M Groene innovatieprijs voor Maatschap Treur Christmas Carols Zierikzee staan dit jaar in het teken van het licht Glow-in-the-dark verlicht de kerktoren van Zonnemaire 7 De één is kunstenaar, de ander predikant. Samen bedachten Marianne van der Wekken en Marjan Riedijkiets bijzonders voorde toren van de Zonnemairse kerk. Met een zaklamp het smalle trapje op in de kerktoren van Zonnemaire. Om daar in het pikkedonker omringd te worden door tientallen glow-in- the-dark engelen. Kunstenaar Ma rianne van der Wekken maakte er 'het onzichtbare zichtbaar'. „Ik wilde een organische vorm. Niet te expliciet." Subtiele engelenvormen hangen in de ruimte. Hoe langer je blijft staan, hoe lichtgevender ze lijken. Nog mooier is het als het een beetje stormt, weet Van der Wek ken. „Dan bewegen ze ook echt." Het was predikant Marjan Rie- dijk die graag iets extra's wilde doen vanuit de kerk voor de Route Culinair Zonnemaire, die vrijdag wordt gehouden. Mensen trekken die avond van horecagelegenheid naar horecagelegenheid op het dorp, om steeds op een andere plek een andere gang te eten. Voor het eerst is ook de kerk daarbij be trokken. Het dorpshuis strijkt voor de gelegenheid neer in het zaaltje van de kerk, om samen met ge meente- en kerkenraadsleden ge rechten te verzorgen. Toen Riedijk haar wens neerlegde bij Van der Wekken begon het ook bij haar direct te kolken. „Er is wel een etherische wereld volgens mij en ik wilde graag het onzichtbare zichtbaar maken. Als kunstenaar. Dat is uiteindelijk ook wat de kerk met verhalen doet." Kunst in de kerktoren vloekt voor Riedijk niet. Voor haar studie interviewde zij eens Rikko Voor berg, een bekende kerkelijk pio nier. „Hij zei: 'De bijbel is zo sterk, dat mag je best uit handen geven aan kunstenaars. En ontvang het daarna weer terug.' Dat is natuur lijk ook zo. De bijbel is een eeu wenoud woord. Dat mag je best tot leven laten komen in deze tijd. Er met elkaar over bezig zijn. Het is een ontdekkingstocht. Laat je maar verrassen." Het engelenproject in de kerkto ren van Zonnemaire is drie dagen te zien. Want ook voor mensen die niet meedoen aan de Route Culi nair is de toren morgen wel open, van 18.00 tot 22.00 uur. Verder kunnen belangstellenden op Eer- Het is een ontdekkingstocht. Laatje maar verrassen ste Kerstdag na de kerkdienst te recht. En op nieuwjaarsdag, 1 ja nuari, nog één laatste keer van 13.00 tot 16.00 uur. DOMBURG Maatschap Treur uit Meliskerke wint de Groene Innova tieprijs Veere 2017. Voor zijn bij drage aan duurzaamheid, innovatie en inspiratie overhandigde wet houder Jaap Melse een cheque van 10.000 euro aan agrariër Harmen Treur. Een onafhankelijke jury maakte woensdagavond de winnaar be kend in het gemeentehuis in Dom burg. De jury beoordeelde vijftien genomineerde Veerse onderne mers en daarbij kwam Maatschap Treur als winnaar uit de bus. Treur heeft volgens de jury een ge heel eigen kijk op een duurzame melkproductie. Hij past zijn grond gebruik aan naar de omstandighe den. Zijn bedrijfsvoering is biolo gisch en erop gericht de bodem vruchtbaarheid optimaal te benut ten, zodat hij geen kunstmest hoeft te gebruiken. Zijn enthousiasme en kennis werkt aanstekelijk op andere agrariërs in de regio, die zijn voor beeld overnemen. Hij brengt de be wustwording over bodemvrucht baarheid en teelt van alternatieve gewassen op gang. Inwoners van de gemeente Veere konden sinds 10 oktober (de landelijke Dag van de Duurzaamheid) een ondernemer uit hun gemeente nomineren voor de prijs. De Groene Innovatieprijs is een initiatief van de Veerse ge meenteraad en is nu voor de eerste keer uitgereikt. De voorbereidingen voor de ne genentwintigste editie zijn na de zomer gestart. De belangstelling is na al die jaren onverminderd, weet dirigent Mar van der Veer. Hij re kent ook voor dit jaar op een volle Nieuwe Kerk. „De avond staat in het teken van het licht", zegt Van der Veer. „Dat is voortgekomen uit het centrale thema 'Ster van Gods dromen', naar een Zweeds kerst lied dat door Freek Schipper, de nieuwe predikant van de Thomas- kerk, is vertaald. Tussen de liederen door zijn er lezingen. Dit jaar lezen raadsleden passages voor uit de Bijbel. „Voor gaande jaren hebben brandweer lieden en vluchtelingen voorgele zen. Elk jaar zoeken we een andere maatschappelijke groep." Aan het woord komen: Johan Pannekoek (CU), Floris van der Paauw (SGP), Guusje Poot (LDF), Laurance Haack (VVD), CDA- raadsleden Daniel Joppe en Mar leen van Kooten en namens de SP Anita de Vos. Ook burgemeester Gerard Rabelink leest een stuk voor. Bijzonder De Christmas Carols, die om acht uur in de Nieuwe Kerk beginnen, zijn een feest van herkenning. „Bijzonder is het optreden van Eli- via Jumelet", zegt Van der Veer. De basisschoolleerling treedt samen met haar moeder Annet op, die vi ool speelt. Het vocaal Ensemble Waisisi brengt O holy child. Verder zijn er optredens van het Thomas koor en het Prins Mauritskoor uit Middelharnis. Het concert duurt anderhalf uur. donderdag 21 december 2017 SD In de toren zweven de engelen Esme Soesman Marianne van der Wekken (I) en Marjan Riedijk(r) met op de achtergrond de Zonnemairse kerktoren. - Marjan Riedijk De engelen die na beklimming van één trap tegen de zoldering zijn te zien. foto's dirk-jan gjeltema De Ceremony of Christmas Ca rols is niet meer weg te denken uit Zierikzee. Het concert in de Nieuwe Kerk staat vrijdagavond in het teken van het licht. Timo van de Kasteele Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 70