o r> 2OI7-I7 momenten Tienermoorden zijn in Nederland zeer uitzonderlijk 9 CRIMINOLOOG hartverwarmend", zegt moeder Monique. Maar nieuws over Savannah komt er niet. De donderdagnacht verstrijkt. Net als de vrijdagochtend. Aan het einde van de middag vindt een jongen die zijn hond uitlaat een lichaam in Achterveld. De locatie is hemelsbreed nog geen 20 kilometer van de plek waar Savannah voor het laatst is ge zien. Heel even denkt iedereen in Bunschoten dat dit Savannah wel moet zijn, hoe erg dat nieuws ook zou zijn. Maar het wordt nog dramatischer. Ter wijl de politie zoekt naar het ene 14-jarige meisje, vinden agenten een ander meisje van dezelfde leeftijd: Romy Nieuw- burg uit Hoevelaken. Klopjacht De onrust die dat veroorzaakt, is enorm. Ouders durven hun kinderen niet meer alleen over straat te laten gaan. Het verhaal gaat dat twee mannen in een zwarte auto het hebben gemunt op jonge meisjes. Mannen met baarden, die meisjes klemrij den. De politie ontzenuwt het verhaal met de mededeling dat de dood van Romy vermoede lijk niets te maken heeft met de vermissing van Savannah. Maar de klopjacht die is ont staan, tekent de sfeer. De vondst van Romy en de toe nemende ongerustheid over het lot van Savannah wakkeren ook de saamhorigheid aan in het diepgelovige Bunschoten. Be woners willen nog meer doen om haar te vinden. Op eerste pinksterdag verzamelen hon derden mensen in alle vroegte om te zoeken naar Savannah. Het zwijgen van de verdachte maakt het voor de nabe staanden alleen nog maar moeilijker Zonder de politie, want die ver moedt dan nog dat het meisje in leven is en ergens verblijft. Rond het middaguur vreest Bunschoten het ergste, wan neer er opnieuw een lichaam wordt gevonden. Rond midder nacht komt de politie met de bevestiging die niemand wilde horen: het is Savannah Dekker. Diezelfde nacht licht de poli tie twee jongens van hun bed. Een 14-jarige jongen uit Lun- teren en een 16-jarige jongen uit Den Bosch. De jongste bekent al snel dat hij Romy Nieuwburg S&jjM Th N. V 11 I W' heeft verkracht en vermoord. Hij zat bij het meisje in de klas en achtervolgde haar. Bij een weiland in Achterveld sloeg hij toe. Toen Romy zei dat ze hem zou aangeven, bracht hij haar om het leven. Vorige maand werd hij veroordeeld tot een jaar jeugddetentie en jeugd-tbs. Wat er precies met Savannah is gebeurd, is tot op de dag van vandaag niet duidelijk. De ver dachte zwijgt en het NFI heeft de exacte doodsoorzaak nog niet kunnen achterhalen. Uit eerder gelekte reconstruc ties blijkt dat Savannah die bewuste donderdag 1 juni wel iets met de verdachte heeft ge dronken bij een tankstation op bedrijventerrein De Kronkels, en dat de jongen een half uur later alleen op een damesfiets reed, die sterk lijkt op die van Savannah. Afgeluisterd Als de politie de jongen na tips van enkele vriendinnen belt, verklaart hij dat hij Savannah de laatste weken niet heeft gesproken. In een afgeluisterd telefoongesprek horen recher cheurs dat hij met een vriendin bespreekt om te liegen over met wie en waar hij was op het mo ment dat Savannah verdween. Ook verklaren vrienden dat de verdachte via Facebook pro beert een lift te krijgen naar het buitenland, wanneer Savannah wordt gevonden. Bij zijn arres tatie vindt de politie de bankpas van Savannah, een halfver brande identiteitskaart, een tweede pasje en een sleutelbos met haar fietssleutel. De verdachte omstandig heden rond deze jongen roepen op zijn minst tal van vragen op waar hij een antwoord op zou kunnen geven. Dat hij dat tot nog toe niet heeft gedaan, zet bij veel Bunschotenaren kwaad bloed. „Dat maakt het voor de nabestaanden alleen nog maar moeilijker dan het al is. Onbegrijpelijk gewoon", zegt Steven Koelewijn. Onze kinderen groeien ontzettend veilig op donderdag 21 december 2017 GQ fc Hu 1 r- A. A .i om dood van meis es T Van boven naar beneden: de begra fenis van Savannah in Bunschoten, rouwende vriendinnen van Romy en de stoet van Romy in Hoevelaken. FOTO'S CASPAR HUURDEMAN, SASKIA BERDENIS VAN BERLEKOM, ANP 4/ JLl LV x. -4 tV .v w Vandaag Het onvoorstelbare drama van twee meisjes: Romy en Savannah Morgen De langste formatie ooit en de laatste dagen: de race om de poppetjes. Tieners die tieners vermoorden, het gebeurt elk jaar een paar keer. Twee zaken in één weekend is wel heel toevallig, zegt criminoloog en fo rensisch psycho loog Marieke Liem. De onderzoekster is verbonden aan de Universiteit Lei den en doet al jaren onderzoek naar moord en doodslag in Nederland. Van 2009 tot 2016 telde ze 23 moordzaken waarbij de hoofd verdachten minder jarig waren. De ver dachten in die zaken waren hoofd zakelijk jongens met een gemid delde leeftijd van 16 jaar. De jongste verdachte was 14, net zo oud als de jongen die Romy vermoordde. De daders van moor den zijn doorgaans veel ouder, tussen de 20 en 30 jaar. In de zeven jaar die Liem onderzocht, waren er gemiddeld 130 zaken per jaar. 23 minderjarige zaken in die tijd is volgens Liem dan ook bijzonder wei nig. Zeker verge leken met de VS. „We kunnen stellen dat onze kinderen ontzettend veilig opgroeien. Het speelt zeker mee dat het voor jonge ren niet makkelijk is om aan wapens te komen. Dat is een groot probleem in Amerika. En Neder land staat ook niet bekend om rivalise rende jeugdgroe pen die elkaar naar het leven staan." Savannah en de verdachte hadden -Marieke Liem, psycholoog contact met elkaar via internet. En hoe wel het gevoel bij sommige mensen leeft dat internet criminaliteit aan wakkert, is dat vol gens Liem een mis verstand. „Veel jon geren zitten achter de pc met anderen te gamen. Daardoor lijkt de criminaliteit de afgelopen jaren juist gedaald en ook het aantal moorden." op onze site Alle vorige afleveringen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9