4 4 Ruben Smit maakt na succes 'De Nieuwe Wildernis' film over Wadden 4 Filmmaker en ecoloog Ruben Smit investeert na zijn succes met De Nieuwe Wildernis drie jaar in een project op de Waddenzee. „Het is hier zo mooi. Wat je ziet doet niet onder voor het Great Barrier Reef in Australië." „Kijk dan! Die bonte strandlopers en kanoeten." Ecoloog Ruben Smit pakt zijn camera en vergeet alles om hem heen om de zwerm van duizenden vogels die laag over het wad danst vast te leggen. Smit is met zijn filmcrew voor de tiende keer op Richel, de zand plaat onder Vlieland, om het leven van de grijze zeehond vast te leg gen voor zijn nieuwe film: Wad; overleven op de grens van wateren natuur. Anderhalf uur varen vanuit Har- lingen, overstappen in een sloep en dan nog honderden meters over de slechts decimeters diepe Waddenzee varen; Richel is moei lijk te bereiken. De zandplaat die door de vorming van duinen steeds meer op een eiland gaat lij ken, is in de winter het domein van de grijze zeehond. Betreden door mensen is streng verboden. Smit en zijn filmploeg kregen toe stemming om er toch de kraamtijd van de grijze zeehond vast te leg gen. Het beest is niet te verwarren met de normale zeehond met de ronde kop; de grijze heeft een spitse snuit en is veel, veel groter. „Een volwassen mannetje weegt 350 kilo en is 3.50 meter lang. Ver geet de wolf. Dit is het grootste roofdier van Nederland. En nie mand die het weet." In 2013 maakte Smit naam met De Nieuwe Wildernis. De natuur film over de Oostvaardersplassen Ik wil in de film laten zien hoe echt het is. De dood komt ook voor werd een kaskraker met een re cette van 5 miljoen euro. Nu filmt hij met een team van vijftien al drie jaar op het desolate wad. „Het is hier zo mooi. Als je bij mossel- banken onderwater filmt, zie je een kristalheldere wereld. Mosse len filteren het water, wat je ziet doet niet onder voor het Great Barrier Reefin Australië." Als opgevulde hoofdkussens lig gen de zeehonden in de lage dui nen. „Op Richel liggen nu 800 zeehonden, waarvan 300 pups. Dagelijks zijn er nog geboortes, daarom filmen we hier. Het lijkt gek dat ze hartje winter hun pups krijgen, maar deze dieren komen uit het hoge noorden waar ze jon gen op ijsschotsen krijgen. Zie je die ene daar? De navelstreng zit er nog aan." Moeder zeehond rolt liefdevol op haar zij om de pluizige pup te laten drinken. Ze gromt naar ieder dier dat dichtbij komt. Drie weken duurt de onvoor waardelijke moederliefde, daarna zal het kleintje zijn witte dons vacht verliezen en genadeloos worden verstoten. „Moeder heeft hem dan in drie weken vetgemest van 13 naar 40 kilo. En opeens is ze weg. Dan hoor je de pups letterlijk huilen. Versuft liggen ze dagen op het strand. Ze moeten zélf ontdek ken dat ze de koude zee in moeten om te jagen. Het is een keiharde jeugd. Dramatischer wordt het niet." Smit filmt hoe de zeehond op het Wad uitgroeit van pup tot volwassen, geslachtsrijp exem plaar. „Minder dan 10 procent slaagt daarin. Bij hoogwater ver drinken er veel omdat ze nog niet kunnen zwemmen. Ik wil laten zien hoe het echt is. Dat de man netjes vechten om een harem en dat hun vacht vol littekens en bloed zit. De dood komt voor in de film. Het wordt zeker geen Disney waarin de dieren namen krijgen." Doodgeknuppeld Ergens in de Middeleeuwen werd in Nederland de laatste grijze zee hond doodgeknuppeld, voor zijn vacht en vlees. Ze leken voorgoed verdwenen. Tot - zo'n veertig jaar geleden - opeens de nieuwsgierige koppies weer boven de golven uit staken. Richel groeide uit tot een belangrijke broed- en paarplaats. Van november tot januari worden nu honderden pups geboren. Over een maand zal de laatste jonge zeehond in zee duiken om zich vol te vreten aan de vette vis. Ze zwemmen zelfs tot Schotland om te jagen. In oktober 2028 jaar is Smit klaar met de film. 500 uur film is dan te ruggebracht tot 85 minuten on Nederlandse natuur. Hij filmt met de nieuwste 4K-apparatuur voor haarscherpe beelden. Drones brengen de zeehonden in beeld. „We wachten eindeloos op mooie beelden. Die moeder met het drin kende jong die we zojuist zagen? Daar hebben we dagen op ge wacht. Ik wil dat mensen in de bioscoop onze ruwe, rauwe natuur zien en buitenkomen en vol ver bazing zeggen: Jeetje, dat dit ook Nederland is." donderdag 21 december 2017 GO Beelden uit de teaser van de film Wad, die volgend jaar uitkomt. Ecoloog Ruben Smit filmt op de zandplaat Richel, waar honderden grijze zeehonden leven, fotos ruben smit 'Dit wordt een rauwe film, dus zeker geen Disney' Ton Voermans Vlieland —Ruben Smit Wad; overleven op de grens van water en natuur gaat in het najaar van 2018 in première. Vlieland Richel De Waddenzee valt droog bij eb en is een onmisbare voedselbron voor veel dieren. Terschelling Ameland Schier monnikoog Rottumer plaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4