Een dag leven als Warschau en Brussel op ramkoers 7 ACTIE KINDERKANKER ri 1W l 24 uur lang doorbrengen alsof je ernstig ziek bent? Die uitdaging gingen vmbo-leerlingen van vakschool Het Element in Amersfoort aan, als steun in de rug voor een doodzieke medescholiere. leerlingen. „Ik mag het nog niet ver tellen, maar ik denk dat we over de 20.000 euro gaan. Dat hebben deze vmbo-scholieren op basis- en kader niveau uit eigen beweging opgehaald met allerlei werk en acties. Met die zogenaamde onverschilligheid valt het dus wel mee, wil ik maar zeggen. Het zijn soms moeilijke kinderen, maar ze hebben het hart op de goede plek." Dat Zoë's medescholieren zo hun eigen manier hebben om het verdriet te uiten, blijkt ook uit het filmpje. Terwijl een docent naar woorden zoekt om het drama te benoemen, kan een jongen in het volgende frag ment er kort over zijn. 'Het is gewoon superkut', vindt hij. 'Je gaat het halen, want je bent hartstikke sterk', roept een ander. Een vriendin houdt het met gebroken stem op 'Ik wil je ge woon niet kwijt.' Zoë, die te ziek is om er even bij te zijn, luistert deze middag vanuit huis mee naar de toespraken in de aula. Ze hoort de burgemeester zeggen hoe oneerlijk het leven soms is. Dat de leerlingen zelf het scheldwoord 'kan ker' in de ban hebben gedaan, vindt hij grote klasse. „Want schelden met die vreselijke ziekte doet wel degelijk pijn. Jullie beseffen dat en anderen daardoor hopelijk ook." erdeklasser Bo Kooij heeft het woensdagmorgen na tien minuten al gehad met het mondkapje dat ze vanwege 'besmet tingsgevaar' een uur lang moet op houden in de klas. Ze wordt er be nauwd van en trekt af en toe aan het elastiek, maar af gaat-ie niet. Bo neemt niet voor niks deel aan de challenge, waarin een groep leerlin gen een etmaal ervaart wat het bete kent een ernstige ziekte te hebben en behandelingen te moeten ondergaan. Als vriendin van de door acute leu kemie getroffen Zoë Stapert aarzelde Bo geen moment. „Ik wilde er per se aan meedoen als steun voor haar. Het is zo erg wat Zoë meemaakt. Dat wil len we hiermee een beetje laten zien." Ook de 13-jarige Leonie van Velthuisen kwam met een lege maag (nuchter) naar school en ligt 's mid dags met het hoofd naar beneden in een schuin gezet ziekenhuisbed, om te voelen wat kankerpatiënten door maken. „Ik ken Zoë eigenlijk pas sinds ze ziek is, maar ze gaat niet meer uit mijn hoofd. Ik denk vaak aan haar en ik wil alles doen om te helpen." Bij Isabel Kuijper (14) blinken de tranen in haar ogen als in de aula van de school het aangrijpende filmpje wordt gedraaid dat drie vmbo 4-leer- lingen maakten voor de actie Zoëzo. Isabels oudere zus overleefde kanker, vertelt ze, maar hield er epilepsie aan over. „Ik weet hoe zwaar het is als je niet weet of je blijft leven. En ik heb gezien hoe ziek mijn zus werd van de behandeling. Wij doen nu 24 uur alsof. Dat vind ik wel het minste." Docent Wilco Tuinder gloeit van trots over de betrokkenheid van zijn „Het is met een bezwaard gemoed, maar de feiten lieten ons geen keus", aldus vice-Commissievoor- zitter Frans Timmermans. De Poolse rechtsstaat is in gevaar en dus is de Commissie, als hoedster van de Europese verdragen, 'ver plicht in actie te komen'. Polen, al dus Timmermans, heeft zijn draai om de oren zelf uitgelokt door be noemingen en procedures bij het hooggerechtshof te manipuleren, ook de benoeming van 'gewone' rechters politiek te beïnvloeden en kritische journalistiek hard af te straffen. „Onze zorgen zijn nog toe genomen. Er zijn dertien wetten Dit gaat niet over Polen, dit gaat over ons allemaal. Dit gaat over wie wij zijn aangenomen die de onafhankelijk heid van de rechterlijke macht en scheiding der machten in gevaar brengen", aldus Timmermans. Hij onderstreepte dat elke EU-burger recht heeft op onafhankelijke rechtspraak en gelijke behandeling. Omgekeerd tasten inbreuken op de Poolse rechtsstaat, door de grote onderlinge verwevenheid van lid staten, de rechtszekerheid in heel Europa aan. „Dit gaat niet over Po len, dit gaat over ons allemaal; dit gaat over wie we zijn." Timmermans maakte duidelijk dat de Commissie bepaald niet over één nacht ijs is gegaan. Er zijn de af gelopen twee jaar zeker 25 brieven uitgegaan, drie aanbevelingen (gis teren de vierde), maar geen mo ment heeft de Poolse regering, an ders dan de Hongaarse, zich 'geën gageerd' in een 'constructieve dia loog'. Integendeel, Polen trok zich van alle Brusselse adviezen niets aan en bleef zijn eigen weg gaan: in strijd met de Europese regels en, al dus Timmermans, de eigen Grond wet. Polen zelf liet gisteren niet blijken iets te hebben geleerd. De stap van Brussel is 'politiek gemo tiveerd', liet Warschau weten. En een reactie op de Poolse weigering om'ter wille van de veiligheid van ons volk, moslimmigranten op te nemen'. Timmermans hoopt dat War schau alsnog tot inzicht komt als het Parlement en de lidstaten de Commissie ook nu steunen. donderdag 21 december 2017 GO m fi Leerlingen, onder wie Leonie (r) en Isa bel (ernaast), maken een lijst van dingen om te doen als ze nog een jaar te leven had den. FOTOCEESWOUDA Marco Willemse Amersfoort Frans Timmermans: zorgen over Polen toegenomen, fotoepa Warschau en Brussel liggen op ramkoers nadat Brussel gisteren een nooit geziene strafexercitie tegen Polen opende. Als het blijft doorgaan zijn eigen rech terlijke macht onderuit te halen, riskeert Polen uiteindelijk zijn stemrecht in de Europese minis terraden te verliezen. Frans Boogaard Brussel —Frans Timmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7