'Koekverkoper' moet twee jaar inrichting in Meesten blijven enkele uren weg, sommigen voor altijd Concert at Sea weert zwarte markt 14 ZE De Zeeuwse politie krijgt jaarlijks te maken met zo'n 800 vermissingen. Driekwart van deze zaken is volgens coördinator John van Tol binnen enkele uren opgelost. „Maar aan 200 zit veel meer werk. Dan gaat het om één dag, dagen of nog veel langer en zijn heel veel agenten in touw." KERSTKAARTEN KAPELLENAREN KRIJGEN DE MEESTE zv Zowat dagelijks krijgt de politie te maken met meldingen van vermis singen. Het gaat om kinderen die niet thuis komen, ouderen die niet terugkeren van een uitstapte of ge liefden die zich niet melden. Vol- Geheel volgens de wens van de of ficier van justitie heeft de recht bank in Middelburg gisteren de 40-jarige dakloze R. E. de ISD- maatregel - een verblijf van twee gens Van Tol wordt elke melding zeer serieus genomen tenzij het om mensen gaat die dit jaar al meer dan vijf maal als vermist zijn opgegeven en ook steeds snel terugkeerden. Van Tol: „Na een melding gaan agenten altijd ter plaatse kijken. Ze hebben een checklijst en stellen ge richte vragen. Ook kijken ze altijd jaar in een inrichting voor stelsel matige daders - opgelegd. Eind maart verkoos E. het om in Rilland via een actie voor een goed doel een bejaarde vrouw (84) te beste len. Hij belde bij de vrouw aan, deed zich voor als verkoper van koeken waarvan de opbrengst naar even in de woning om er zeker van te zijn dat een kind niet verstopt zit in een kast." Hij geeft ook aan dat het onderbuikgevoel medebepa lend is bij het snel inzetten van ex tra agenten. „Als iemand altijd om vier uur thuis is en zonder aanwijs bare reden wegblijft, dan zetten we snel extra mensen in." In overleg met ouders, familiele den of verzorgenden bepaalt de po litie vervolgens of er breed aan dacht kan worden gegeven aan de vermissing. „We zijn terughou dend in het gebruik van sociale me dia omdat die gegevens altijd zijn terug vinden." Wel wordt al snel gekeken of iemands telefoon is uit te peilen, hij of zij een OV-kaart of bankpas gebruikt en op sociale me dia. „Aan de hand van die gegevens achterhalen we vaak iemand." DNA is ook belangrijk bij het te rugvinden van vermisten, aldus de coördinator. Want onder de ver- een goed doel ging en inde de ge vraagde 5 euro. Vervolgens vroeg hij of hij bij haar naar het toilet mocht. Kort nadat hij was vertrok ken, miste zij haar sleutelbos. Mid den mei bezocht E. een verzor gingstehuis in Krabbendijke en volgde hetzelfde ritueel: koeken misten rekent hij ook de mensen die op zee verdwijnen. „Door nieuwe technieken slagen we er soms in om een vermissing op te lossen." Jaarlijks verdwijnt één iemand voorgoed uit beeld Van Tol maakt ook mee dat volwas senen om wat voor reden niet terug willen. „Ze willen verdwijnen. Dat respecteren we. We melden aan de achterblijvers alleen dat iemand ge zond is. Maar zwijgen over waar we hem of haar aantroffen en de reden van het vertrek." Bij een vermissing zet de politie verkopen voor een goed doel en wederom 5 euro ontvangen. Deze keer vroeg hij de bejaarde vrouw (91) om een glas water. Terwijl de vrouw een glas water voor hem haalde en hij even uit haar zicht was, glipte hij naar binnen en stal hij 150 euro. vaak Burgernet in om iemand terug te vinden. Volgens Van Tol werkt dat middel erg goed. „We krijgen dan altijd wel meldingen van inwo ners dat iemand gezien is." De politie heeft een speciaal cold- case-team dat vermissingen blijft onderzoeken. „Jaarlijks verdwijnt in Zeeland één iemand voor altijd uit beeld. Maar een enkele keer kunnen we zo'n persoon na jaren toch terugvinden." Als voorbeeld noemt hij een jonge vrouw die vrij willig vertrok naar Marokko, zon der iemand iets te laten weten, en na jaren via Facebook plotseling in beeld kwam bij het coldcase-team. „In zo'n geval reizen we wel altijd af om te onderzoeken of haar verhaal daadwerkelijk klopt." Volgens hem heeft een vermis sing een grote impact op de achter blijvers. „Dat is ook de reden dat we blijven zoeken. We willen een einde maken aan de onzekerheid." Concert at Sea maakt zwarthande laren het leven zuur bij de kaartver koop, die vandaag begint. Het festi val heeft de afgelopen tijd honder den dubieuze verkopers geblok keerd. Dit jaar werkt Concert at Sea voor het eerst met pre-registratie. Iedereen die wil meedingen naar tickets, moet zich al eerder hebben aangemeld. Dat biedt de organisa tie de gelegenheid om te kijken wie er interesse hebben. „Door het sys teem van pre-registratie hebben we inmiddels meer dan 500 e-mail- adressen geïdentificeerd als zwart handel", liet zij gisteren weten. „Deze zijn uitgesloten van de kaartverkoop." De kaartverkoop begint vandaag om 10.00 uur. De verwachting is dat de belangstelling groot zal zijn, mede door de aangekondigde komst van Sting en Alanis Moris- sette. Vorig jaar was het festival in een uur uitverkocht. De kans is groot dat dat deze keer nog sneller zal zijn. De organisatie heeft op haar website tips gegeven voor mensen die tickets hopen te bemachtigen. Zo is het niet verstandig de webpa gina te verversen, omdat je daar door je plek in de wachtrij verliest en dus achteraan belandt. Het ope nen van meerdere tabbladen in de browser vergroot de kans op kaar ten niet. Vandaag gaan ook de tickets voor de extra avond van het festival in de verkoop. Op donder dag 28 juni treden Racoon, Danny Vera en het Zeeuws Orkest samen met Blof op. De avond is opgezet vanwege het jubileum van Stich ting Renesse. Inwoners van Schou- wen-Duiveland hadden voorrang bij de kaartverkoop. Vandaag kun nen ook anderen kaarten kopen voor die avond, mits zij zich heb ben gepre-registreerd. ■*->/ r*r r donderdag 21 december 2017 Jaarlijks800Zeeuwen vermist Emile Calon Middelburg KAPELLE Inwoners van Ka- pelle kunnen deze dagen de meeste kerstkaarten verwach ten van alle Zeeuwen. Dat blijkt uit het jaarlijkse Kerst kaarten Onderzoek van Greetz, marktleider in Neder land op het gebied van wens- Ad Roos Middelburg kaarten, naar afgelopen kerst. Greetz maakte een rangschik king van steden en dorpen waar de meeste kerstkaarten worden bezorgd. Kapelle is koploper met 6,8 kerstkaarten per inwoner, Vlis- singen en Goes nummers 2 en 3. Daar worden per persoon respectievelijk 4,9 en 4,2 kerstkaarten bezorgd. Samen vormen deze plaatsen de Zeeuwse topdrie. Daar ligt overigens nog wel ruimte voor verbetering; in 'koploper' Blari- cum (Noord-Holland) worden - John van Tol, coördinator vermissingen Rolf Bosboom Renesse per inwoner liefst 15 kerst kaarten bezorgd. Waar Zeeland in de vorige edi tie van het kerstkaartenonder- zoek nog de zesde plaats be kleedde, staat de provincie dit jaar op de zevende plaats. FOTO RUBEN OREEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 88