Kustmarathonboek 2017 HEWO?^ jqÉurHAE Hewoon Deurhae! 13 NIELS MESU WEER KANKER Niels Mesu kreeg maandag te horen dat hij meerdere tumoren in zijn lichaam heett. De Middelburger is hoopvol over zijn behandeling, maar weet dat hem weer een zware tijd te wachten staat. BE Het was wel eens zwart voor zijn ogen gewor den. Na een stevige valpartij of door de enorme pijn in zijn benen, na bijvoorbeeld een zware wedstrijd over 200 kilometer. Niels Mesu wist echter niet dat ook één enkele mededeling hem knock-out kon slaan. „Maar toen ik maandag het slechte nieuws hoorde, ging opeens het licht uit. Wat een klap was dat! Gelukkig was ik niet alleen en konden we het verdriet enigs zins delen." De 25-jarige Mesu, één van de be ste marathonschaatsers van Neder land en vorig jaar winnaar van de Alternatieve Elfstedentocht, werd in 2013 voor de eerste keer gecon fronteerd met een tumor. Een moe dervlek op zijn hoofd bleek een me- lanoom te zijn, een kwaadaardige vorm van huidkanker. Hij onder ging een operatie en werd twintig keer bestraald. Uiteindelijk werd hij tot zijn grote geluk door de artsen in het Amsterdamse Antoni van Leeuwenhoek Ziekenhuis 'schoon' verklaard. Nadien ging hij elk halfjaar op controle. „Gewoon om dingen uit te sluiten", vertelde de Middelbur ger. „Tot nu toe was ook alles in orde. En als er dan vier jaar voorbij is, denk je: die kanker komt niet meer terug." Maar wel dus. Juist twee dagen voordat hij eerder deze maand zo'n reguliere controle had, voelde hij een bobbeltje onder zijn oksel. Een reden om extra alert te zijn.„Ik liet daar dus ook maar meteen naar kij ken bij het bezoek aan het zieken huis. Toen ik een paar dagen later Als er vier jaar voorbij is, denk je: die kanker komt niet meer terug moest bellen voor de uitslag, zeiden ze: 'We hebben slecht nieuws voor je, het is kwaadaardig'. De dag erna had ik meteen de eerste scan. Van mijn hersenen. Daarop was niks te zien; gelukkig ook een beetje goed nieuws. Maar later in de week werd er ook naar de rest van mijn li chaam gekeken. Van dat onderzoek kreeg ik maandag de uitslag: de kanker bleek in een vergevorderd stadium te zijn en dus niet alleen onder mijn oksel te zitten. Ik heb meerdere uitzaaiingen. Er zit een grote plek op mijn bekken en elders heb ik nog enkele kleinere tumo ren." Mokerslag Als een mokerslag kwam het nieuws aan, bij hemzelf, zijn fami lie en zijn ploeggenoten. „Maandag was een heel moeilijke dag", zei hij met een zucht. „Maar dinsdag had ik meteen een vervolgafspraak en nu ben ik al iets positiever. Het is heel mooi dat ik absolute prioriteit krijg in Amsterdam." Opereren heeft dit keer geen zin. Daarvoor is de kanker te zeer ver spreid. Mesu krijgt nu immuunthe- rapie, waarbij hij medicijnen krijgt die de afweerreactie tegen kanker cellen stimuleert. Volgende week wordt daar al mee begonnen. „De arts zei dat dit nieuws tien jaar ge leden zeker mijn dood had bete kend. Maar nu gaf hij aan dat er niet een reden was om heel somber te zijn. De wetenschap heeft niet stil gestaan en er zijn nieuwe metho den om deze ziekte te behandelen. Er is nog heel veel mogelijk." Het resultaat van de behandeling wordt via scans in de gaten gehou den. Mesu verwacht dat „het een lang proces gaat worden". Intensief schaatsen, zoals hij tot voor kort ge wend was te doen, is hem afgera den. „De artsen stelden dat top sport mijn immuunsysteem raakt. En dat immuunsysteem heb ik nu juist zo hard nodig. Maar ik mag nog wel een beetje bezig blijven." De Kustmarathon van 2017 was er één om niet snel te vergeten. Harde tegenwind, hoog water en veel nattigheid; de deelnemers kregen hun medaille niet cadeau. Ook de wandelaars werden getrakteerd op een aantal fikse regenbuien. Maar de strijd staken was geen optie. Hewoon Deurhae! Uiteraard verschijnt er ook weer een prachtig Kustmarathonboek. Een terugblik op deze onvergetelijke jubileumeditie mag niet ontbreken in uw boekenkast. Met interviews, reportages en alle uitslagen! CitronsS Ga snel naar pzc.nl/kustmarathonboek donderdag 21 december 2017 ZV 'Opeens ging het licht uit' rw V/T Niels Mesu. fotoanp Roeland van Vliet Middelburg - Niels Mesu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 87