'Hoge woontoren geen 'stads'-gezicht' Bouw in West gaat van start Borsele maant Emté en Lidl tot samenwerking 7 DOEL Zij vinden de toren niet passen bij het beschermde stadsgezicht van Tholen, zo bleek gisteren tijdens een rechtszaak over het bestem mingsplan voor het woningbouw project Slachtveld-Kruittoren. De gemeente en ontwikkelaar BPD vinden de woontoren een prima aanvulling op het historische stadsgezicht. De toren zou min of meer op de plek komen waar ooit in de r8de eeuw een kruittoren heeft gestaan. Maar de tegenstanders vin den het woontorenplan onzinnig, te massaal en te hoog. „Die toren zie je als eerste als je over de brug Tho len binnen rijdt. De woontoren is vier keer de omvang van de kerkto ren van Tholen. Dat staat toch niet in verhouding. Wij zijn niet tegen de geplande kadewoningen en ap partementen, maar die toren moet uit het plan", zei D. Dijke namens de drie cultuurhistorische organi saties, waaronder Heemschut Ne derland. Ook omwonenden, waaronder J. Verkamman, zijn fel tegen. Ver kamman woont straks slechts op enkele tientallen meters van de woontoren. Hij vreest een grote t De toren zou min of meer op de plek komen waar ooit in de 18de eeuw een kruittoren stond aantasting van zijn privacy met al die inkijk. Ook Verkamman vindt woningbouw prima, maar zonder torenflat. De gemeentewoordvoerder van Tholen tekende daarop aan dat het gehele woningbouwproject Slacht veld-Kruittoren met een 30-tal wo ningen niet doorgaat als de woon toren van 31 meter uit het plan wordt geschrapt. Er bestaat grote belangstelling voor de geplande woningen. De Raad van State stelde een reeks van kritische vragen aan alle partijen, maar benadrukte dat hij niet op de stoel van het gemeente bestuur kan gaan zitten, zei rechter en staatsraad F. van Heijningen. De Raad van State doet waar schijnlijk begin 2018 uitspraak over het bestemmingsplan. Het voormalige pand van deze rijksdienst (waar op het laatst de voedselbank in zat) is vóór de zomer al gesloopt, maar door een bezwaar van een omwonende is vertraging opgetreden voor de nieuwbouw. Volgens de wo ningcorporatie is de kwestie in goed overleg opgelost. Dat bete kent dat de bouw van apparte mentencomplex De Henry be gin volgend jaar kan beginnen. De twintig appartementen wor den na oplevering allemaal ver huurd aan cliënten van Stichting Zuidwester. Het tweede appar tementengebouw op de kavel, De Hoorn, wordt pas later ge bouwd. De verkoop van de acht tien appartementen is onlangs begonnen. Mits er genoeg kopers zijn, begint de bouw aansluitend op dat van het eerste complex. Het plan is onderdeel van de grootscheepse herinrichting van Goes-West, die al enige jaren aan de gang is. Verspreid over de wijk vinden gevarieerde nieuw bouwprojecten plaats, vaak na dat eerst verouderde panden zijn gesloopt. De bouw van het grote nieuwe appartementencomplex (60 wo ningen) tussen het Hollandia- plein en de Naereboutstraat is al een heel eind op weg. De ver wachting is dat het in de zomer wordt opgeleverd. Het gebouw wordt straks ver warmd met riothermie, ofwel het terugwinnen van warmte uit rioolwater. Het is één van de eerste keren dat deze techniek in Nederland wordt toegepast. Voor de zomer worden waar schijnlijk ook nog 24 energie- neutrale woningen opgeleverd aan de Abel Tasmantraat, Corne lls Houtmanstraat en de Zuid- vlietstraat. Het bedrijf heeft kritiek op de verkoop van het politiebureau en de voorma lige bodewoning aan Lidl. Trefhorst Zeeland vindt dat de gemeente de panden ook aan hen en eventuele an dere geïnteresseerden had moeten aanbieden. Daar is het college het niet mee eens. In 2012 was de Lidl de enige partij die met een concreet voorstel re ageerde op een prijsvraag voor een tweede supermarkt in Heinkenszand. Daarom was het volgens B en W niet nodig de panden nog eens aan anderen aan te bieden. Trefhorst heeft volgens de gemeente in eerdere overleggen telkens laten weten niets in samenwerking te zien met de Lidl. Inmiddels heeft de Emté zelf wel uitgesproken te willen samen werken. B en W roepen Trefhorst op dat nu ook te doen. Daardoor zou de Emté ook een 'optimalisatieslag' kun nen maken, bijvoorbeeld door samen het parkeren aan te pakken. donderdag 21 december 2017 GOES Zo'n 700 leerlingen en ouders van de Prinses Be- atrixschool in Goes gingen gisteravond op zoek naar het licht. In kleine groepen liepen ze een tocht door de wijk bij de school. De honderden kaars jes volgend, kwamen ze aller lei kersttaferelen tegen. Aan de lichtjestocht was ook een goed doel verbonden: voed- selbank De Bevelanden. Zo als de wijzen uit het oosten geschenken meenamen na de geboorte van Jezus, werd aan de deelnemers van de tocht gevraagd allemaal een product mee te nemen voor gezinnen die weinig geld te besteden hebben. Dat le verde een aantal volle karren met spaghetti, koffie, knak worstjes, limonadesiroop, soep en andere producten op. Ze worden vandaag over handigd aan de voedselbank. Ook op basisschool De Welle in Kruiningen liepen de leerlingen gisteren een licht jestocht. Zij deden dat voor het Sophia Kinderziekenhuis. De kinderen hebben de afge lopen weken geld ingezameld met onder meer de verkoop van zelfgemaakte kerstkaar ten. De tocht ging van de school naar Hof Cruninghe, waar kerstliedjes werden ge zongen. FOTOMARCELLEDAVIDSE Vier Tholenaren en drie cultuur historische verenigingen hopen dat de Raad van State een dikke streep haalt door een geplande woontoren bij de entree van Tholen. Jan van Ommen Den Haag/Tholen Woningcorporatie RWS be gint binnenkort met de bouw van het eerste appartemen tencomplex op het voorma lige terrein van de Keurings dienst van Waren aan de Evertsenstraat in Goes. Rob Paardekam Goes Supermarkt Emté in Heinkenszand kan het beste samenwerken met Lidl, die over twee jaar een nieuwe winkel naast de Emté wil openen. Dat antwoordt het Borsele college van B en W op een brief van Tref- horst Zeeland BV, eigenaar van het Emté-pand aan de Stenevate. Joeri Wisse Heinkenszand GOES Aaike Jordans uit Goes werd gisteravond in het zonnetje gezet tijdens een bijeenkomst van de Al liance Fran?aise Coeur de Zélande, een organisatie die als doel heeft het be vorderen van de Franse taal en cultuur. Samen met andere liefhebbers van de Franse taal uit heel het land deed Jordans in no vember mee aan het be kende dictee van TV5 Monde. Hij deed dat het best van allemaal. Zijn af deling van de Alliance Fran9aise verraste hem daarom met een reis- cheque en een fles cham pagne. FOTOMARCELLEDAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 77