Reddingsplan voor scholen: nu begint het pas écht Gemeenten incasseren 2,5 procent meer in 2018 Niet elke vogel is te redden Bezoeft de leukste winkels bij u in de buurt 10 ZE ZES VRAGEN AAN JACK WERKMAN M hart voor uw regio zv, Er móet geld komen om de peutergroepen in de Zeeuws- Vlaamse grensdorpen te continueren Het Zeeuwse vogel- en zoogdierop vangcentrum De Mikke heeft vorig jaar 2.300 dieren verzorgd. Meer dan de helft daarvan was niet meer te redden. Ruim 800 dieren zijn doodge gaan en 600 moesten worden afge maakt. Meer dan 700 gewonde en zieke dieren konden na revalidatie in De Mikke weer worden losgela ten. Voor 150 dieren, voornamelijk siervogels die niet in de vrije natuur thuishoren, werd een nieuwe eige naar gevonden. Dat blijkt uit cijfers die de pro vincie heeft gepubliceerd bij de be slissing om De Mikke in 2018 met 10.000 euro te subsidiëren. Zeeland is niet de grootste subsidiegever. De gemeente Middelburg steunt de dierenopvang met 24.000 euro, de overige gemeenten staan voor 15.000 euro aan de lat en uit giften en donaties komt 30.000 euro bin nen. Landelijk gaat het om bijna 10 mil jard euro (9.716.000 euro) aan be lastingen en heffingen, zo heeft het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) becijferd op basis van alle gemeentebegrotingen voor 2018. Dat is 2,5 procent meer dan dit jaar. Het grootste deel komt uit de onroerendezaakbelasting (ozb), de afvalstoffenheffing en de rioolhef fing. Die leveren in totaal 7,3 mil jard euro op. In 2010 was dat nog 6 miljard euro. Vooral de inkomsten uit de ozb zijn de afgelopen jaren hard gestegen: van bijna 3 miljard euro in 2010 tot bijna 4 miljard euro volgend jaar. Zeeland laat vergelijkbare ont wikkelingen zien. Ook hier stijgen de inkomsten uit belastingen en heffingen met ongeveer 2,5 pro cent. De ozb (van 88 naar 92 mil joen euro) en rioolhefïïng (van 43 naar 45 miljoen euro) leveren aan zienlijk meer op. De opbrengst van de afvalstoffenheffing en reini gingsrechten daalt juist (van 52 naar 48 miljoen euro), dankzij een voordeliger contract voor de ver werking van het huishoudafval. Het CBS heeft ook gekeken naar de belastinginkomsten van ge meenten per inwoner. Landelijk stijgt dat komend jaar van 555 naar 566 euro. In Zeeland loopt het op van 695 naar 711 euro per inwoner. Dat is het hoogst van alle provin cies. Noord-Holland volgt als tweede op ruime afstand, met 657 euro per inwoner. Andere provin cies zitten onder de 600 euro. In Noord-Brabant is de opbrengst per inwoner het laagst: 490 euro. Dat Zeeland eruit springt, komt vooral door de rioolheffing en af valstoffenheffing. Daarvan is het bedrag per inwoner het hoogst van alle provincies. Dat geldt ook voor de begraafplaatsenrechten. De ozb-inkomsten zijn wel verge lijkbaar met het landelijk gemid delde. Aan parkeergelden incasseren de Zeeuwse gemeenten gezamen lijk in 2018 zo'n 20 miljoen euro, ofwel 53 euro per inwoner. In de gemeentelijke heffingen per inwoner rekent het CBS ook de toeristenbelasting mee. Dat is niet helemaal zuiver, omdat die door mensen van elders wordt opge bracht. De Zeeuwse gemeenten rekenen volgend jaar op, afgerond, 18 miljoen euro aan toeristenbelas ting. Het overgrote deel daarvan wordt opgehaald in de gemeenten Veere, Schouwen-Duiveland, Sluis en in mindere mate Noord-Beve land. Veere ontvangt volgend jaar het meest van de bezoekers: ruim 5,5 miljoen euro. Op Schouwen- Duiveland gaat het naar verwach ting om 5,2 miljoen euro. Hoeveel geld halen de Zeeuwse gemeenten volgend jaar samen binnen? donderdag 21 december 2017 Alle partijen die betrokken zijn bij het reddingsplan voor het voortgezet onderwijs in Zeeuws-Vlaanderen teken den gisteren officieel voor hun deelname. Het Rijk, de provincie en de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten leg gen samen 22 miljoen euro op tafel. De Rede en het Zel- denrust-Steelantcollege in Terneuzen fuseren en de drie overgebleven scholen gaan verder onder één be stuur. Daardoor kunnen de scholen in Oostburg en Hulst open blijven. Onderwijswethouder Jack Werkman van de gemeente Sluis legt uit waarom dat zo belangrijk is. Martijn de Koning Sluis j Blij dat die handtekeningen er nu staan? „Natuurlijk ben ik blij. Zonder het geld van gemeenten, provincie en Rijk zou het Zwin College in Oostburg over een half jaar dicht moeten. Dat zou een ongekende klap voor de leefbaarheid in West-Zeeuws-Vlaanderen betekenen. Dat zouden we in alle facetten van de samenleving gaan voelen. Dus dit is van levensbelang." 2 Toch roept u overal waar u maar kan: we zijn er nog niet. Is dat geld dan niet het belangrijkste? „Ik kom veel mensen tegen die zeggen: het geld is er, dus het Zwin College is gered. Dat is niet zo. Het begint nu pas. Dit geld stelt ons in staat een toekomstplan te maken. Nu komt dus het echte werk: de schoolbesturen moeten aan de slag met een vernieuwingsplan voor het onderwijs. Want als er te weinig verandert, hebben we over vier jaar hetzelfde probleem. Dat moeten we niet willen." 3 In Sluis zei een aantal raadsleden: wie betaalt, be paalt. Ofwel: we moeten kunnen meebeslissen over dat onderwijsplan. Gaat u dat doen? „Meebeslissen gaat me wat ver. Maar het lijkt me logisch dat Jack Werkman, foto peter nicolai - Jack Werkman, wethouder onderwijs we meedenken en een adviesrol op ons nemen. Die kans krijgen we ook, hebben we afgesproken met de schoolbe sturen. Tussendoor meerdere keren, en in mei moet het plan klaar zijn, dan kunnen alle betrokken overheden er uitgebreid over praten en zijn er ruime mogelijkheden om eventueel bij te sturen." 4 Het nieuwe scholenbestuur krijgt de komende tijd hulp van een interim-bestuurder van buitenaf. U durfde het aan om de naam Jeroen Dijsselbloem te noemen. Is dat niet een beetje overdreven? „Ik zou niet weten waarom. Vergis je niet: dit is niet zomaar een opgave! Het is complex, er zijn allerlei verschillende par tijen, regels en procedures bij betrokken. Het belang is enorm. Bovendien hebben we iemand nodig die de weg kent in Den Haag, die verbindingen kan leggen tussen hier en het Haagse." 5 Hoezo? Die miljoenen van het Rijk zijn toch binnen? „Er móet geld komen om de peutergroepen in de Zeeuws-Vlaamse grensdorpen te continueren. Want als ouders hun peuters al naar Vlaanderen brengen, dan trekken we aan een dood paard. Ik ben in Den Haag geweest, heb bij Kamerleden en de minister dit onder de aandacht gebracht, en ik geloof dat het geland is. En ik ga met plezier nog een paar keer terug naar Den Haag. Maar het lijkt me zinvol als de interim-bestuurder iemand is die daar echt de weg weet." 6U kreeg voor al die inzet veel complimenten in de Sluisse gemeenteraad. Zelfs de SP is trots op u. U moet wel heel hard gelopen hebben. „Dat heb ik ook, maar dat lijkt me ook normaal. Ik ben wet houder van onderwijs, en onze middelbare school dreigt om te vallen. Het zou raar zijn als ik dan niet alles uit mijn handen zou laten vallen. En als dan blijkt dat alle neuzen dezelfde kant op staan, is dat een fijne steun in de rug." Ernst Jan Rozendaal Middelburg De dertien Zeeuwse gemeen ten halen volgend jaar samen 272 miljoen euro binnen aan be lastingen en heffingen. Dat is 7 miljoen euro meer dan dit jaar. Rolf Bosboom Vlissingen Bron: CBS Totaal per inwoner I andelijk (miljoen euro) (euro) (euro) Onroerendezaakbelasting 92 240 230 Reinigingsrechten/afvalstoffenheffing 48 126 101 Rioolheffing 45 117 94 Leges 22 61 52 Parkeerheffingen 20 53 47 Toeristenbelasting 18 47 14 Precariobelasting 9 24 16 Begraafplaatsrechten 6 16 7 Overige belastingen 10 27 7 Totaal 272 711 566 de leukse winkels bij u in de buurt Hart voor uw Regio is eert initiatief van uw ftrant om de PoftaPe winftePiers in de spotfigPit te zetten. 4 op de 5 NederPanders ftan niet zonder PoftaPe winftePs. Kom ooft Bij ze Pangs want winftefen in de Buurt is Peuft!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 85