Eerlijke kans Een woordvoerder van de bewinds vrouw laat weten dat Van Veld hoven de proef om elke tien minu ten een trein te laten rijden, een eerlijke kans wil geven. Daarbij geldt nog steeds dat NS en Pro rail een boete zullen krijgen als ze echt slecht scoren. Tot nu toe wordt alleen 'spoor- boekloos' gereden op het traject tussen Amsterdam en Eindhoven. Later volgt mogelijk Nijmegen- Schiphol. vrijdag 22 december 2017 GO Trumps ergste nachtmerrie heet Robert S. Mueller III Hans van Zon Washington Robert Mueller onderzoekt de Russische beïnvloeding van de presidentsverkiezingen in de VS. fotoap —William F. Weid, aanklager De Tweede Kamer wil dat staatssecretaris Van Veldhoven (Infrastructuur, D66) de NS en ProRail houdt aan strenge pres tatieafspraken. Van Veldhoven meldde deze week per brief dat treinen vaker te laat mogen rij den zonder dat een boete volgt. Edwin van der Aa Den Haag Stientje van Veldhoven, staatssecretaris Infrastructuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10